Transport morski to najbardziej popularny i znany od dawna kanał dystrybucji różnego typu towarów na całym świecie. Umożliwia on przewożenie najróżniejszych dóbr i w porównaniu z transportem lotniczym czy transportem lądowym, okazuje się być stosunkowo tańszym wyborem. Rozwiązaniem, które zabezpiecza przed ewentualnym zalaniem bądź uszkodzeniem znajdujący się na statkach (podczas takiego transportu) towar, są kontenery morskie. Jak są zbudowane, jakie mają zalety i co jeszcze warto o nich wiedzieć? O tym poniżej!
Jak zbudowane są kontenery morskie?
Kontenery morskie buduje się w oparciu o ściśle określone wytyczne. Muszę one spełniać szereg stawianych im kryteriów bezpieczeństwa. Dzięki temu są one w stanie funkcjonować przez naprawdę długi czas bez jakichkolwiek uszkodzeń. Do budowy kontenerów wykorzystuje się najczęściej stal, która cechuje się sporą wytrzymałością i odpornością na trudne czynniki zewnętrzne, a przy tym produkcja kontenerów z niej jest najbardziej atrakcyjna cenowo.
Kontener morski to stosunkowo prosta konstrukcja, na którą składają się przede wszystkim wykonane ze stalowych rur ramy oraz przyspawane do nich w odpowiedni sposób metalowe ściany. W dnie kontenera znajdują się specjalne „kieszonki”, dzięki którym przy pomocy specjalnych wózków widłowych można bez problemu załadować kontener na pokład statku. Większe, a co za tym idzie cięższe po załadowaniu, kontenery – są wyposażone w zaczepy na dachu. Takie kontenery ładowane są na statki żurawiami.
Kontenery morskie i ich zalety
- Największą zaletą kontenera morskiego jest fakt, że pozwala on na w pełni bezpieczne i niedrogie przewożenie różnych towarów, z jednego końca świata na drugi.
- Ogromnym atutem kontenerów, który doceniają firmy z nich korzystające, jest stosunkowo łatwe przewożenie takiego kontenera na magazynie czy w miejscu załadunku. Wystarczy posiadać do tego odpowiedni gabarytowo wózek widłowy o długich płozach.
- Kontenery morskie są odporne na ogień, dlatego nie musicie obawiać się spalenia, znajdujących się we wnętrzu towarów.
Gdzie znalazły zastosowanie kontenery morskie?
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kontenery morskie wykorzystuje się nie tylko w transporcie. Ich ekstremalnie wytrzymała konstrukcja i stosunkowo niewielki koszt zakupu (w porównaniu np. do budowy nieruchomości) sprawiły, że coraz więcej osób wykorzystuje je w celach mieszkalnych. Domy z kontenerów, domki letniskowe, hotele kontenerowe, przedszkola modułowe – coraz częściej można je spotkać także w Polsce. Innym sposobem na wykorzystanie kontenera jest przerobienie go na garaż lub magazyn dla małej firmy, której nie stać na kupno bądź budowę klasycznej przestrzeni magazynowej. Kontener morski jest od niej tańszy, a równie dobrze zabezpiecza znajdujący się we wnętrzu towar przed kradzieżą czy zniszczeniem. Co ciekawe, w przerobionym i odpowiednio dostosowanym kontenerze morskim możecie zorganizować również: biura, laboratoria, przebieralnie (np. na zewnętrznym basenie) czy tak bardzo potrzebne w obecnych czasach tymczasowe zakwaterowanie.
Podsumowanie
Podsumowując, kontenery morskie mogą być wykorzystywane na wiele sposobów, nie tylko do przewożenia towarów. Jeśli jesteście zainteresowani ich zakupem lub wynajmem, koniecznie skontaktujcie się ze sprawdzonym, doświadczonym i docenianym w branży producentem kontenerów, który stworzy dla Was kontener dostosowany do standardów oraz Waszych potrzeb.