Porady

Materiały eksploatacyjne, czyli filament do drukarki 3D

Nawet najlepszy sprzęt do trójwymiarowego drukowania na niewiele się zda, jeśli nie będzie się mieć pod ręką odpowiedniego zapasu materiałów. Dlatego też dzisiaj bliżej przyjrzymy się temu, jaki filament do drukarki 3D sprawdzi się najlepiej.

 

Dlaczego dobry filament do drukarki 3D jest tak ważny?

Wybór odpowiedniego materiału ma ogromne znaczenie, ponieważ to właśnie od niego w dużej mierze zależy zarówno jakość otrzymanego wydruku, jak i jego parametry techniczne. Przykładowo tworzywa z rodziny TPU są niezwykle elastyczne, dzięki czemu można z nich tworzyć giętkie lub rozciągliwe elementy, które zawsze będą powracać do swojego pierwotnego kształtu. Z kolei wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka sztywność, lepiej sprawdzi się filament do drukarki 3D w postaci PET-G lub popularnego PLA.

 

O czym trzeba pamiętać, kupując filament do drukarki 3D?

Podstawową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jeszcze przed zakupem materiału, jest jego kompatybilność z samym urządzeniem. Wbrew pozorom różnice potrafią być zaskakująco duże – a niewłaściwie dobrane tworzywo może w skrajnym przypadku doprowadzić nawet do uszkodzenia sprzętu.

Najlepszym tego przykładem może być abrazyjny filament do drukarki 3D używany w branży przemysłowej oraz wykorzystywany do zastosowań inżynieryjnych. To nic innego, jak rodzina materiałów eksploatacyjnych zawierająca w swoim składzie domieszkę sproszkowanej stali lub węgla. Ich ostre cząsteczki mogą trwale uszkodzić rurki Bowdena oraz samą głowicę drukującą.

Problemów może przysporzyć także elastyczny filament do drukarki 3D – bardzo giętkie materiały mogą powodować problemy z ekstruzją w urządzeniach, które nie są wyposażone w układ Direct Drive. Istnieje również ryzyko podstawienia się nitki filamentu do drukarki 3D, w wyniku czego dojdzie do zapchania całego ekstrudera.

Ostatnią kwestią jest także temperatura robocza, jaką jest w stanie osiągnąć dane urządzenie – niektóre filamenty do drukarki 3D wymagają sprzętów zdolnych do podgrzania głowicy do wartości przekraczających 270°C. Konieczne może być także stosowanie podgrzewanego łoża, które co prawda można znaleźć w większości urządzeń dostępnych na rynku, ale niektóre z nich mają zbyt małą moc do zapewnienia bezproblemowej pracy. Dodatkowo filament do drukarki 3D – ABS jest szczególnie wrażliwy na wahania temperatury, dlatego tez można drukować nim tylko w maszynach wyposażonych w szczelnie izolowane komory.

 

Filament do drukarki 3D w formie gotowych zestawów

Wiele dobrych sklepów internetowych sprzedających materiały eksploatacyjne do drukarek 3D posiada w swojej ofercie zestawy filamentów. W ich skład najczęściej wchodzą najpopularniejsze rodzaje materiałów takie jak PLA, ABS, PEG-G, a nawet niektóre mniej elastyczne odmiany TPU. Dzięki temu zakup takiego zestawu może być świetnym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z drukiem przestrzennym – filament do drukarki 3D kupowany w takiej formie pozwala na własną rękę wypróbować różne tworzywa i przekonać się, które z nich sprawdzi się najlepiej.

Dodatkowo filament do drukarki 3D nabywany w formie zestawu może być także zauważalnie tańszy od materiałów nabywanych pojedynczo – producenci często oferują kuszące zniżki, które znacząco zwiększają opłacalność takiego zakupu.

Similar Posts