Porady

Ile paneli słonecznych potrzebujemy do domu?

ile-paneli-slonecznych-potrzebujemy-do-domu

Określenie liczby paneli słonecznych potrzebnych do domu oznacza, że ​​najpierw wiemy, jakie są nasze cele. Czy chcemy zminimalizować swój ślad węglowy? Maksymalizować zwrot z inwestycji? Zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy? Większość ludzi chce oszczędzać pieniądze, minimalizując jednocześnie ich wpływ na środowisko.
Aby obliczyć, ile paneli słonecznych potrzebujemy, musimy wiedzieć: ile energii zużywa nasze gospodarstwo domowe; jaka jest powierzchnia użytkowa dachu; jakie jest szczytowe nasłonecznienie w okolicy; rozważana moc i względna wydajność paneli fotowoltaicznych (PV).

Ile energii słonecznej będziesz potrzebować?

Aby określić średnie zapotrzebowanie domu na energię, spójrzmy na poprzednie rachunki za media. Możemy obliczyć, ile paneli potrzebujemy, mnożąc godzinowe zapotrzebowanie na energię gospodarstwa domowego przez szczytowe godziny nasłonecznienia dla naszego obszaru i dzieląc je przez moc panelu.

1. Ile watów obecnie zużywamy?

Rachunek za prąd pokazuje nam średnie zużycie, w pozycji „wykorzystane godziny kilowatogodzin (lub kWh)”. Przeważnie jest to za okres 30 lub 60 dni. Jeśli rachunek nie pokazuje wykorzystanych kilowatogodzin, poszukajmy początkowych i końcowych odczytów liczników i odejmijmy poprzedni odczyt od ostatniego. Kilowatogodzina to ilość mocy, którą zużywamy w danym momencie, pomnożoną przez całkowity czas jej użycia.
Średnie dzienne zużycie energii jest potrzebne do obliczenia zapotrzebowania na energię słoneczną. Jest to liczba kilowatogodzin, jaką potrzebują nasze panele, aby pokryć 100 procent wykorzystanej energii.
Należy pamiętać, że panele słoneczne nie działają przez cały czas z maksymalną wydajnością. Na przykład warunki pogodowe mogą tymczasowo obniżyć wydajność systemu. Dlatego eksperci zalecają dodanie 25-procentowej „poduszki” do docelowej średniej dziennej, aby zapewnić, że możemy wygenerować całą potrzebną czystą energię.

2. Ile godzin światła słonecznego jest w okolicy naszego domu?

Szczytowe godziny nasłonecznienia dla konkretnej lokalizacji będą miały bezpośredni wpływ na energię, jakiej można oczekiwać od paneli słonecznych. Na przykład, jeśli dom jest cały czas nasłoneczniony, możemy spodziewać się większej liczby godzin słonecznych na dobę niż w domu położonym w cieniu. To nie znaczy, że właściciel domu zacienionego nie może przejść na energię słoneczną; oznacza to po prostu, że potrzebuje więcej paneli.
Teraz pomnóżmy swoje godzinowe zużycie (punkt nr 1) przez 1000, aby przeliczyć godzinowe zapotrzebowanie na moc na waty. Podzielmy nasze średnie godzinowe zapotrzebowanie na moc przez liczbę dziennych szczytowych godzin nasłonecznienia w naszej okolicy. Daje to ilość energii słonecznej, jakiej potrzebują panele co godzinę.

3. Co wpływa na wydajność wyjściową paneli słonecznych?

Tutaj jakość paneli słonecznych robi różnicę. Nie wszystkie panele słoneczne są do siebie podobne. Panele fotowoltaiczne (PV) (najczęściej stosowane w instalacjach domowych) mają moc od około 150 watów do 370 watów na panel, w zależności od wielkości panelu i wydajności (jak dobrze panel jest w stanie przekształcić światło słoneczne w energię).
Na przykład ogniwa słoneczne bez linii siatki z przodu pochłaniają więcej światła słonecznego niż konwencjonalne ogniwa i nie cierpią z powodu problemów takich jak rozwarstwienie (łuszczenie). Konstrukcja ogniw czyni je mocniejszymi i bardziej odpornymi na pękanie lub korozję. A mikroinwerter na każdym panelu może zoptymalizować konwersję mocy u źródła, w przeciwieństwie do jednego dużego falownika zamontowanego z boku domu.
Ze względu na tak duże różnice w jakości i wydajności trudno jest uogólnić, które panele słoneczne są odpowiednie dla danego rozwiązania lub ile sztuk potrzebujemy w domu. Główną zaletą jest to, że im bardziej wydajne są panele, tym więcej mocy mogą wytworzyć i tym mniej będzie zamontowanych na dachu, aby uzyskać taką samą moc wyjściową.
Aby dowiedzieć się, ile paneli słonecznych potrzebujesz, podziel wymóg godzinowej mocy domu (punkt nr 2) przez moc paneli słonecznych, aby obliczyć całkowitą liczbę paneli, których potrzebujemy.
Pamiętajmy, że ilość światła słonecznego różnie dociera do dachu, możemy też mieć małą powierzchnię lub dach o nietypowym kształcie utrudniający zamontowanie paneli. Dlatego też po obliczeniu liczby paneli może okazać się, że ich zamontowanie jest niemożliwe. Warto zatem przed instalacją zwrócić się do profesjonalnej firmy El-Sun z Krakowa – https://el-sun.pl/ – o wyliczenie mocy i jakie są możliwości techniczne montażu paneli słonecznych na naszym dachu.

Similar Posts