Grzyb i pleśń na ścianach wynika najczęściej ze zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniach oraz braku ich właściwej wentylacji. Jej powodem mogą być także usterki konstrukcji budowlanych lub złe wykonanie ich elementów doprowadzające do zamykania pomieszczeń. Bez względu jednak na przyczynę problemy te wymagają odpowiedniej reakcji. Dlatego podpowiadamy jak usunąć grzyba i pleśń ze ścian i uniknąć nawrotów ich wykwitów.
Usuwanie pleśni i grzybów ze ścian — najpierw poznaj przyczynę
Wykwity pleśni i grzybów to jedne z późnych objawów pojawiającego się problemu, który nie bierze się znikąd i zawsze ma swoją przyczynę. Wśród nich wyróżnić można między innymi:
- brak właściwej wentylacji pomieszczenia, będącą szczególnym problemem w łazienkach i kuchniach,
- przeciekającą instalacje wodno-kanalizacyjną,
- uszkodzone pokrycie dachowe doprowadzające do zamykania konstrukcji budynków,
- uszkodzoną stolarkę okienną lub drzwiową, przez którą przedostaje się woda i wilgoć.
Poznanie przyczyny problemu jest o tyle istotne, iż pozwala go uniknąć w przyszłości, stosując odpowiednie środki zapobiegawcze po tym, jak pleśń lub grzyb zostaną usunięte ze ścian.
W walce z pleśnią i grzybem na ścianach ważna jest także szybka reakcja. Dlatego po zaobserwowaniu pierwszych objawów zwiastujących nadchodzące problemy, takich jak:
- zaparowane szyby w oknach,
- odpadający tynk lub tapety,
- skraplanie się wilgoci na ścianach lub stolarce okiennej czy drzwiowej.
Należy od razu przystąpić do działania, dzięki czemu usuwanie pleśni ze ścian będzie łatwiejsze.
Czym się różni grzyb od pleśni na ścianach?
Usuwanie pleśni i grzybów ze ścian może zostać przeprowadzone skutecznie wyłącznie wtedy, kiedy właściwie rozpoznamy, z jakim problemem mamy do czynienia.
Grzyb i pleśń, choć rozwijają się w takim samym środowisku, nie są bowiem tym samym. Pleśń najczęściej pojawia się na ścianach pod postacią różnokolorowych plam. Jej wykwity nie są jednak tak groźne, jak w przypadku grzybów, ponieważ nie wnikają one w głąb ścian i można je łatwo usunąć. Pomimo to pleść jest wciąż niebezpieczna dla osób przebywających w pomieszczeniach, gdzie ona występuje.
Natomiast grzyby wnikają w głąb zainfekowanej konstrukcji, niszcząc materiały, z jakich jest ona wykonana. Łatwo odróżnić je od pleśni, chociażby po specyficznym zapachu, a także charakterystycznych „pajęczynach”, jakie tworzą na ścianach i sufitach. Usuwanie grzyba ze ściany wymaga więc o wiele więcej pracy niż w przypadku pleśni, a do tego jest groźniejsze dla zdrowia, gdyż wytwarza on substancje rakotwórcze.
Jak zlikwidować pleśń na ścianach?
W przypadku pleśni najskuteczniejszym i najbardziej popularnym rozwiązaniem jest użycie specjalnych środków na pleśń i grzyb na ścianach. Usuwanie pleśni ze ścian w tym przypadku należy rozpocząć od jej pozbycia się z zainfekowanej powierzchni, za pomocą szpachelki lub szczotki z twardym włosiem.
Następnie na tak oczyszczonej powierzchni należy rozpylić preparat zgodnie z zaleceniami producenta i odczekać określony czas, powtarzając tę czynność, co najmniej 3 razy w ciągu doby. Po tym czasie ściana powinna być już wolna od pleśni i można przystąpić do jej odnowienia.
Jak usunąć grzyba ze ściany?
Jeśli chodzi natomiast o to, czym zlikwidować grzyba na ścianie najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się odgrzybianiem powierzchni jak Hydro-assistance. Dzięki swojemu doświadczeniu oraz specjalnym środkom będą oni bowiem w stanie o wiele szybciej, bezpieczniej i skuteczniej uporać się z grzybem na ścianie. Bardzo często pomogą oni także zlokalizować źródło problemu, dzięki temu jego nawroty zostaną powstrzymane. Argumentem przemawiającym za skorzystaniem z usług specjalistów jest także oferowana przez nich bardzo często gwarancja na odgrzybianie ścian.
Podsumowując, aby usunąć grzyb i pleśń ze ścian w skuteczny sposób, należy przede wszystkim rozpoznać to, z jakim problemem mamy do czynienia. Każdy z nich wymaga bowiem innych metod. Istotne jest także zlokalizowanie źródła powstawania pleśni lub grzybów na ścianach oraz jego wyeliminowanie, dzięki temu pomieszczenia staną się wolne od niebezpiecznych dla zdrowia zarodników pleśni oraz rakotwórczych substancji, jakie produkują grzyby i w pełni bezpieczne dla ich mieszkańców.