Wybierając dach do naszego wymarzonego domu, musimy podjąć wiele ważnych wyborów. Kwestia koloru dachówki jest tu najmniejszym problemem, choć ostatecznie to ona jest widoczna dla wszystkich. Najważniejsze jest bowiem, by dach posiadał odpowiednią konstrukcję. To właśnie dzięki temu jest on odpowiednio wytrzymały i może utrzymać nie tylko położoną dachówkę, ale także śnieg czy chociażby robotników wykonujących prace. Na całą więźbę dachową składają się elementy takie jak wiązary dachowe, pasy dolne i górne, krzyżulce, słupki, węzły oraz elementy łączące. Im więcej elementów, z których składa się więźba, tym gęściej łączą się, a tym samym dach jest wytrzymalszy.
Czym są wiązary dachowe?
Wiązary dachowe stanowią podstawowe elementy konstrukcyjne. Najprościej rzecz ujmując, wiązary to belki oraz inne drewniane elementy, tworzące razem kratownicę, funkcją której jest podtrzymanie całego dachu. Co ważne, wiązary muszą być wykonane z najwyższej jakości materiału. Nigdy nie może być to sklejka, gdyż element nośny po prostu nie będzie trwały i nie przejdzie badania wytrzymałościowego, którym powinny być podawane materiały. Doskonale sprawdzą się natomiast lite belki, które będą wycięte z jednego pnia. Zdarza się także, że wiązary wykonuje się z elementów żelbetowych.
Obecnie najczęściej stosuje się wiązary prefabrykowane. Są to całe, gotowe elementy więźby dachowej. Można je zakupić u producenta, który z całą pewnością doradzi nam w odpowiednim wyborze wiązarów, jak również zamontuje je w naszym budynku, o ile wyrazimy taką chęć. System wiązarów prefabrykowanych jest znacznie łatwiejszy w montażu i wymaga mniej czasu, przez co idealnie sprawdzi się w przypadku inwestorów, którym zależy na czasie i chcą, aby ich dom był oddany do użytku możliwie najszybciej.
Istotne jest, że producenci mogą stworzyć wiązary prefabrykowane również w przypadku nietypowej konstrukcji dachowej, bowiem każdorazowa konstrukcja wiązarów przygotowana jest indywidualnie, na potrzeby wskazanego projektu. Więźba może być zatem wykonana w dowolnym kształcie oraz wielkości, dzięki czemu z wiązarów dachowych można zbudować dachy o większej rozpiętości, niż jest to możliwe w przypadku więźb tradycyjnych. Ważne jest jednak, aby do budowy wiązarów wybrać sprawdzoną firmę, która realizowała już tego typu zlecenia w przeszłości. Najlepiej byłoby także, gdyby wykonawca posiadał specjalny dźwig, za pomocą którego montuje się gotowe wiązary na dachu.
Więcej na temat wiązarów dachowych pod adresem: https://kasmo.com.pl/dachy-i-wiazary/
Zalety wiązarów prefabrykowanych
Wiązary prefabrykowane są coraz bardziej popularne z uwagi na to, że posiadają wiele zalet. Mogą być wykorzystywane praktycznie we wszystkich typach budynku, np. mieszkaniowych, przemysłowych, rolniczych czy w domach szkieletowych. Wśród korzyści płynących z wykorzystania do budowy gotowych wiązarów prefabrykowanych są przede wszystkim:
- niższe koszty budowy konstrukcji dachowej,
- szybkość montażu,
- duża wytrzymałość.
Niższe koszty wynikają przede wszystkim z faktu, że do budowy konstrukcji wykorzystywana jest mniejsza ilość drewna. Ponadto jego obróbka jest prostsza, a dachy projektowane są za pomocą specjalnych programów komputerowych, przez co niewielka ilość materiału jest marnowana. Dzięki powyższemu koszty budowy dachu można ograniczyć nawet o 30%, co przy wszystkich kosztach czynionych na budowę domu stanowi już sporą oszczędność.
Ważnym czynnikiem wpływającym na popularność wiązarów prefabrykowanych jest także szybkość montażu. Gotowe wiązary są bowiem umieszczane na budynku, a cała konstrukcja zostaje przygotowana wcześniej w fabryce. Dzięki temu organizacja czasu pracy na placu budowy jest znacznie lepsza, a inwestor może szybciej wprowadzić się do swojego wymarzonego mieszkania. Duża wytrzymałość wynika natomiast z zastosowania wysokiej jakości materiałów oraz zaimpregnowania drewna. Jest to niezwykle istotne, bowiem właśnie od tychże czynników zależy bezpieczeństwo domowników. Wszystkie te czynniki powodują, że dachy prefabrykowane cieszą się popularnością już nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale coraz częściej wykorzystywane są także w Europie, w tym w Polsce.