Stropy typu Filigran to tak naprawdę nic innego, jak jedna z odmian żelbetowych stropów monolitycznych, które wykorzystywane są w budownictwie od bardzo wielu lat. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są największe zalety budowy z prefabrykowanych płyt stropowych i czy rzeczywiście warto skorzystać z ich olbrzymiego potencjału.
Jakie największe zalety stropów Filigran?
Zespolone stropy płytowe typu Filigran mogą pochwalić się przede wszystkim bardzo wysoką izolacyjnością akustyczną, dlatego też w dzisiejszych czasach znalazły bardzo szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Stropy typu Filigran zaprojektowane zostały w taki sposób, aby bez żadnego większego problemu można było dowolnie kształtować stropowe powierzchnie. Dla większości osób największą zaletą jest oczywiście to, że dzięki prefabrykowanym płytom można znacząco skrócić czas wykonywania stropu na budowie. Firmy dostarczają gotowe prefabrykaty, które posiadają już przygotowane zbrojenia dolne stropu. Jedynym zadaniem jest zamontowanie zbrojenia na styku płyty i ułożenie specjalnej warstwy betonu monolitycznego. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że doświadczona ekipa strop o powierzchni 300 m2 może ułożyć nawet w przeciągu dwóch dni.
Dlaczego warto postawić na prefabrykowane płyty stropowe?
Dzięki prefabrykowanym płytom stropowym można całkowicie zrezygnować z kłopotliwego deskowania. Poszczególne warstwy betonu można bezpośrednio ułożyć na płytach prefabrykowanych, które są nie tylko elementem konstrukcji, ale również deskowaniem traconym. Stropy typu Filigran zyskały szerokie grono zadowolonych użytkowników również dlatego, że są nieskomplikowane w montażu. Konstrukcja stropu wykonana została w taki sposób, aby nie trzeba było wykonywać dodatkowych żeber rozdzielczych. Wzmocnienie stropu może być wykonane oczywiście bezpośrednio w zakładzie produkcyjnych. Odbywa się to zazwyczaj poprzez zagęszczenie zbrojenia. Warto wspomnieć również i o tym, że stropy typu Filigran znacząco ograniczają ilość prac wykończeniowych. Powierzchnie prefabrykowanych płyt od strony sufitu są bardzo gładkie, dzięki czemu nie trzeba ich równać i marnować czasu na tynkowanie. Jedyne prace wykończeniowe polegają na zaszpachlowaniu specjalnie ukształtowanych styków płyt. Tak przygotowane powierzchnie można od razu pomalować albo położyć na nie tapetę. Warto wspomnieć również i o tym, że w prefabrykowanych płytach stropowych można umieścić puszki elektryczne i rozłożyć kable elektryczne, dzięki czemu nie trzeba skuwać ścian.
Szerokie zastosowanie
Stropy typu Filigran mają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego też firmy budowlane coraz częściej po nie sięgają. Ceny prefabrykatów z roku na rok są coraz niższe, dzięki czemu można z nich wykonać nie tylko bloki, ale również mieszkania prywatne. Prefabrykowane płyty stropowe charakteryzują się olbrzymimi możliwościami konstrukcyjnymi. Wynika to oczywiście z dość dużej rozpiętości (nawet do 12 metrów) oraz możliwości oparcia stropu bezpośrednio na słupach. Wariantów jest naprawdę bardzo wiele, dlatego też projektanci mają szerokie pole do popisu. Z praktycznego punktu widzenia projektowanie stropu, jak i również jego optymalizację bez żadnego większego problemu można wykonać już na etapie wykonania nowego projektu architektonicznego. Olbrzymią zaletą prefabrykowanych płyt jest także to, że dzięki nim można uzyskać nawet bardzo skomplikowany kształt stropu. Dzięki nowoczesnym technologiom i wysokiej klasy materiałom nie ma żadnych ograniczeń wynikających z kształtu danego stropu. Niektóre firmy wykonują prefabrykowane płyty stropowe łącznie z płytami balkonowymi.
O czym należy pamiętać?
Z praktycznego punktu widzenia jedyną wadą prefabrykowanych płyt stropowych jest to, że przy niektórych elementach niezbędne jest użycie dźwigu. Jak łatwo się domyślić nie przy wszystkich budowach będzie można swobodnie operować dźwigiem, dlatego też mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy. Nie można zapominać również i o tym, że prefabrykowane płyty stropowe produkowane są z bardzo dużą dokładnością, dlatego też nie ma możliwości korygowania ich wymiarów. Stropy typu Filigran wymagają więc niesłychanie precyzyjnego wykonania ścian. Warto wspomnieć również i o tym, że nadbeton wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
Dla kogo są prefabrykowane płyty stropowe?
Prefabrykowane płyty są idealnym wyborem dla tych osób, które w pierwszej kolejności stawiają na czas budowy i nie mogą pozwolić sobie na żadne przestoje. W Polsce warunki pogodowe nie zawsze sprzyjają ekipom budowlanym, dlatego też coraz więcej inwestorów stawia na prefabrykaty, dzięki którym można błyskawicznie wznosić budynki nie zważając na warunki pogodowe. Pamiętać należy również i o tym, że koszty dostawy prefabrykatów na dłuższe odległości mogą być naprawdę dość wysokie, dlatego też jest to idealny wybór dla osób, które znajdują się niedaleko firm produkcyjnych. Jak wspomniano powyżej montaż wymaga użycia dźwigu i odpowiednio wykwalifikowanych wykonawców. Na szczęście prefabrykowane płyty zdobywają coraz większą popularność, dlatego też jest coraz więcej fachowców, którzy specjalizują się właśnie w tego typu technologii.
Domy jednorodzinne z prefabrykowanych płyt
Prefabrykowane płyty są idealnym wyborem również dla osób, które chcą szybko wznieść solidny dom jednorodzinny. W Polsce jest wielu godnych polecenia projektantów, którzy oferuje naprawdę ciekawe projekty z prefabrykatów. Pamiętać należy o tym, że płyty stropowe są bardzo cienkie, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo przestrzeni. Prefabrykowane elementy mogą okazać się doskonałym wyborem dla tych osób, które posiadają niewielką działkę do zagospodarowania, przez co każdy centymetr się liczy. Stropy typu Filigran zapewniają dobrą izolacyjność dźwiękową, dzięki czemu domy można stawiać bardzo blisko ruchliwych i hałaśliwych dróg. Stropom Filigran można nadać dowolny kształt (nawet elipsy lub koła), dzięki czemu można uzyskać naprawdę oryginalne i niepowtarzalne aranżacje wnętrz, które nie są możliwe do wykonania w żadnej innej technologii.