Budowa

Deskowanie tradycyjne a szalunek tracony – którą z metod wybrać?

Deskowanie tradycyjne a szalunek tracony – którą z metod wybrać?

Zastanawiasz się, czy wybrać szalunek z desek czy szalunek z płyt wiórowo-cementowych? Sprawdź porównanie obu rozwiązań. Wyjaśniamy, czym są oba rodzaje szalunków. Porównujemy ich koszt, sposób montażu, wytrzymałość, ekologiczność i inne ważne cechy. Który materiał jest lepszy: szalunek tradycyjny czy szalunek tracony? Sprawdź!

Szalunek – zastosowanie i rodzaje materiałów wykorzystywanych do deskowania

Szalunek, inaczej deskowanie, to rodzaj formy wykorzystywanej w budownictwie do nadawania kształtów mieszankom betonowym. W większości przypadków jest to konstrukcja tymczasowa, wykonana z drewna (najczęściej z desek), betonowych płyt, sklejek wodoodpornych lub metalu. Szalunki wykorzystuje się do zabezpieczania wykopów, podtrzymywania konstrukcji zbrojenia, podczas murowania ścian oraz przy zalewaniu stropu. Zależnie od przeznaczenia wyróżnia się kilka typów deskowania, np. szalunki do wykopów, szalunki stropowe i szalunki ścienne.

Szalunek tradycyjny a szalunek tracony

Bez względu na to, dla którego z wymienionych elementów konstrukcji budynku zamierzamy wykonać szalunek, możemy wybrać jedną z dwóch technik – system szalowania metodą tradycyjną bądź zastosować szalunek tracony.

  • Szalunek tradycyjny jest zazwyczaj wykonany z desek z drewna sosnowego o grubości 2,5 -3 cm i stanowi tymczasową konstrukcją, która demontowana jest po uformowaniu elementu budynku.
  • Szalunek tracony jest wykonywany z impregnowanej wiórowo-cementowej płyty. Przytwierdza się go do konstrukcji budynków na stałe – nie wymaga demontowania. Co więcej, element jest istotną częścią składową budowli, stając się jego docelową izolacją termiczną. Oto przykładowy produkt.

Montaż szalunku tradycyjnego a traconego

Oprócz różnicy w demontażu obydwa systemy szalunkowe różnią się także w sposobie samego montażu. Wykonanie szalunku tradycyjnego wymaga większych umiejętności. Największą jednak różnicę stanowi czas wykonania obydwu szalunków. Dla porównania wykonanie szalunku metodą tradycyjną dla domu o obwodzie 160 m trwa zwykle 2 lub 3 dni. Natomiast oszalowanie tej samej wielkości budynku za pomocą szalunku traconego zajmuje jedynie około 3 godzin – montażu dokonuje się poprzez przewiercenie murów i przymocowanie szalunku przy użyciu wkrętów lub kotw.

Inną ważną kwestią jest konieczność stosowania dodatkowych narzędzi podczas montażu i demontażu. Deskowanie tradycyjne wymaga zastosowania dużej ilości gwoździ oraz dodatkowych narzędzi, za pomocą których dokonuje się jego demontażu. Z kolei dla szalunku traconego wymagane jest zastosowanie jedynie wkrętów. Zapotrzebowanie na ten produkt jest jednak nieduże – wystarczą dwie sztuki na metr bieżący. Ilość urządzeń mechanicznych jest zminimalizowana – w praktyce potrzebna jest tylko wiertarka i pompa do betonu.

Atutem szalunku traconego jest także brak konieczności stosowania rusztowań. Możliwość montowania szalunku bez konieczności rozkładania rusztowania przekłada się na bezpieczeństwo pracy oraz czas jej wykonania – to znacznie przyspiesza proces szalowania.

Szalunek tracony – zalety płyt wiórowo-cementowych

Zastosowanie szalunku wykonanego z wiórowo-cementowej płyty posiada więcej zalet niż zastosowanie tradycyjnego szalunku z drewna. Materiał ten w odróżnieniu od desek nie jest podatny na szkodliwe oddziaływanie warunków atmosferycznych. Nie niszczeje pod wpływem wilgoci i nie pojawiają się na nim pleśń i grzyby. Zagrożeniem dla desek na szalunek obok warunków pogodowych są także korniki. Płyty cementowo-wiórowe są wolne od tego zagrożenia.

Koszty deskowania w systemie szalunku traconego – czy to się opłaca?

Szalunek w systemie tradycyjnym z zastosowaniem desek jest najbardziej popularną z metod szalowania. Za wyborem tego systemu przemawia cena materiału – deski na szalunek to obecnie najtańszy materiał, który daje się zastosować do tego typu konstrukcji. Oszczędność jest jednak pozorna, ponieważ wykonanie szalunku za pomocą desek jest bardzo czasochłonne.

Osoby decydujące się na deskę nie uwzględniają kosztów związanych z montażem oraz demontażem – pomijają koszty roboczogodzin oraz koszty związane z zastosowaniem dodatkowych narzędzi np. do podkuwania wylewki po zdemontowaniu desek. Natomiast zaletą szalunku traconego jest niskie zużycie materiałów na etapie prac wykończeniowych. Po uwzględnieniu pominiętych czynników i podliczeniu dodatkowych kosztów zastosowanie nowoczesnego systemu szalunku traconego okazuje się być tańsze. Minimalizacja odpadów pobudowlanych sprawia, że szalunek zyskuje również charakter ekologiczny.

Szalunek tracony to wysoka precyzja i bezmostkowość

Stosując szalunek tracony, zyskujemy całkowicie bezmostkową konstrukcję budynku. Wszystkie elementy systemu zapewniają bardzo wysoką izolacyjność, dzięki czemu oszczędzamy na późniejszych kosztach eksploatacji budynku. Szalunek tracony zapewnia wysoką precyzję konstrukcji budynku – bardzo dobrze „trzyma” piony, poziomy oraz kąty proste.

Wybór szalunku – podsumowanie

Okazuje się, że nie zawsze rozwiązania tradycyjne są lepsze. Popularność zastosowania szalunku z desek nie musi przemawiać na ich korzyść. W porównaniu zdecydowanie lepiej wypada szalunek z impregnowanych płyt wiórowo-cementowych. Ich zastosowanie jest rozwiązaniem ekonomicznym i ekologicznym. Zapewniają łatwy montaż, wysoką precyzję i dodatkową izolację.

Similar Posts