Sierpień jest czasem wielu prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, niezależnie od wielkości terenu zielonego. Pewne czynności są niezbędne, aby móc cieszyć się pięknie wyglądającym i okazałym ogrodem w kolejnym sezonie.
Pielęgnacja kwiatów w ogrodzie
W sierpniu należy przede wszystkim systematycznie odchwaszczać i nawadniać rabaty kwiatowe. Jeśli tylko zauważymy przekwitłe kwiatostany, należy je od razu usunąć, dzięki czemu kwiaty będą lepiej kwitły. Ponadto przycinamy lawendę i rozrastające się rośliny wodne.
Sierpień to także czas najwyższy na zebranie nasion roślin do siewu w kolejnym roku. Jednoroczne kwiaty radzi się zasilić nawozami wieloskładnikowymi, natomiast rośliny wieloletnie nie powinniśmy już nawozić nawozami mającymi w składzie azot. We wszelkie niezbędne preparaty do pielęgnacji i wzmacniania roślin, można zaopatrzyć się w internetowym sklepie ogrodniczym https://sklep.poradnikogrodniczy.pl.
Sierpień jest odpowiednią porą na dzielenie oraz przesadzanie bylin, rośliny będą mieć wystarczającą ilość czasu, aby się dobrze ukorzenić przed zimą. Przez sierpień można także dzielić barwinki, kosaćce, dąbrówki, smagliczki, floksy i fiołki. W tym miesiącu możemy także posadzić siewki roślin dwuletnich. Od sierpnia sadzimy rośliny cebulowe: przebiśniegi, kostkowane, szachownice cesarskie, zimowity, krokusy siewne.
Pielęgnacja trawnika
W tym okresie bardzo ważne jest regularne podlewanie trawnika. Jeśli panują susze, należy to robić nawet codziennie po południu. Woda powinna przedostać się na głębokość do 15 centymetrów. W sierpniu powinniśmy regularnie kosić trawnik, jednak nie więcej niż na długość 6 centymetrów wysokości. W czasie suszy można także skoszoną trawę zostawić na murawie, przez co zachowamy na dłużej wilgotność podłoża. Chwasty usuwamy mechaniczne.
Przycinamy oraz sadzimy drzewa i krzewy
W tym miesiącu zajmujemy się także przycinaniem żywopłotów, jest to ostatni czas na to, aby wykonać tę czynność. W tym okresie możemy także pobrać sadzonki półzdretwiałe z drzew oraz nasiona liściaste. W drugiej połowie miesiąca możemy zabrać się za przesadzanie drzew oraz krzewów iglastych i wiecznie zielonych. W sierpniu można uzyskać sadzonki hortensji bukietowych oraz ogrodowych.
Zabiegi pielęgnacyjne drzew i krzewów owocowych
W tym czasie warto pamiętać także o krzewach i drzewach owocowych. Gałęzie, które opadają pod ciężarem owoców, należy podeprzeć tyczkami czy też podwiązać do grubszych i wytrzymałych konarów. Ważne jest zabezpieczenie tych gałęzi przed łamaniem się. Po zbiorach trzeba dokonać cięcia prześwietlające czereśni, wczesnych grusz, śliw i wiśni. Jeśli chodzi o jabłonie i grusze dojrzewające pod koniec sierpnia czy na początku września, należy na samym początku sierpnia pamiętać o przycięciu ich gałęzi, aby zapewnić lepszy dostęp światła dojrzewającym owocom. Tak samo postępuje się w przypadku pędów winorośli.
Kiedy zbiory dobiegną końca, trzeba prześwietlić krzewy porzeczek i agrestów. Jeżeli mamy w swoim ogrodzie także maliny, które owocują raz w roku, powinniśmy wyciąć wszelkie pędy, które już owocowały w tym roku.
Pielęgnacja stawu
Lato jest świetnym czasem na sadzenie oraz dzielenie roślin wodnych. Nie powinno się jednak robić tego w pełnym słońcu. Rośliny, które mają zostać przesadzone, nie mogą wyschnąć. W czasie dużych upałów może dojść do tego, że tlenu w wodzie jest niewystarczająco. W tej sytuacji rozwiązaniem jest montaż fontanny, pompki czy kaskady, które będzie natleniała wodę. Warto także uzupełnić straty parowania, zainstalować filtr. Konieczne jest również dokładne oczyszczenie wkładów filtrujących.