Porady

Gaśnice użytku prywatnego – najistotniejsze informacje

Gaśnice użytku prywatnego – najistotniejsze informacje

Jakkolwiek zaawansowana jest nasza technologia, ryzyko dewastującego pożaru nigdy nie będzie czymś, co można zbagatelizować. Wręcz przeciwnie – współczesne prawo w wielu przypadkach wręcz narzuca posiadanie stosownego wyposażenia, które ma za zadanie takiemu pożarowi zapobiec. Galerie, sklepy, miejsca publiczne, a nawet prywatne samochody – zaopatrzenie się w funkcjonalną gaśnicę jest obecnie uznawane za standard. Niestety, jak każdy rodzaj wyposażenia, gaśnice z biegiem czasu zużywają się i mogą ulec uszkodzeniu, nawet jeśli są całkowicie nieużywane.

Regularna legalizacja gaśnic jest obowiązkiem każdego kierowcy czy właściciela placówki handlowej, który ceni sobie bezpieczeństwo i niezawodność. Proces ten nie zajmuje zbyt wiele czasu – sprawny fachowiec może określić wydajność gaśnicy w zaledwie kilka minut. Co więcej, wcale nie trzeba wydawać na niego fortuny – koszt legalizacji gaśnicy rzadko przekracza 10 zł.

Kiedy należy poddawać gaśnicę przeglądowi?

Jeśli dopiero co zakupiliśmy sprzęt, nie trzeba zawracać sobie głowy dalszymi formalnościami, Zakłada się, że do roku po zakupie gaśnica nie powinna ulec samoistnej awarii, dlatego jej legalizacja jest obowiązkowa dopiero po upływie dwunastu miesięcy. Pierwsza legalizacja gaśnic, o ile wszystko działa tak jak należy, powinna zagwarantować nam protokołu który jest poświadcza o jej sprawności przez kolejny rok.

W razie wystąpienia problemów, gaśnica może wymagać pewnych napraw. Jeśli skala usterek jest większa, zaleca się raczej zakup nowego sprzętu. Standardowe gaśnice proszkowe, szczególnie te o pojemności do 2 kg, nie stanowią wielkiego wydatku, dlatego nie ma sensu usiłować oszczędzać na nich kosztem swojego bezpieczeństwa. Należy jednak zaznaczyć, że tego typu, mniejszych rozmiarów egzemplarze, są stosowane przede wszystkim w samochodach – aby ograniczyć ryzyko rozwinięcia się ognia wewnątrz budynku, powinno się wyposażyć w większy, sprawny model, mieszczący w sobie minimum 6 kg substancji gaszącej.

Na czym opiera się fachowa legalizacja gaśnic?

Aby dana gaśnica mogła zostać uznana za dostatecznie wydajną, jej faktyczny stan techniczny musi zostać poddany precyzyjnym testom. Prawidłowo przeprowadzona legalizacja gaśnic przewiduje czynności takie jak:

  • Oględziny zewnętrzne
  • Kontrola ciśnienia manometru
  • Sprawdzenie kompletności urządzeń
  • Test zawleczki i dodatkowych zabezpieczeń
  • Ewentualna wymiana zawartości urządzenia
  • Sprawdzenie mocowania

Rzecz jasna, gaśnica powinna posiadać także niezerwane naklejki z instrukcją obsługi, mile widziany jest również brak jakichkolwiek zadrapań. Nawet drobne uszkodzenia mogą mieć bardzo negatywny wpływ na funkcjonalność urządzenia, dlatego nie można ich przeoczyć oraz dodatkowo może takie urządzenie zagrażać użytkownikom.

Similar Posts