Porady

Jak słupki betonowe pomagają w organizacji i utrzymaniu porządku w mieście?

Jak słupki betonowe pomagają w organizacji i utrzymaniu porządku w mieście?

Mała architektura miejska służy nie tylko do zdobienia przestrzeni i wypełniania jej elementami praktycznymi, takimi jak ławki, kosze na śmieci czy stojaki na rowery. Przestrzeń miejska wymaga doskonałej organizacji i mądrych sposobów na to, by zadbać w niej o porządek. Warto wziąć przy tym pod uwagę, że na co dzień miejskimi chodnikami, drogami i ścieżkami rowerowymi poruszają się tysiące osób. Jak w organizacji mogą pomóc słupki betonowe?

Słupki betonowe a dzikie parkowanie i poruszanie się po zamkniętych dla pojazdów terenach

Większość średnich i dużych miast zmaga się z dość istotnym problemem braku wystarczającej ilości miejsc parkingowych. Zazwyczaj oczywiście dotyczy to miejsc bezpłatnych, ponieważ coraz częściej budowane są wielopoziomowe lub podziemne parkingi, jednak za postój na nich – w dodatku w centrum miasta – trzeba słono zapłacić. Odważniejsi kierowcy, lekceważąc często przepisy, wynajdują coraz to oryginalniejsze miejsca do parkowania. Internet niejednokrotnie obiegały zdjęcia samochodów zaparkowanych na przejściach dla pieszych, na drogach wjazdowych do parków i lasów lub nawet w samych parkach! Największym problemem takiego dzikiego parkowania jest to, że samochody pozostawione w niedozwolonych miejscach często istotnie utrudniają ruch pieszych – blokują przejazd i uniemożliwiają korzystanie z chodników. Złym zjawiskiem jest również to, że w przestrzeniach zamkniętych dla ruchu samochodowego porusza się coraz więcej pojazdów. 

Słupki betonowe to skuteczna metoda walki z takimi wykroczeniami. Ich przesunięcie w celu wjazdu jest praktycznie niemożliwe, w przeciwieństwie do lekkich, plastikowych pachołków. Uderzenie w nie pojazdem wiązałoby się z jego uszkodzeniem, dlatego kierowcy rezygnują z parkowania samochodu w miejscach, w których słupki betonowe tego zabraniają. 

Estetyka przestrzeni miejskiej po wykorzystaniu słupków betonowych

Istnieją oczywiście elementy małej miejskiej architektury, które z powodzeniem można uznać za bardziej ozdobne i podnoszące ogólny poziom estetyki, np. betonowe donice, w których można nasadzić piękne rośliny. Nie zawsze jednak tego rodzaju elementy mogą poprawnie spełniać funkcję słupków betonowych. 

Nie da się jednak nie zwrócić uwagi na to, że betonowe słupki, które ustawione są na parkingach w wypoczynkowej części publicznej przestrzeni, to rozwiązanie najlepsze z możliwych. Ich wygląd zdecydowanie wyprzedza plastikowe tyczki, pachołki i barierki, które ustawiane są w takich miejscach, by pomagać w organizacji ruchu. W dodatku są dużo bardziej trwałe – mogą stać w jednym miejscu nawet przez wiele lat, będąc przy tym odporne na to, co dzieje się wokół nich. Na szczęście dla mieszkańców miast – rezygnuje się już z urządzania przestrzeni miejskiej tanim kosztem i stawia się nie tylko na funkcjonalność, ale również estetykę. Dzięki temu żyjemy w coraz piękniejszych i bardziej zadbanych miastach, w których coraz bardziej stanowczo ogranicza się dzikie parkowanie, z korzyścią dla rowerzystów i pieszych. 

Similar Posts