Porady

Co należy sprawdzić przed budową domu?

Co należy sprawdzić przed budową domu?

Zanim mury domu zaczną się pojawiać i piąć do góry, na inwestora czeka sporo obowiązków. Wśród nich pojawia się temat badania geologicznego. Mało się o nim mówi, a jednak jest obowiązkiem każdego, kto chce przystąpić do prac budowlanych.

Zanim mury domu zaczną się pojawiać i piąć do góry, na inwestora czeka sporo obowiązków. Wśród nich pojawia się temat badania geologicznego. Mało się o nim mówi, a jednak jest obowiązkiem każdego, kto chce przystąpić do prac budowlanych. Zbędny papier? A może zapewnienie spokoju, że postawiona nieruchomość będzie trwała i bezpieczna? Co trzeba wiedzieć o badaniu geologicznych?

Po co wykonuje się badanie gruntu i czy jest obowiązkowe?

Ważny obowiązek, czy formalność, którą można pominąć? Inwestorzy często zastanawiają się, czy „nowinka” rzucona przez fachowca nie jest próbą naciągnięcia lub zwyczajnie, czy niektórych procedur nie można ominąć? Badanie geologiczne od 29 kwietnia 2012 roku jest obowiązkowym dokumentem, który dopuszcza do otrzymania pozwolenia na budowę.

Wynika z tego, że procedura wydaje się ważna, ale czemu właściwie ma służyć? Żeby postawić dom, a nawet poprawnie go zaprojektować ważna jest wiedza o gruncie, której dostarcza badanie geologiczne. Chcąc w przyszłości uniknąć pękania ścian budynku lub zapadania się fundamentu należy przeprowadzić czynności geologiczne, uzyskując tym samym papier, ale przede wszystkim poczucie spokoju na przyszłość.

Badanie gruntu ułatwia pracę zatrudnianych fachowców, na wszystkich, początkowych etapach budowy. W jaki sposób? Przeprowadzona analiza informuje, jaki jest poziom wód gruntowych, kategoria gleby oraz jej właściwości fizykomechanicznych. Dzięki temu architekt będzie wiedział, jaki wybrać rodzaj fundamentu i zbrojenia, a ekipa budowlana, na jaką głębokość może kopać.

Kto wykonuje badanie geologiczne gruntu i kiedy je wykonać?

Badanie geologiczne gruntu poleca się wykonać jeszcze przed zakupem działki, aby mieć pewność, że inwestycja nie pochłonie dodatkowych funduszy, na przykład na wymianę ziemi (na szczęście zdarza się to niezwykle rzadko). Może być jednak tak, że sprzedający działkę ma już w zasobach taki dokument i może go przekazać.

Może być również tak, że badanie geologiczne było przeprowadzone, ale sprzedający nie posiada na ten temat wiedzy ani dokumentacji. W takich przypadkach można wystąpić do urzędu miasta lub gminy o udostępnienie map geologicznych, chociaż polecane jest profesjonalne wykonanie procesu, którego koszt (około 2 tys. złotych) jest znikomy w stosunku do wydatków samej budowy.

Badanie geologiczne przeprowadza firma, która dokonuje w gruncie kilku odwiertów i pobiera próbki. Na podstawie ewentualnych badań laboratoryjnych, geotechnik określa warstwy, rodzaje gruntu oraz poziom wód i wydaje stosowną dokumentację.

Co zawiera dokumentacja z przeprowadzonych badań?

Dokumentacja geologiczna gruntu zawiera:

  • dane informujące o nośności, rodzaju parametrów i wzajemnym położeniu względem siebie gruntów;
  • szczegółowe informacje dotyczące głębokości występowania wód gruntowych;
  • informacje dotyczące przepuszczalności poziomu wód gruntowych;
  • zalecenia i uwagi przeprowadzającego czynności geologiczne.

Dokumentacja przedstawia formę pisemną i graficzną, które są istotne nie tylko dla samego inwestora, ale przede wszystkim dla wykonawców, zatrudnianych do prac ziemnych i projektowych. Część graficzna jest jasnym obrazem i przekrojem gruntu, natomiast opis może stanowić podpowiedzi dotyczące odwodnienia działki lub zabezpieczenia terenu i skarp.

Okazuje się, że badanie geologiczne jest nie tylko wymysłem urzędników, którzy chcieli utrudnić proces uzyskania pozwolenia na budowę. Czynność może zapewnić spokój i bezpieczeństwo, dzięki postawieniu nieruchomości na „pewnym” gruncie.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Firma Geologiczna Felkel & Guś Sp. z o.o.

Similar Posts