Dekoracje

Jak dobrać firanki?

Firanki obok zasłon stanowią istotny element wystroju każdego wnętrza. Ich długość, kolor, materiał powinny pasować zarówno do mebli, jak i wielkości pomieszczenia, w którym wiszą. Rolą firany, jest zapewnić nam nie tylko odrobinę prywatności przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadami, ale również ozdobić nasze okno.
Jak zatem wybrać
firanki? Na to i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

1. Nowe mieszkanie, nowe firany
2. Długość firany
3. Wybieramy materiał na firanki
4. Gęstość firanki dobieramy do pomieszczenia
5. Firanki gotowe czy na wymiar?
6. Wieszamy firany
Nowe mieszkanie, nowe firany
Zakup nowych firanek zazwyczaj wiąże się z remontem lub zmianą mieszkania. Zwłaszcza w tym drugim przypadku warto poświęcić na to chwilę czasu, zasięgnąć fachowej porady, lub chociażby poszukać informacji na ten temat. Bardzo często okazuje się bowiem, że zmieniając mieszkanie, zabieramy ze sobą firanki oraz zasłony, które w nowym miejscu nie bardzo pasują. W tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak zakup nowych.

Długość firany
O tym, jak długa powinna być firana, powinny decydować zarówno względy estetyczne jak i praktyczne.
Na co dzień stosuje się jedną z dwóch opcji. Pierwsza to
firanka do połowy okna, zwykle do wysokości parapetu. Druga, sięgająca podłogi. Zaletą pierwszego rozwiązania jest pozostawienie odkrytego kaloryfera, który zazwyczaj umiejscowiony jest pod parapetem. Dzięki temu w sezonie grzewczym do pokoju dociera więcej ciepła. Firana do podłogi zakrywa kaloryfer nadając pomieszczeniu bardziej elegancki wygląd.
Długość firan warto dopasować do każdego z pomieszczeń. W łazience świetnie sprawdzi się firanka do parapetu, podobnie jak w pokoju dziecięcym.

Wybieramy materiał na firanki
Jeśli określimy już długość, jaką mają mieć nasze firany, kolejnym wyborem, który musimy podjąć, jest rodzaj materiału, z którego mają być uszyte. Do wyboru są różne tkaniny, każda z nich ma swoje zalety i wady.
Nie bez znaczenia jest również cena za metr bieżący. Planując zakup lub uszycie firan do całego domu, należy przygotować się na spory wydatek. Najczęściej używane materiały, z których szyte są
firany gotowe, jak i na wymiar to:
– tiul
– siatka
– żakard
– organza
– atłas
– koronka

Gęstość firanki dobieramy do pomieszczenia
Gęstość firany decyduje o tak zwanym stopniu zaciemnienia pomieszczenia. Im jest większa, tym mniej światła dziennego wpada do środka. Jeśli nie chcemy, aby budziły nas pierwsze promienie słońca, warto wybrać firankę o dużej gęstości. Dla odmiany w salonie, który powinien być wizytówka mieszkania, dobrze sprawdzą się firany o małej gęstości.
Firanki gotowe czy na wymiar?
Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od dwóch czynników. Jak bardzo zależy nam na uzyskaniu niepowtarzalnego efektu w naszym domu i jaki budżet możemy na to przeznaczyć. Oczywiste jest, że decydując się na zakup firan gotowych, idziemy na pewien kompromis. Mamy ograniczony wybór, ale w przystępnej cenie. Firany gotowe są też dostępne od ręki. Zlecając uszycie firan, możemy dopasować je idealnie do naszego wnętrza zarówno pod kątem wielkości okien, tkaniny, długości jak i sposobu wykończenia.

Wieszamy nasze firany
Kiedy mamy już gotową firankę nie pozostaje nam nic jak ją zawiesić. Najczęściej stosowane typy mocowań to:
– na kółkach, nazywane również „przelotkami”
– na szelkach
– na taśmie marszczącej
O ile pierwsze dwa rozwiązania zapewniają mocne trzymanie firan, o tyle taśma marszcząca przytrzymywana jest zazwyczaj za pomocą „żabek”. Zadbajmy, aby były one na tyle solidne, by utrzymać nawet ciężką firanę.
Jak widać z powyższego tekstu, temat firan tylko pozornie wydaje się prosty. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże nieco w ich trafnym wyborze.

Similar Posts