Porady

Meble dębowe – co musisz o nich wiedzieć? Sprawdzamy!

Meble dębowe – co musisz o nich wiedzieć? Sprawdzamy!

Drewniane meble wciąż nie wychodzą z mody. Taki stan rzeczy trwa już od wieków! Chyba nie ma takiej osoby, która nie chciałaby mieć w swoim domu chociaż jednego drewnianego mebla. Z uwagi na dobro środowiska warto wybierać jednak rodzime surowce. W przypadku naszego kraju będzie to na przykład drewno dębowe. W dzisiejszym wpisie postaramy się trochę przybliżyć Ci jego właściwości i odpowiedzieć na jedno, zasadnicze pytanie – czy warto zainwestować w meble dębowe?

Czym wyróżniają się meble dębowe?

Z czym kojarzy Ci się dąb? Przypomnij sobie jedno z najstarszych drzew w Polsce – dąb Bartek – jego ogromny pień i rozłożyste gałęzie. Czy wiedziałeś, że zaczął rosnąć w drugiej połowie XIII wieku? Jego wiek robi na nas ogromne wrażenie. Jak sam widzisz, nie bez kozery drewno dębowe uważane jest za królewski gatunek. Wiele osób utożsamia je z siłą, mocą i tradycją. Być może tkwi w tym i ziarno prawdy. W końcu surowiec ten uważany jest za jeden z najbardziej wytrzymałych. I takie są również meble dębowe. Wyróżniają się one niezwykłą trwałością, która pozwala im przetrwać dekady oraz pięknym, majestatycznym wyglądem. Drewno dębowe jest także bardzo twarde i ciężkie – dlatego też jest świetnym materiałem na szafy i półki, które wytrzymają naprawdę długie lata pod ciężarem masy książek czy innych przedmiotów.

Do jakich wnętrz pasują meble dębowe?

Dębowe meble są wyjątkowo piękne. Duże wrażenie wywierają na nas ich majestatyczne słoje i głęboka barwa. Najlepsze jest jednak to, że pasują tak naprawdę do każdego wnętrza! Dębowy mebel doda zarówno elegancji, jak i przytulnego charakteru Twojej sypialni, kuchni lub salonowi – a przy tym zaświadczy o bardzo dobrym guście swojego właściciela. Niewątpliwym atutem mebli dębowych jest również to, że doskonale wpasują się w dosłownie każdy styl, w którym utrzymane są wnętrza Twojego domu. Sypialnia w stylu skandynawskim pokocha łóżko, szafę oraz komodę z jasnego drewna dębowego. Masywny, dębowy stół w ciemniejszym kolorze będzie pięknie wyglądać w swojskim, rustykalnym wnętrzu, ale także w luksusowym salonie glamour. Meble wykonane z drewna dębowego z pewnością przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym miłośnikom designu.

Czy warto kupić meble dębowe?

Dębowe meble są piękne, eleganckie, praktyczne, trwałe i odporne na zniszczenia. Wydają się więc być bardzo dobrą inwestycją. Czy jest tak w rzeczywistości? Oczywiście, że tak! Wytrzymałe, dębowe meble są w stanie służyć swoim właścicielom przez dekady, a nawet przechodzić z pokolenia na pokolenie. Nie zapominaj również o tym, że drewno jest surowcem naturalnym, który ma pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Uważa się, że dębowe meble mogą zapewniać poczucie bezpieczeństwa, uspokajać i koić zszargane nerwy. Przebywanie w pobliżu naturalnego drewna ma mieć także pozytywny wpływ na stymulację układu nerwowego. Warto też zwrócić szczególną uwagę na jedną z ważnych cech drewna – mianowicie właściwości antystatyczne. To właśnie dzięki nim dębowy mebel nie przyciąga do siebie tak dużo kurzu, jak ma to miejsce w przypadku tworzyw sztucznych. Meble zrobione z dębowego drewna będą więc świetnym rozwiązaniem do pokoju alergika.

Sposoby na konserwację dębowych mebli

Aby przez lata cieszyć się eleganckimi, dębowymi meblami warto postarać się o ich właściwą pielęgnację. Podstawą jest sucha, miękka szmatka lub antystatyczna szczotka, którą usuniesz kurz. Do czyszczenia tego rodzaju umeblowania może przydać się również specjalny preparat do drewna. Jeśli zadbasz o prawidłową konserwację dębowych mebli, możesz być pewny, że odwdzięczą Ci się one z nawiązką i będą piękniejsze z roku na rok!

Similar Posts