Porady

Klej niejedno ma imię, czyli rozważania, jaki klej wybrać do danego materiału. Poradnik nie tylko dla fachowców

Klej niejedno ma imię, czyli rozważania, jaki klej wybrać do danego materiału. Poradnik nie tylko dla fachowców

Naprawy uszkodzeń sprzętu, remonty czy majsterkowanie wymagają posiadania umiejętności, ale i odpowiedniego sprzętu. Oczywiście to nie wszystko. Należy także znaleźć właściwy klej i tu zaczynają się przysłowiowe schody. W końcu klejów jest naprawdę dużo i każdy dedykowany jest do danego materiału. Dlatego, aby osiągnąć zamierzony efekt, bardzo ważny jest wybór właściwego kleju montażowego i dobra aplikacja. Dzięki temu spoiwo będzie trwale łączyć poszczególne elementy, a jednocześnie zapewni odporność na warunki środowiskowe.

Jak nakładać klej?

Nim przejdziemy do tego, jak dobrać klej do materiału, poświęcimy kilka zdań na jakże ważny temat, czyli sposób nakładania. Musicie wiedzieć, że wszystkie elementy, które będziecie łączyć muszą być suche, ale i czyste. Dodatkowo klej nakłada się tylko i wyłącznie na jedną część podłoża. W zależności od materiału czy wielkości danego elementu niezbędna jest aplikacja punktowa bądź paskowa. Potem pozostaje już tylko złączenie danych elementów. Po upływie około 5 minut rozpuszczalnik zawarty w kleju powinien odparować. Wtedy ponownie dociskamy obydwie części. Pozostaje już tylko poczekać, aż klej wyschnie. Zazwyczaj trwa to do 24 godzin, ale wiązanie jest już wtedy całkowicie utwardzone i odporne na wodę. Musimy tutaj jeszcze wspomnieć, że profesjonalny klej znacząco ułatwia pracę i może z powodzeniem zastąpić zarówno gwoździe, jak i śruby.

Jaki klej do gumy wybrać?

Niewątpliwie najłatwiejsze jest sklejenie gumy. Jeżeli zamierzamy skleić gumę z inną gumą, to nie powinno nam to nastręczać wielu problemów. Jednak trudności zaczynają się wtedy, gdy chcemy połączyć gumę z innym materiałem. Oczywiście możemy spróbować użyć uniwersalnego kleju cyjanoakrylowego, który jest elastyczny i co ważne bardzo trwały. Jeżeli zamierzamy złączyć gumę i metal, to warto postawić na produkt na bazie poliuretanu. Dzięki temu spoina będzie wytrzymała, ale jednocześnie odporna na zmienne warunki atmosferyczne, w tym także opady. Warto zwrócić uwagę czy klej ma dwuskładnikową formułę, gdyż wtedy aplikacja może być nieco trudniejsza. Pamiętajcie też, że im grubszej warstwy kleju użyjecie, tym wiązanie trwa dłużej.

Jaki klej wybrać do gumy i drewna?

Aby uzyskać spoinę odporną na roztwory solne, mocne kwasy i zasady, a także uszkodzenia mechaniczne, należy postawić na metakrylowy klej strukturalny. Zazwyczaj jest on bezbarwny i stosunkowo gęsty. Dzięki temu nie spływa z powierzchni. Świetnie nadaje się do połączenia gumy z drewnem, ale i drewna z drewnem. Z kolei we wszelkich pracach remontowych i remontowo-budowlanych z wykorzystaniem drewna możliwe jest zastosowanie kleju cyjanoakrylowego, który bardzo szybko schnie, a aplikacja jest bardzo łatwa.

Jaki klej do gumy i plastiku wybrać?

W przypadku tworzyw sztucznych warto postawić na wszelkie produkty na bazie cyjanoakrylu. Wszelkiego rodzaju preparaty tego typu zazwyczaj mają jednoskładnikową formułę, a więc nie trzeba ich mieszać. Wystarczy tylko nałożyć na jedną część materiału. Jeżeli zależy Wam na szybkim montażu, to ten klej jest jak znalazł, gdyż podstawowy czas wiązania nie powinien trwać dłużej niż 20 sekund. Z kolei będzie on utwardzony już przed upływem 24 godzin. Co ciekawe, taki klej pozwala na połączenie nawet plastiku, teflonu czy polipropylenu.

Najlepsze kleje wykorzystywane w budownictwie, przemyśle czy zakładach meblarskich

Dla wszystkich specjalistów doskonałym wyborem są kleje na bazie żywicy poliuretanowej. Wykorzystywane są w budownictwie, przemyśle, w tym w zakładach meblarskich. Co ważne, nie może ich także zabraknąć w warsztacie majsterkowicza, gdyż są niezbędne w przypadku nawet drobnych napraw. Każdy klej na bazie żywicy poliuretanowej jest nie tylko niezwykle wytrzymały czy prosty w aplikacji, ale nie wymaga stosowania utwardzacza. Kleje poliuretanowe mogą być otwarte przez długi czas i nie tracą swoich właściwości. Oczywiście pamiętajcie, że zawierają w swoim składzie rozpuszczalniki, a więc należy je stosować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach i unikać kontaktu z oczami czy skórą.

Odpowiednio dobrany klej gwarantuje, że każda praca przebiegnie szybko, ale i precyzyjnie. Dlatego zachęcamy do skorzystania z naszych porad.

Similar Posts