Porady

Jak wyposażyć domową garderobę?

Jak wyposażyć domową garderobę?

Garderoba to miejsce szczególne w każdym gospodarstwie domowym. Niezależnie od tego, czy garderoba jest osobnym pomieszczeniem, czy tylko dużą, przestronną szafą. W obu przypadkach garderoba ułatwia nam życie, pomaga w segregowaniu odzieży oraz skompletowaniu codziennego ubioru. By jednak garderoba była w pełni funkcjonalna, powinna być wyposażona w specjalne udogodnienia. Mowa przede wszystkim o urządzeniach i przyrządach stosowanych do wieszania ubrań, przechowywania, wentylowania oraz licznych innych. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – jak wyposażyć swoją garderobę, by była funkcjonalna i komfortowa.

Garderoba – luksus i porządek

Garderoba kojarzy nam się przede wszystkim z luksusem. Najczęściej, gdy mowa o garderobie, wyobrażamy sobie olbrzymie pomieszczenia luksusowych rezydencji w Los Angeles, pełne różnobarwnych ubrań i najpiękniejszych butów. Tymczasem, garderoba może być równie atrakcyjna i przy okazji o wiele mniejsza. W wielu przypadkach mieszkania wyposażane są w specjalne, nieduże pomieszczenia, pełniące tę funkcję. Często nawet funkcję garderoby pełni duża szafa, znajdująca się w naszej sypialni, w której po prostu przechowujemy ubrania.

Warto pamiętać, że metraż nie jest najważniejszy i choć w dużej przestrzeni łatwiej jest się nam poruszać, to jednak nieduże garderoby mają swoje zdecydowane plusy. Często, okazują się bardzo funkcjonalne i komfortowe, a także łatwe w organizacji przechowywanych ubrań.

O rozmiarach garderoby – i nie tylko

W urządzaniu garderoby liczą się między innymi względy ergonomiczne. Chodzi więc przede wszystkim o to, by garderoba była dopasowana do warunków jej użytkowania. Zgodnie z opinią projektantów wnętrz, garderoba nie powinna być mniejsza niż około 2,5 metra kwadratowego. Często jednak już 4-5 metrów kwadratowych przestrzeni w zupełności wystarczą, by stworzyć wygodną i elegancką przestrzeń.

Najważniejszymi elementami w każdej garderobie są półki oraz szafa/gablota z drążkiem na wieszaki. Z półek korzystamy zarówno w celu przechowywania butów, jak i stawiamy na nich koszyki, szuflady lub innego typu pojemniki na odzież. Gablota/szafa na wieszaki powinna być głęboka na przynajmniej 70 centymetrów. Dzięki temu będziemy mogli w niej przechowywać nawet te objętościowo bardziej pokaźne ubrania – zimowe kurtki, płaszcz i futra.

W jej planowaniu istotna jest także wysokość gabloty/szafy, która powinna zapewnić możliwość swobodnego zwisania wszystkim przechowywanym ubraniom. Dobrze, jeśli będzie ona wynosić przynajmniej pełen metr – w przypadku przechowywania spodni, a nawet półtora metra – gdy mowa o odzieży wierzchniej. Jeśli mamy problem z dostosowaniem wysokości ułożenia drążka na wieszaki, możemy skorzystać z pantografów – wieszaków z modulowaną wysokością ustawienia. Ich rozbudowany wybór znajdziemy w ofercie Locker.

Do pozostałych urządzeń często stosowanych w garderobach zaliczają się: tekturowe pudełka, szafki z szufladami na prowadnicach, pojemniki na kółkach czy podwieszane organizery. Ich wybór zależy przede wszystkim od naszych oczekiwać i planów co do aranżacji przestrzeni garderoby. W ich wyborze powinniśmy się jednak kierować prostą i uniwersalną zasadą – im mniej stosów ubrań leżących luzem, tym lepiej dla nas i dla naszej garderoby.

Similar Posts