Porady

Ciepły montaż okien. Co to jest? Dlaczego warto go stosować?

Ciepły montaż okien. Co to jest? Dlaczego warto go stosować?

Parametry termoizolacyjne to jedna z najważniejszych kwestii, jaka brana jest pod uwagę przez inwestorów planujących zakup poszczególnych elementów stolarki otworowej. Energooszczędność jest bardzo pożądana, z tego względu producenci okien oraz drzwi proponują coraz nowsze rozwiązania konstrukcyjne, pozwalające na osiągnięcie jeszcze lepszego poziomu termoizolacji. Jednym ze względnie nowych, ale już bardzo popularnych rozwiązań, stosowanych w celu poprawy izolacji cieplnej okien jest tak zwany ciepły montaż. Czym on jest i dlaczego warto go stosować?

Co to jest ciepły montaż okien?

Ciepły montaż okien inaczej nazywany montażem warstwowym polega na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających podczas montażu okien. Warstwa środkowa, wewnętrzna oraz zewnętrzna mają za zadanie zabezpieczyć przed stratami energii, powstawaniem mostków termicznych oraz zawilgoceniem. Środkowa warstwa pełni funkcję izolacji termicznej. Najczęściej wykonywana jest z piany poliuretanowej i jej zadaniem jest szczelne wypełnienie przestrzeni między ramą okienną a ścianą. Warstwa wewnętrzna to warstwa paroszczelna ma za zadanie ochronę piany montażowej przez wnikaniem pary wodnej z pomieszczenia. Warstwa ta wykonywana jest z paroszczelnej taśmy okiennej, która zapobiega przedostawaniem się pary wodnej do szczeliny między murem a oknem. Warstwa zewnętrzna natomiast ma właściwości paroprzepuszczalne i jej zadaniem jest ochrona przed wilgocią pochodzącą z odpadów atmosferycznych. Do jej wykonania stosuje się specjalne paroprzepuszczalne taśmy.

Różnica między zwykłym montażem a ciepłym

Różnica między montażem ciepłym a zwykłym polega przede wszystkim na ilości warstw, a co za tym idzie jakością i trwałością zabezpieczenia. Zwykły, dotychczas najbardziej popularny, tak zwany montaż na pianę, polegał na użyciu samej pianki poliuretanowej do osadzenia i uszczelnienia okna. Nie jest do dobre rozwiązanie i gwarantuje wysokich parametrów termoizolacyjnych, które przy nowoczesnych, energooszczędnych oknach są niezbędne, aby te mogły rzeczywiście spełniać swoje zadanie. Z tego właśnie powodu montaż warstwowy bije na głowę tradycyjny montaż na pianę i jest jedynym słusznym rozwiązaniem, kiedy zależy nam na uzyskaniu wysokich parametrów termoizolacyjnych okien.

foliawewnatrz

Zalety ciepłego montażu

Ciepły montaż drzwi ma wiele zalet, a najważniejszą z nich jest minimalizacja strat ciepła w domu. Jest to szczególnie istotne w przypadku montażu nowoczesnych okien o wysokich współczynnikach termoizolacyjnych, które przy nieprawidłowym montażu zwyczajnie stracą swoje parametry. Bardzo ważną zaletą ciepłego montażu okien jest również skuteczna ochrona przed wilgocią oraz pleśnią. Szczelne okna chronią dom przed wnikaniem pary wodnej powodującej pojawienie się wilgoci do budynku, a co za tym idzie tworzenia sprzyjających warunków do rozwoju pleśni i grzybów. Dzięki zewnętrznej oraz wewnętrznej warstwie specjalnej taśmy ochrona przed wilgocią jest naprawdę skuteczna.

Similar Posts