Porady

Domowa biblioteczka – jak urządzić idealne miejsce na książki?

Domowa biblioteczka

Jeśli jesteś wiernym fanem literatury, stworzenie domowej biblioteczki będzie dla Ciebie tylko kwestią czasu. To oczywiste, że książki powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach – wówczas zachowują swoją formę i nienaganny wygląd. Jednakże bez względu na rozmiar Twojej książkowej kolekcji, każda pozycja powinna mieć swoje własne miejsce na zamontowanej półce.

Półki na książki w domowej biblioteczce powinny być przede wszystkim funkcjonalne i estetycznie wykończone. Wielkość księgozbioru będzie w dużej mierze determinować rodzaj zastosowanego montażu i sam rozmiar biblioteczki, zwłaszcza jeśli w naszej kolekcji znajdują się opasłe tomy encyklopedii lub trylogii. Odstępy między półkami powinny być na tyle duże aby umożliwić przechowywanie książek w pozycji pionowej, nie w poziomej.

Biblioteczka domowa

Jeśli stosy książek piętrzą się w każdej wolnej szczelinie mieszkania to znak, że należy zapewnić im godny mebel, w którym mogłyby spocząć z należytą estymą. Na rynku można znaleźć setki półek na książki, dostępnych w różnych stylach, jednakże to co je wyróżnia najbardziej to sposób montażu. Z tego względu wyróżniamy półki stojące, wiszące i narożne. Zanim zdecydujemy się na wybrane model, musimy określić wielkość pomieszczenia, w którym znajdzie się biblioteczka na książki jak również rozmiary poszczególnych pozycji. Wiele rodzajów półek dedykowanych grubym tomom jest przykręcanych do ściany, inne z kolei będą świetnie się prezentować w pozycji stojącej. Wyłącznie od Ciebie zależy, którą opcję półki na książki wybierzesz do swojego domu lub mieszkania. Domowa biblioteczka musi być funkcjonalna. Na tyle wygodna, żeby każdy z domowników miał do niej dostęp i na tyle bezpieczna by nie stwarzać ryzyka zerwania się lub upadku.

Półki domowej biblioteczki są uniwersalnymi meblami, które idealnie sprawdzą się w każdym dowolnym miejscu i pomieszczeniu, w którym brakuje stylowego akcentu. Przed zakupem warto określić, kto najczęściej będzie z nich korzystał. Jeśli głównymi użytkownikami będą dzieci, wówczas warto rozważyć przykręcenie ich do ściany by wykluczyć ryzyko wypadku w momencie gdyby dziecko chciało wspiąć się na regał.

Sposoby na domową biblioteczkę dla moli książkowych

Wśród wielu modeli półek dostępnych na rynku ogromną popularnością cieszą się te, które można umieścić zarówno w przestrzeni salonu i sypialni a także kuchni, w której stanowią praktyczny mebel do przechowywania książek kucharskich i notesów z przepisami. Kuchenne półki powinny być wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu kuchennych osadów.

Regały stojące świetnie sprawdzą się w przestrzeniach salonu lub sypialni. Dostępne są w różnych stylach i przeszkleniach, tworząc niezwykle stylowe wykończenie domowych przestrzeni.

Domowe biblioteczki na ulubione lektury

Praktycznie w każdym domu lub mieszkaniu można znaleźć wiszącą półkę z ulubionym księgozbiorem domowników. Tego rodzaju półki pozwolą zagospodarować wolną przestrzeń na ścianie bez zajmowania przestrzeni na podłodze. Jeśli doskwiera Ci mały metraż mieszkania, a nałóg kupowania nie mija, wówczas postaw na bibliotekę naścienną, która również jest funkcjonalna. Półka wisząca idealnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym, młodzieżowym a także w sypialni gdyż daje komfort posiadania pod ręką ulubionych książek. Niestety posiadanie tego typu półki wiąże się z wierceniem otworów w ścianie i z praktycznego punktu widzenia w przypadku małych mieszkań nie daje wiele możliwości zmiany jej lokalizacji.

Similar Posts