Zwieńczenie stylowej aranżacji wymaga dbałości o każdy detal. Ważne jest nie tylko to, co widać na pierwszy rzut oka. Wbrew pozorom, to właśnie niepozorne elementy kompozycji potrafią zmienić całe wnętrze i nadać mu wysublimowanego stylu. Jednym z takich elementów są listwy sufitowe i ścienne. Odpowiednie połączenie płaszczyzny ściany i sufitu oraz łączenie kolorów i faktur to spore wyzwanie. Listwy nadają się do tego celu idealnie. Zobaczmy jak odpowiednio dobrać listwy do konkretnego wnętrza i w jaki sposób spełniają one swoją funkcję w jego wykończeniu.
Zwieńczenie stylowej aranżacji wymaga dbałości o każdy detal. Ważne jest nie tylko to, co widać na pierwszy rzut oka. Wbrew pozorom, to właśnie niepozorne elementy kompozycji potrafią zmienić całe wnętrze i nadać mu wysublimowanego stylu. Jednym z takich elementów są listwy sufitowe i ścienne. Odpowiednie połączenie płaszczyzny ściany i sufitu oraz łączenie kolorów i faktur to spore wyzwanie. Listwy nadają się do tego celu idealnie. Zobaczmy jak odpowiednio dobrać listwy do konkretnego wnętrza i w jaki sposób spełniają one swoją funkcję w jego wykończeniu.
Listwy sufitowe jako wyszukany sposób na wykończenie wnętrza
Listwy sufitowe pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także pozwalają maskować niedoskonałości pomiędzy sufitem a ścianą. Oprócz tego w łatwy sposób ukryjemy elementy instalacji elektrycznej, jeżeli istnieje konieczność poprowadzenia jej górą. Ten element wykończeniowy sprawdzi się też świetnie jako odcięcie i przełamanie granicy pomiędzy kontrastowymi kolorami lub wzorami. Jeżeli więc sufit i ściany są w innym kolorze, na ścianach jest tapeta lub inny wzór, to właśnie listwy w łatwy i estetyczny sposób pomogą nam połączyć te dwie płaszczyzny. Dostępne w wielu wzorach pozwalają na kreatywne zaaranżowanie wnętrza i dopasowanie w zasadzie do każdego stylu. Mimo iż są kojarzone przede wszystkim ze stylowym i klasycznym wnętrzem, pasować będą także do nowoczesnych pomieszczeń. Bazową białą listwę możemy pomalować w zasadzie na każdy kolor, a ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. Na rynku dostępne są listwy wykonane z różnych materiałów, jednak najpopularniejszą opcją, są te zrobione ze styropianu. Do ich niewątpliwych zalet należy lekkość, łatwość montażu i ich utrzymania w czystości. Drugim popularnym materiałem jest poliuretan. Idealnie nadaje się do tworzenia skomplikowanych wzorów dekoracyjnych, do tego jest lekki, giętki i bardzo trwały. Do najbardziej tradycyjnych materiałów, z których mogą być wykonane listwy, należy gips. Zbrojony włóknem szklanym dla dodatkowego wzmocnienia jest jednocześnie trwały i bardzo efektowny. Jest to jednak najbardziej kosztowna opcja.
Listwy ścienne dla podkreślenia stylu pomieszczenia
Elementy sztukaterii w postaci listw ściennych idealnie wpasowują się w obecne trendy w projektowaniu wnętrz. Dzięki ich zastosowaniu możemy niewielkim kosztem i nakładem pracy stworzyć wyjątkowe wnętrze i wykreować niebanalny styl. Od prostych, po bardzo wyszukane i zdobione ornamentami. Niezależnie od stylu, który preferujemy, możemy użyć ich do stworzenia oryginalnych kompozycji ściennych takich jak ramy dekoracyjne. Z powodzeniem ożywią wnętrze i skutecznie przełamią monotonię. Świetnie nadadzą się też jako łącznik dwóch odmiennych technik zdobniczych ściany. Jeżeli chcemy połączyć tapetę z tradycyjnie pomalowaną ścianą, listwy okażą się w tym wypadku elementem niezbędnym. Trudno również wyobrazić sobie bez listew ściennych, powierzchnie wykończone kasetonami lub boazerią. Możemy tworzyć z nich ozdobne kompozycje, imitacje ram i elementy mające za zadanie wydzielenie określonej przestrzeni. Dodatkowym plusem jest to, że bez problemu możemy malować je i dostosowywać do koloru ścian. Mogą być w takim samym kolorze i odcinać się od ściany poprzez swoją fakturę i kształt lub być elementem kontrastowym.
Jak odpowiednio wybrać listwy
Podjęcie decyzji o zakupie odpowiedniego rodzaju listwy nie powinno nastręczać większych problemów, jeżeli wiemy, jaki charakter ma mieć wykańczane wnętrze. Biorąc pod uwagę fakt, że dostępne listwy ścienne i sufitowe dostępne są w różnych wzorach, możemy być pewni, że dostosujemy je zarówno do prostego, jak i bardziej wyszukanego wnętrza. Możemy zdecydować się na listwy z ornamentem, które dodadzą aranżacji pałacowej i nieco barokowej nuty. Z drugiej strony, możemy postawić na proste listwy, dzięki którym przełamiemy monotonię, zachowując jednocześnie klasyczny wygląd wystroju. Nie bez znaczenia jest też szerokość listwy, na którą się decydujemy. Te szerokie bez problemu pokryją wszelkie łączenia i zamaskują niedoskonałości. Wysokie listwy sufitowe sprawdzą się też w pomieszczeniach z wysokim stropem np. kamienicach. Stosowanie wąskich rodzajów we wnętrzach o dużej przestrzeni mogłoby sprawić, że wyglądałyby one na bardziej surowe i nieprzytulne. W mniejszych pomieszczeniach z kolei warto postawić na wąskie listwy, by nie ograniczać wizualnie przestrzeni. Zastosowanie w takim wypadku zbyt masywnych listew mogłoby znacząco zaburzyć proporcje wnętrza. Plusem stosowania tego typu elementów dekoracyjnych jest możliwość szerokiego ich wykorzystania na różne sposoby do aranżacji i ich niewątpliwa uniwersalność. Możemy z powodzeniem stosować je zarówno w jadalni, salonie, przedpokoju, jak i sypialni. Decydując się na te formy zdobienia, należy trzymać się jednego stylu i w miarę możliwości zachować spójność. Różnice stylów w zastosowanych listwach mogłyby wprowadzić chaos w aranżacji i zaburzyć harmonię. Dużo zależy również od rodzaju budynku, w jakim mają być zastosowane. Zdobne listwy o różnorodnych wzorach i ornamentach to idealne rozwiązanie do willi i kamienic. W nowoczesnych budynkach i mieszkaniach lepiej postawić na proste modele.