Porady

Co zamiast zasłon? TOP 3 alternatywne osłony okienne

Co zamiast zasłon? TOP 3 alternatywne osłony okienne

Przestrzeń okienna ma duży wpływ na estetykę wnętrza. Bardzo ważne jest jednak, aby wykorzystane w aranżacji pomieszczenia osłony okienne były nie tylko ładne i dopasowane do stylistyki i kolorystyki mieszkania, ale również funkcjonalne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z wieszania tradycyjnych zasłon w domu i zastępuje je na przykład roletami lub żaluzjami. Przedstawiamy TOP 3 alternatywne osłony okienne.

W wielu wnętrzach dużo lepiej od standardowych zasłon prezentują się rolety czy żaluzje. Co więcej, w niektórych pomieszczeniach z uwagi na brak miejsca, nie da się wykorzystać zasłon. W takiej sytuacji alternatywą mogą być rolety i żaluzje, które nie tylko zajmują mniejszą przestrzeń, ale są też często lżejsze i nadają wnętrzu lekkości.

Rolety rzymskie

Świetną alternatywą dla standardowych zasłon mogą być na przykład rolety rzymskie. Charakteryzują się one specyficznym sposobem składania, ponieważ w takich konstrukcjach tkanina nie jest zwijana, tylko składana. Modele takie można zamocować zarówno do ramy okiennej, sufitu, jak i ściany. Dostępne są w wersji transparentnej i przyciemniającej. Poza tym, że zapewniają optymalną ochronę przed słońcem, mogą spełniać również rolę dekoracji. Bogactwo wzorów i kolorów rolet rzymskich sprawia, że można je wykorzystać podczas aranżacji wnętrz urządzonych w każdym stylu, a więc zarówno minimalistycznym, klasycznym, nowoczesnym, industrialnym, jak i glamour.

Rolety materiałowe

Jednymi z najczęściej wykorzystywanych zamiast zasłon osłon okiennych, bez wątpienia są rolety materiałowe. Modele takie zapewniają zarówno ochronę przed ciekawskim spojrzeniem sąsiadów, jak i upałem. Dostępne są w kilku różnych wersjach. Dzięki temu właściciel mieszkania może zdecydować o tym, czy podczas ich montażu chce ingerować w strukturę ramy lub ściany, czy też nie.

Ze względu na bogatą paletę kolorów i wzorów takich modeli, mogą one służyć nie tylko do ochrony prywatności czy zapewnienia optymalnej dawki światła w pomieszczeniu, ale również stanowić dekorację wnętrza. Rolety materiałowe doskonale sprawdzają się w każdym mieszkaniu, niezależnie od stylu, w jakim jest ono urządzone. Można je wykorzystać w aranżacji zarówno pokoi, jak i kuchni czy łazienki.

Żaluzje drewniane i aluminiowe

Wielu inwestorów, już na etapie budowy domu lub w momencie, kiedy zaczyna urządzać nowe mieszkanie, rezygnuje z montażu standardowych karniszy, a co za tym idzie, stosowania zasłon i firanek. W takiej sytuacji najczęściej jako osłonę okienną wybierają żaluzje aluminiowe lub drewniane. Modele takie pozwalają na regulację natężenia światła słonecznego, które wpada do pomieszczenia bez konieczności ich całkowitego podnoszenia. Żaluzje drewniane bardzo często wybierane są do aranżacji wnętrz urządzonych w rustykalnym, minimalistycznym, a także skandynawskim stylu.

Wersje aluminiowe z kolei świetnie wpisują się w stylistykę domów urządzonych w stylu industrialnym, a także nowoczesnym. Dodatkowo doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, w których panują specyficzne warunki, a więc w łazience i kuchni, ponieważ łatwo można je wyczyścić i są odporne na wilgoć oraz wysokie temperatury.

Podsumowując, obecnie zasłony nie są już obowiązkowym elementem wyposażenia każdego mieszkania. Bez problemu można znaleźć osłony okienne, które je zastąpią. Podczas doboru konkretnego rozwiązania, warto kierować się jednak nie tylko kolorystyką czy stylem pomieszczenia, w którym chcemy je wykorzystać, ale także jego przeznaczeniem, ponieważ nie każdy materiał sprawdzi się na przykład w łazience czy w kuchni.

Similar Posts