Piece akumulacyjne są nowoczesnym i wygodnym rozwiązaniem dla osób chcących ogrzać swoje mieszkanie prądem elektrycznym. Ten bezobsługowy sposób, który nie wymaga codziennej ingerencji ani aranżacji osobnego pomieszczenia w postaci kotłowni jest niezwykle komfortowy dla tych, którzy nie mają czasu oraz miejsca do zagospodarowania na sporych rozmiarów piec. Co więcej, to zautomatyzowane i skuteczne urządzenie jest także niesamowicie wydajne i może znacznie przyczynić się do ograniczenia wydatków domowego budżetu. Zastanawiacie się pewnie, jak to jest możliwe, skoro ceny prądu wciąż rosną i jak w takim razie działa piec akumulacyjny? Przychodzimy z pomocą i wyjaśniamy.
Czym jest piec akumulacyjny i jak działa?
Piec tego typu jest rodzajem grzejnika elektrycznego, który działa na zasadzie kumulowania ciepła przez kilka godzin, a następnie oddawanie go do pomieszczenia przez resztę dnia. Pobór energii zachodzi w trakcie godzin nocnych, w których obowiązuje znacznie tańsza taryfa, a następnie ciepło nagromadzone w trakcie tego czasu jest uwalniane do pomieszczenia przez resztę dnia. Piec akumulacyjny posiada dużą powierzchnię cieplną i składa się z bloków akumulacyjnych połączonych z grzałką, które pokryte są izolującym tworzywem, co uniemożliwia ciepłu, niekontrolowane wydostanie się na zewnątrz. Grzejniki tego typu są idealnym rozwiązaniem na ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń, dlatego jeśli mamy zamiar korzystać z nich we własnym mieszkaniu, należy wyposażyć się w kilka, najlepiej po jednym na każdy pokój. W ten sposób zapewnimy sobie oraz domownikom optymalny komfort cieplny.
Zalety pieców akumulacyjnych
Wszystko ma swoje wady i zalety, dotyczy to również grzejników elektrycznych, jakimi są piece akumulacyjne. Podstawową zasadą jest cena, zarówno samych urządzeń oraz rachunków za prąd. Grzejniki same w sobie zdecydowanie nie generują tak dużych kosztów jak piec centralnego ogrzewania. Ponadto, jeżeli mamy zamiar korzystać z taryfy nocnej, rachunki za prąd nie będą również wygórowane, ponieważ pobór prądu w nocy potrafi być nawet o 40% niższy niż w trakcie dnia. Kolejną z zalet jest ekologiczność, bo za sprawą korzystania z ogrzewania energią elektryczną nasze mieszkanie nie przyczynia się do wytwarzania dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, piece akumulacyjne są niesamowicie wydajne, co sprawia, że wykorzystują niemal całą energię, którą pobiorą. Na koniec to, co dla niektórych jest najważniejsze- piece akumulacyjne nie wymagają ciągłego ustawiania parametrów, oraz kontroli jego pracy. Wystarczy raz ustawić pożądane ustawienia i nie przejmować się każdego dnia uruchamianiem pieca na nowo, co jest dużym ułatwieniem w codziennym życiu domowników.
Wady pieców akumulacyjnych
Skoro są zalety, muszą być też jakieś wady pieców akumulacyjnych. Największą wadą jest to, że jedno urządzenie może ogrzać jedynie jedno pomieszczenie. Tak więc ogrzewanie całego domu nimi odpada, natomiast dobrze sprawdzą się w mieszkaniu, gdzie trzeba będzie zamontować kilka takich grzejników. Kolejną wadą są ich gabaryty, na które trzeba przeznaczyć odpowiednie miejsce w każdym pokoju. Piece akumulacyjne wielkością przypominają nieco większy grzejnik naścienny, trzeba zaplanować więc na nie właściwą ilość miejsca oraz niewielką odległość od gniazdka z prądem, aby móc podłączyć piec tak, aby całość wyglądała estetycznie.