Porady

5 sposobów na efektowne wykonanie sufitu podwieszanego

5 sposobów na efektowne wykonanie sufitu podwieszanego

Sufit podwieszany to bardzo modny element wnętrza. Stosuje się go chętnie na większych przestrzeniach, gdzie salon łączy się z jadalnią i kuchnią, wyodrębniając poszczególne strefy. Sprawdza się w przestrzeniach wysokich, jednak nich nie stoi na przeszkodzie by stosować je również w niższych pokojach, pod warunkiem, że zamontowane są pod ścianą. Głównym powodem zastosowania sufitu podwieszanego jest nie tylko urozmaicenie wnętrza pod względem estetycznym, ale również możliwość zastosowania żarówek led zastępujących tradycyjne halogeny. W dzisiejszym poradniku przedstawimy 5 aranżacji sufitu podwieszanego, pasujących do nowoczesnych i tradycyjnie urządzonych wnętrz.

Sufit podwieszany podświetlony kolorowym światłem ledowym 

Montaż sufitu podwieszanego sprzyja zastosowaniu ściemniaczy, a także kolorowych ledów, których barwę można zmieniać pilotem. To doskonały wybór do bardzo nowoczesnych wnętrz w stylu hi-tech, najlepiej utrzymanych w jasnych barwach, gdzie światło odbija się od przejrzystych podłóg, pokrytych szkliwionym gresem. Tutaj najlepiej wybrać sufit podwieszany wykonany z płyt gipsowo – kartonowych, który można pomalować na dowolny kolor, choć najlepiej postawić na pastelowe barwy, aby kolorowe żarówki led były widoczne. 

Okrągły sufit podwieszany z żyrandolem 

Sufit podwieszany nie musi mieć prostokątnego kształtu. Równie dobrze może być zaokrąglony na brzegach z okrągłym otworem pośrodku. Taki układ sufitu podwieszanego jest bardzo efektowny, w  przypadku zastosowania plafonów lub żyrandoli z kryształkami. Tutaj zastosowane oświetlenie ledowe może sprawiać wrażenie deszczu padającego z nieba, co prezentuje się niezwykle efektownie. Można zastosować także niebieskie żarówki led skierowane do góry, które będą sprawiać wrażenie świetlistego sklepienia. Taka aranżacja doskonale skomponuje się z salonem urządzonym w stylu glamour z pikowanym, tapicerowanym zestawem wypoczynkowym posadowionym na metalowych nóżkach. Żyrandol w połączeniu z lustrami powieszonymi na ścianach będzie wprowadzał do wnętrza nie tylko rozproszone światło, ale również nutę tajemniczości.         

Prostopadłościenny sufit podwieszany z okrągłymi lampami wiszącymi   

Decydując się na aranżację gabinetu z sufitem podwieszanym można postawić na płyty gipsowo –  włóknowe i zamontowanie lamp ułożonych w rzędzie lub szeregu, w zależności od tego czy pokój jest długi czy też szeroki. Prostopadłościenny sufit podwieszany najlepiej dopasować do kubatury pomieszczenia. W przypadku mniejszego można zastosować go nie na środku, a bliżej ściany, tworząc kaskadę, a jednocześnie optycznie podwyższając wnętrze. Lamy wiszące można tu dopasować w zależności od aranżacji i właściwie zdecydować się na każdą. Do industrialnej pasować będą metalowe oprawy albo szklane z prostymi żarówkami led, które przypominają stare żarówki wolframowe. 

 

Kasetonowy sufit podwieszany z oprawami led 

Wykonanie sufitu podwieszanego oparte jest na zastosowaniu rusztów, na których przymocowuje się płyty kartonowo – gipsowe albo gipsowo – włóknowe. Jednak możliwości jest znacznie więcej, wszak można wybrać kasetony polistyrenowe, w których umieszcza się oprawy led.  Taka budowa sufitu podwieszanego gwarantuje łatwość dotarcia do źródeł światła, co ma duże znaczenie w przypadku konieczności ich wymiany. Tutaj mogą doskonale się sprawdzić żarówki LED AR111. Każda żarówka LED AR111 z gwintem GU10 przystosowana jest do napięcia sieciowego 230 V. Można również wybrać modele przeznaczone do napięcia 12 V z innym gwintem.      

Drewniane kasetony do rustykalnego wnętrza 

Ostatnią naszą propozycją wykonania sufitu podwieszanego jest wykorzystanie drewnianych kasetonów. Większość źródeł światła nagrzewa się na tyle mocno, że nie nadają się do takiej aranżacji. Jednak żarówki LED AR111 sprawdzą się tu doskonale. To świetne rozwiązanie do przestronnych domów, gdzie jedno pomieszczenie podzielone jest na kilka przestrzeni użytkowych. Drewniane kasetony pięknie prezentują się we wnętrzu wykonanym w stylu rustykalnym, gdzie dominują proste meble z widocznymi sękami i słojami, a także czarnymi, metalowymi lub ceramicznymi uchwytami. Żarówki led w nich umieszczone dodają wnętrzu więcej ciepła i sielskiego charakteru. 

Nasze 5 propozycji wykonania sufitu podwieszanego przeznaczone jest do różnych aranżacji. Można czerpać z nich inspirację. Warto podkreślić, że sufit podwieszany można tworzyć w różnorodnych kształtach, a ze względu na użycie lekkich materiałów płyt gipsowych lub kasetonów nie obciąża on stropu, a wręcz może odwrócić uwagę od pojawiających się na nim pęknięć. Dodatkowo nad sufitem można umieścić dodatkową warstwę ocieplenia i tworzyć lepszą izolację termiczną i akustyczną. Zatem naprawdę warto urozmaicić w ten sposób aranżację.

Similar Posts