Porady

Top 5 sposobów na ochronę elewacji przed wilgocią

Top 5 sposobów na ochronę elewacji przed wilgocią

Każda elewacja w większym lub w mniejszym stopniu narażona jest na działanie wilgoci. Dlatego należy unikać mostków termicznych, uszkodzeń elewacji, a także stosować materiały o właściwościach hydrofobowych. Jeśli chodzi o warstwę wykończeniową trójwarstwowej ściany można wykorzystać kamień elewacyjny uprzednio poddany impregnacji. Ponieważ problem wilgoci na elewacji dotyczy wielu właścicieli domów, postanowiliśmy przedstawić naszym zdaniem 5 najlepszych sposobów na jej ochronę przed niszczącym działaniem wody, zarówno w przypadku nowo powstającego budynku, jak i tego już istniejącego.

Impregnacja starej elewacji 

Zawilgocenie starej elewacji wymaga jej osuszenia. Trzeba następnie przyjrzeć się czy nie są widoczne na niej ubytki. Jeśli wilgoć jest widoczna to najprawdopodobniej one istnieją. Najlepszym sposobem jest tu po prostu odnowienie elewacji, zwłaszcza, jeśli dom jest nieocieplony. Jeśli nie widać uszkodzeń, po osuszeniu budynku można zdecydować się na malowanie i impregnację. Zastosowanie impregnatu może stanowić dodatkową barierę ochronną przed wilgocią.  

Budowa domu w systemie ścian wentylowanych 

Jeśli mamy do czynienia dopiero z projektem to z pewnością powinniśmy zdecydować się na system ścian wentylowanych stosowany w przypadku ścian trójwarstwowych. Zastosowanie na warstwie konstrukcyjnej rusztów drewnianych lub metalowych i umieszczenie na nich warstwy ocieplenia z wełny mineralnej, styropianu, czy płyt PUR, a jako zewnętrzną powłokę materiałów nienasiąkliwych gwarantuje, że wilgoć nie będzie przenikać w głąb ścian. Oczywiście wszystko musi być wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną. Jakiekolwiek mostki termiczne powodować będą zawilgocenie warstwy ocieplenia, co niechybnie doprowadzi do zagrzybienia ścian, a nawet naruszenia nośności budynku. Właściwie wykonana szczelina wentylacyjna zapobiegająca przedostawaniu się skroplonej pary, musi być zabezpieczona z dwóch stron – od strony lica ściany powłoką paroizolacyjną i od wewnętrznej strony okładziny powłoką paroprzepuszczalną.      

Wykonanie cokołu zgodnie ze sztuką budowlaną 

Cokół, czyli górna część ściany fundamentowej ma niebagatelne znaczenie dla ochrony budynku przed wilgocią z gruntu. Obecnie stosuje się cokoły cofnięte względem ściany zewnętrznej bądź też zlicowane ze ścianą. Obydwa rodzaje wykonania mogą skutecznie chronić konstrukcję nośną budynku przed kapilarnym podciąganiem wilgoci z gruntu. Cokół musi być wykonany z materiału mrozoodpornego i odpornego na ścieranie, a dodatkowo zaizolowany folią. Wysokość cokołu może wynieść od 30 cm do metra. W przypadku domów niepodpiwniczonych powinien sięgać do poziomu podłogi na parterze, a w przypadku podpiwniczonych – na wysokość stropu nad piwnicą.  Cokół można wykończyć dowolnym nienasiąkliwym materiałem, również kamieniem elewacyjnym. 

Zastosowanie wentylacji mechanicznej 

Kolejną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę jest wentylacja. Źle wykonana wentylacja prowadzi do gromadzenia się wilgoci. Zatem kratki wentylacyjne powinny być skonstruowane i zamontowane w taki sposób, by padający deszcz nie dostawał się do środka. Oczywiście dobrym wyborem jest wentylacja mechaniczna zamiast grawitacyjnej. Tutaj odbywa się stała wymiana powietrza bez konieczności otwierania okien, które muszą być bardzo szczelne, a zalecane są nawet nieotwieralne. Dzięki temu można uniknąć niechcianych mostków termicznych.    

Zastosowanie materiałów wykończeniowych o niskiej nasiąkliwości 

Każda z wymienionych zasad jest tak samo ważna w walce z wilgocią na elewacji, jednak swoistą kropką nad „i” jest wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych o niskiej nasiąkliwości. Kamień elewacyjny sprawdzi się tutaj doskonale. Oczywiście trzeba pamiętać, by montaż wykonany był starannie. Można zdecydować się również na wykończenie w płytach ceramicznych przeznaczonych na elewację, czyli spiekach kwarcytowych. Mają one minimalną nasiąkliwość, zatem doskonale chronią przed przenikaniem wilgoci do kolejnych warstw ściany zewnętrznej. Dobrym wyborem może być również cegła lub płytka klinkierowa. Oczywiście wyżej wymienione materiały można uzupełnić o panele drewnopodobne, a także tynk silikonowy. 

Odpowiednio wykonane wykończenie ściany zewnętrznej gwarantuje, że nie będą powstawać wykwity pleśni na elewacji. Oczywiście przed powierzchniowym zawilgoceniem również warto ją chronić, zwłaszcza w przypadku długotrwałych ulew. Po ich ustaniu można zdecydować się na osuszanie elewacji.     

Similar Posts