Porady

Zlewozmywaki granitowe – 7 rzeczy dotyczących wyboru i pielęgnacji

Zlewozmywaki granitowe – 7 rzeczy dotyczących wyboru i pielęgnacji

Zlewozmywak wykonany z granitu to jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Wygląda elegancko i nowocześnie, a równocześnie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Aby długo cieszyć się idealnym stanem designerskiego zlewozmywaka, musisz jednak pamiętać o jego regularnej pielęgnacji oraz konserwacji. Z artykułu dowiesz się, jak wybrać odpowiedni zlew granitowy, i co robić, aby służył przez długi czas.

Jak wybrać zlewozmywak granitowy?

Wybór granitowego zlewozmywaka nie jest łatwym zadaniem. Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na wygodę jego użytkowania. Przed zakupem warto wziąć pod lupę podstawowe aspekty, takie jak kolor, wymiary i kształt zlewu. Nie bez znaczenia są również cena, liczba komór oraz materiał, z którego zlewozmywak został wykonany. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu Zlewozmywaki granitowe – wady i zalety oraz sposoby doboru

Trwałość zlewu i inne cechy, na które warto zwrócić uwagę

Dobrej jakości zlewozmywak granitowy nie powinien pełnić wyłącznie funkcji dekoracyjnej. Ponieważ korzystamy z niego codziennie, musi być przede wszystkim wytrzymały. Warto wiedzieć, że zlewy nazywane granitowymi najczęściej wykonywane są z kompozytu, czyli z piasków pochodnych granitu oraz różnego rodzaju żywic. Pożądany skład to taki, w przypadku którego proporcje kruszywa do żywicy wynoszą przynajmniej 70–30%. Nowoczesne zlewy granitowe często powlekane są dodatkowymi powłokami o właściwościach zabezpieczających i konserwacyjnych. Standardem stają się powłoki antybakteryjne.

Jeśli przygotowujesz się do renowacji lub wykończenia swojej kuchni, z pewnością natknąłeś się na wiele marek posiadających w swojej ofercie zlewozmywak granitowy. Jakiej firmy produkt wybrać? Najważniejsze, by był to ceniony i polecany producent. Dzięki temu zyskasz pewność co do jakości produktu oraz otrzymasz na niego wieloletnią gwarancję. Modelami, na które warto zwrócić uwagę, są na przykład zlewozmywaki marki Kuchinox.  Charakteryzują się one różnymi wymiarami i niezwykle solidnym wykonaniem.

Zlewozmywak granitowy rodzaje i funkcjonalność

Jak w przypadku wszystkich produktów tego typu, zlewozmywaki wykonane z granitu różnią się iczbą komór. Proste zlewy jednokomorowe sprawdzają się w kuchniach, które są wyposażone w zmywarki i w których nie jest potrzebne miejsce na osuszanie dużej liczby naczyń po myciu ręcznym. Zlewozmywaki dwukomorowe przydadzą się w przypadku częstego zmywania ręcznego oraz w domach zamieszkałych przez duże rodziny. Mogą mieć różne formy – najpopularniejsze są modele okrągłe, narożne oraz prostokątne.

Jaki kolor zlewu granitowego wybrać?

Chcesz, aby zlewozmywak idealnie pasował do stylu Twojego pomieszczenia? Granitowe zlewy są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Przy wyborze należy sugerować się umeblowaniem kuchni oraz własnymi preferencjami. Aby uzyskać ciekawy kontrast, czarny zlew można skompletować z minimalistycznym, białym blatem. Ciemne, nasycone kolory podkreślą również charakter nowoczesnego, loftowego wnętrza. Jaśniejsze modele pasują do stylu wiejskiego lub skandynawskiego. 

Jak czyścić zlew granitowy? 

Prawidłowa pielęgnacja zlewu granitowego nie jest skomplikowana – wymaga przede wszystkim systematyczności. Aby zapobiec matowieniu powierzchni i powstawaniu na niej przebarwień, wystarczy przemywać ją raz dziennie wilgotną ściereczką lub gąbką z dodatkiem płynu do naczyń, a następnie przecierać do sucha. W przypadku trudniejszych do usunięcia zabrudzeń można sięgnąć po płyny lub mleczka przeznaczone do granitu. Ważne jest również profilaktyczne dbanie o zlew granitowy. Impregnacja specjalnymi preparatami zwiększy jego trwałość.

W jaki sposób chronić zlew granitowy?  

Mimo że zlewozmywaki granitowe są odporne na uszkodzenia, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Aby zapobiec powstawaniu nieestetycznych odbarwień, trzeba uważać na pozostawianie na powierzchni silnie barwiących substancji, takich jak wino czy sok z buraków. Ważne jest również unikanie stosowania środków o właściwościach ściernych, ponieważ mogą one uszkodzić ochronne powłoki granitu. Nie jest też zalecane stawianie na powierzchni zlewu mocno rozgrzanych naczyń.

Porysowany zlew granitowy jak sobie z nim radzić?

Nawet najlepszej jakości zlewy bywają narażone na zadrapania i obtarcia. Problematyczne uszkodzenia powstają najczęściej wskutek szorowania powierzchni zbyt twardymi szczotkami i nieostrożnego umieszczania w komorze ciężkich garnków lub ostrych sztućców. Większości rys da się zapobiec ostrożnym użytkowaniem zlewu i stosowaniem odpowiednich środków konserwujących.

Similar Posts