Porady

O czym pamiętać, stosując w growboxach lampy HPS?

O czym pamiętać, stosując w growboxach lampy HPS?

Uprawy w warunkach kontrolowanych, w pełnej izolacji od światła dziennego, wymagają stosowania specjalnych lamp, które świecą w określonym zakresie barwy. Widmo emitowanego przez nie światła powinno być maksymalnie zbliżone do światła naturalnego, dzięki czemu rośliny będą mogły prowadzić fotosyntezę i rosnąć. Jednym z popularnych źródeł światła zastępującego słońce są lampy HPS, czyli wysokoprężne lampy wyładowcze. Na co zwrócić uwagę, stosując tego typu oświetlenie?

Co to są lampy HPS i jaka jest ich charakterystyka?

Skrót HPS pochodzi z angielskiej nazwy lamp High Pressure Sodium i wykorzystuje się go do określenia zbiorczej kategorii różnorodnych, wysokoprężnych lamp sodowych. W lampie HPS (w jarzniku) znajduje się sód (stąd nazwa lampy), rtęć i gaz zapłonowy. W momencie zapłonu dochodzi do parowania sodu i żarówka zaczyna świecić, emitując przy tym charakterystycznie żółte światło i bardzo duże ilości ciepła. Temperatura barwy światła jest korzystna dla roślin, umożliwiając im prowadzenie fotosyntezy i wzrost. W związku z tym, że lampy HPS świecą w szerokim spektrum barwy światła, w sprzedaży dostępne są ich wersje dedykowane różnym etapom wzrostu roślin. Gdy chcemy dostarczyć roślinie energię do wzrostu, wybieramy żarówkę MH o barwie chłodno białej, wchodzącej w kolor błękitny lub niebieski. Gdy potrzebujemy żarówki na etap kwitnienia i owocowania, wybieramy model HPS o cieplejszej barwie żółtej, wchodzącej w kolor pomarańczowy.

Na co uważać stosując sodowe lampy wyładowcze?

Zapotrzebowanie roślin na energię jest bardzo duże, w związku z czym w uprawach growbox stosuje się lampy emitujące duże ilości światła znacznie wykraczające poza możliwości typowych żarówek stosowanych w oświetleniu domowym. Do oświetlenia metra kwadratowego uprawy potrzeba lampy HPS o mocy około 600W, której wydajność świetlna sięga około 80 tys. lumenów (to blisko 80 razy więcej niż zwykła żarówka LED o ekwiwalencie 100W). Niestety duża moc to również duża ilość emitowanej energii cieplnej. W związku z tym, stosując lampę HPS, zwłaszcza w zamkniętym namiocie uprawowym, trzeba uważać, aby nie przegrzać roślin. Dlatego takie namioty muszą być stale wentylowane, a temperatura w ich wnętrzu na bieżąco kontrolowana.

Największą zaletą stosowania lamp HPS w growboxach jest korzystny stosunek ceny do trwałości i wydajności świetlnej. Takie żarówki są również dość tanie, znacznie tańsze od żarówek CFL i specjalistycznych paneli LED. Wadą jest w tym przypadku większe zużycie energii i duże ilości ciepła, które trzeba odprowadzić z wnętrza namiotu uprawowego, by nie ugotować roślin.

Similar Posts