Porady

Jak działa i ile kosztuje pompa ciepła?

Jak działa i ile kosztuje pompa ciepła?

Pompy ciepła są obecnie uważane za ogrzewanie przyszłości. Ich niewątpliwie ekologiczny charakter oraz fakt, że doskonale współgrają z fotowoltaiką, czyni je urządzeniem niezwykle wydajnym i energooszczędnym. Co ważne, w 2022 roku rusza program rządowy Moje Ciepło, który pozwoli na zyskanie atrakcyjnego dofinansowania na pompę ciepła. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu? Jak działa pompa ciepła i ile kosztuje?

Co to jest pompa ciepła i jak działa?

Pomimo tego, że pompy ciepła są stosunkowo nową technologią grzewczą, zasada ich działania znana jest od bardzo dawna. A co najważniejsze, już od wielu dekad znajduje ona powszechne zastosowanie. Pompa ciepła jest bowiem urządzeniem, które działa na takiej samej zasadzie jak chłodziarki, czyli lodówki, zamrażarki czy klimatyzacje. Tyle tylko, że proces ich działania jest odwrócony i zamiast chłodzić, pompa ciepła grzeje.

Tym, co czyni pompy ciepła tak ekologicznymi, jest źródło pozyskiwanego ciepła, którym jest otoczenie. Sprawia to, że zaliczane są one do urządzeń czerpiących energie ze źródeł odnawialnych. Przy czym rozróżnia się kilka rodzajów pomp ciepła, takich jak na przykład:

  • pompa ciepła powietrzna
  • pompa ciepła powietrze woda
  • pompa powietrzna gruntowa

Najbardziej popularnymi rozwiązaniami, które są szeroko stosowane do ogrzewania domów jednorodzinnych, jest przede wszystkim pompa ciepła powietrzna oraz pompa ciepła powietrze woda. Pierwsza działa jak klimatyzator rewersyjny. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia z pompą powietrza współdziałającą z centralnym ogrzewaniem wodnym.

Pompa ciepła cena

Pompy ciepła znacząco ograniczają koszty związane z ogrzewaniem budynków, dlatego są one bardzo często instalowane w nowo powstałych domach. Same urządzenia nie należą do najtańszych, jednak ich koszt jest porównywalny z innymi rodzajami instalacji grzewczych, bazujących na kotłach paliw stałych czy piecach gazowych. Co istotne, nowy rządowy projekt Moje Ciepło pozwala na obniżenie kosztów kwalifikowanych inwestycji o 30%, a dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny nawet o 45%.

Pompa ciepła jest zatem rozwiązaniem, które warto brać pod uwagę, zarówno przy budowie nowego domu, jak i przy modernizacji grzewczej już istniejących budynków. Przy czym program Moje Ciepło ma ruszyć na przełomie I i II kwartałów 2022 roku, warto zatem trzymać rękę na pulsie. Dofinansowanie ma być dostępne dla pomp ciepła zamontowanych w okresie liczonym od początku 2021 roku. Dlatego ci, którzy zamontowali pompę ciepła w poprzednim roku, także mogą liczyć na jej refundację.

Similar Posts