Dla każdego posiadacza popularnego zbiornika betonowego na szambo istnieje cały szereg udogodnień, które sprawią, że codzienne używanie tego rozwiązania będzie prostsze i przyjemniejsze. Sprawdźmy zatem jakie może mieć możliwości szambo na bogato.
Przydomowe szambo to wygodna alternatywa dla właścicieli posesji, które nie znajdują się w zasięgu działania komunalnej sieci kanalizacyjnej. Prawidłowo dobrane i zamontowane szambo zapewnia bezpieczny odbiór nieczystości, a utrzymanie całego systemu w stanie sprawności nie wymaga uciążliwych prac serwisowych, sprowadzają się one jedynie do okresowych kontroli szczelności i ewentualnej dbałości o odpowiednią florę bakteryjną. Część przyszłych inwestorów żywi jednak obawy, podejrzewając, że komfort korzystania z przydomowego szamba będzie znacząco niższy niż w przypadku tradycyjnej kanalizacji. Czas rozwiać te wątpliwości.
Na czym polega i jak działa zbiornik na szambo?
Zasada działania szamba betonowego jest prosta. Zbiornik połączony jest za pomocą szczelnej instalacji z ujściem domowej kanalizacji, ścieki trafiają więc bezpośrednio do komory, w której poddawane są procesom fermentacyjnym. Procesy te nie tylko zapewniają wstępny rozkład nieczystości, ale dzięki swojej specyfice gwarantują temperaturę zapobiegająca przemarzaniu w okresach zimowych. Wszystkie procesy przebiegają w sposób naturalny, są więc nie tylko przyjazne środowisku, ale też praktycznie bezobsługowe.
Odpływ, magazynowanie, fermentacja to procesy, które nie angażują użytkowników, jednak odbiór nieczystości wymaga już uwagi. Trzeba przecież kontrolować poziom napełnienia zbiornika, w odpowiedniej chwili zamówić wóz asenizacyjny, umówić termin i być na miejscu po to, żeby umożliwić dostęp do zaworów i dopilnować prawidłowości wykonania usługi. Czy aby na pewno? Ten scenariusz obowiązywał jeszcze kilka lat temu, obecnie rozwój technologiczny oferuje szereg atrakcyjnych udogodnień, które w znaczny sposób automatyzują wszystkie czynności obsługowe. A zatem jakie akcesoria do szamba możemy wybrać?
Dodatkowe rozwiązania sprawiające, że korzystanie z szamba jest mniej problemowe
Do każdego szamba bez trudu dokupimy czujnik napełnienia. Składa się on z elementu umieszczanego wewnątrz zbiornika oraz centralki informującej o stanie szamba. Co istotne, czujnik z centralką może łączyć się bezprzewodowo, unikamy więc prac ziemnych związanych z koniecznością poprowadzenia instalacji kablowej. W chwili, kiedy wypełnienie zbiornika osiągnie wcześniej zaprogramowany poziom, otrzymamy powiadomienie wizualne oraz dźwiękowe. Możliwe jest też skorzystanie z centralki, która informuje swoich właścicieli nie tylko za pomocą wbudowanej sygnalizacji, ale też potrafi wysłać powiadomienie bezpośrednio na telefon komórkowy. Jeśli firma asenizacyjna, z którą mamy podpisaną umowę oferuje taką usługę, to z łatwością skonfigurujemy przekierowanie powiadomień bezpośrednio do nich, co ograniczy zaangażowanie domowników jedynie do czynności kontrolnych.
Powiadomienie o zbliżającym się zapełnieniu zbiornika to duża wygoda, jednak nadal aktualna pozostaje kwestia stworzenia dostępu do zbiornika. Wóz asenizacyjny musi przecież wjechać na posesję i podłączyć się do zaworu w celu pobrania nieczystości. Niekoniecznie, ten proces bowiem również może odbywać się w sposób autonomiczny. Rozwiązaniem jest zastosowanie szybkozłączki montowanej na przykład w podmurówce ogrodzenia posesji. Taki montaż nie jest czynnością trudną, sprowadza się do wyprowadzenia elastycznej rury od zbiornika do dogodnie umiejscowionego złącza. W ten sposób możliwe jest opróżnienie zbiornika, nie tylko bez potrzeby wjazdu na posesję, ale wręcz bez jakiegokolwiek udziału użytkowników. Jedynym warunkiem jest zachowanie możliwie krótkiego dystansu między zbiornikiem a punktem montażu zaworu odbiorczego. Odległości przekraczające 10 metrów wymagają konsultacji z firmą odpowiedzialna za odbiór nieczystości.
A co w sytuacji, kiedy nie chcemy lub też ze względów logistycznych nie możemy zorganizować takiego połączenia? Musimy zapewnić ciąg komunikacyjny umożliwiający podjazd wozu możliwie blisko zbiornika. Zazwyczaj miejsca na posesji brakuje, idealnym rozwiązaniem byłoby więc umieszczenie zbiornika bezpośrednio pod podjazdem. Czy jest to możliwe? W przypadku korzystania ze zbiorników plastikowych taka operacja okaże się trudna i kosztowna. Stosując szamba betonowe, już w podstawowej konfiguracji zyskujemy nieporównywalnie większą wytrzymałość i stabilność konstrukcji. Wytrzymałość tę możemy zwiększyć, stosując dedykowane płyty najazdowe. Są tą specjalnie zaprojektowane konstrukcje żelbetowe, które po umieszczeniu nad zbiornikiem pozwalają na poprowadzenie dowolnych ciągów komunikacyjnych. W ten sposób nie tylko oszczędzamy miejsce, ale zyskujemy też dodatkowe zabezpieczenie szamba przed wpływami warunków zewnętrznych.
Komfortowe korzystanie z szamba
Powyższe opcje to tylko fragment długiej listy akcesoriów dodatkowych, w które możemy wyposażyć przydomowe szambo. Jednak już ten krótki opis wyraźnie pokazuje, że komfort korzystania z takiego rozwiązania nie musi odbiegać od standardów oferowanych przez komunalne sieci kanalizacyjne. Decydując się na zakup zbiornika, warto skorzystać z oferty producentów oferujących kompleksowe rozwiązania. Zakup dedykowanego pakietu to nie tylko gwarancja korzystnej ceny, ale też pewność całkowitej kompatybilności wszystkich elementów. Dodatkowo możemy liczyć na fachową wiedzę i pełne wsparcie na każdym etapie inwestycji, począwszy od zakupu, a skończywszy na wskazówkach dotyczących bieżącej eksploatacji.