Budowa

Projekt domu a działka budowlana

Projekt domu a działka budowlana

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je zrealizować potrzebujemy miejsca, w którym powstanie nasz przyszły wymarzony dom. Działka budowlana wydawało by się to tylko kawałek terenu, gdzie będziemy mogli zbudować nasz dom. Niestety wielu inwestorów nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest to element całej inwestycji. Zobaczmy na co zwrócić uwagę przy planowaniu budowy i zakupie działki pod przyszły dom.

Własność gruntu

Przed zakupem działki budowlanej powinniśmy sprawdzić, czy dany grunt nie posiada żadnych obciążeń oraz kto jest jej właścicielem (lub właścicielami). Informacje te najlepiej odczytać z księgi wieczystej. Aby to zrobić musimy znać numer Księgi Wieczystej. Jeśli go posiadamy to wszystkie niezbędne dane możemy sprawdzić na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości EUKW. Jeśli nie znamy numeru Księgi Wieczystej możemy spróbować go odszukać w Wydziale Geodezji. Ważną kwestią jest też możliwość obciążenia gruntu, na przykład służebnością. Te informacje najłatwiej odczytać z aktu notarialnego lub postanowienia sądu, jeśli właściciel nabywał działkę lub otrzymał ją w formie spadku lub darowizny.

Działka pod dom z kategorii projekty domów małych

Wielkość działki, niezależnie od tego jaki dom zbudujemy, powinna być odpowiednio duża w porównaniu do powierzchni przyszłego budynku. Najważniejszym kryterium przy wyborze wielkości gruntu będzie zasobność naszego portfela. Oczywistym faktem jest, że im większa działka, tym łatwiej jest usytuować na niej nasz przyszły wymarzony dom. Projekty domów parterowych będą wymagały od nas działki o większej powierzchni niż projekty z użytkowym poddaszem, projekty domów na wąską działkę pozwolą nam na zakup gruntu o bardziej prostokątnym usytuowaniu itd. Oczywiście najbardziej rozsądnym ekonomicznie rozwiązaniem jest decyzja o budowie domu z serii projekty domów małych, dzięki czemu łatwiej będzie nam znaleźć odpowiedni plac w niedalekiej odległości od centrum miasta.

Fizyczne walory działki

Pamiętajmy aby sprawdzając fizycznie uwarunkowania działki wybierać najbardziej nieprzyjazne warunki. Nie powinniśmy oglądać gruntu, który chcemy zakupić przy korzystnych warunkach. Okazać się bowiem może, że w czasie deszczu droga dojazdowa do naszej działki staje się nieprzejezdna i dojazd do następnej utwardzonej drogi może być arcytrudnym zadaniem. Podobnie może się okazać, że wspaniały widok na piękne zielone drzewa może ukazać w czasie jesieni niemiły obraz rozpadającej się stodoły. Najlepiej też, jeśli działka, którą chcemy nabyć posiada już plan zagospodarowania. Informacja ta pozwoli nam dowiedzieć się jakie inwestycje mogą zostać zrealizowane na sąsiednich działkach czy też uniknąć rozczarowania nowo wybudowaną drogą w bliskim sąsiedztwie naszego nowego terenu.

Sąsiedztwo istotną kwestią

Bardzo ważną kwestią jest sąsiedztwo wokół działki, którą zamierzamy kupić. Bałagan na sąsiednich działkach lub hałas w ciągu dnia spowodowany niewidoczną na pierwszy rzut oka działalnością gospodarczą nieopodal może spowodować, że grunt wyglądający na bardzo atrakcyjny okaże się po zakupie naszą zmorą. Dlatego też należy odwiedzić działkę, którą chcemy nabyć w różnych porach zarówno w dni powszednie jak i w weekend. Rozmowa z osobami w okolicy także może dostarczyć nam wielu istotnych informacji odnośnie naszego przyszłego zakupu.

Dobra działka na wagę złota

Kupno oraz znalezienie odpowiedniej działki to niezwykle trudne zadanie wymagające od nas wiele czasu i zaangażowania. Nie spieszmy się zatem z tą decyzją niezależnie od tego jaki dom zamierzamy na niej wybudować. Czy będzie to budynek z kategorii projekty domów małych czy też inny zadanie kupna działki powinniśmy wykonać z maksymalną starannością i dokładnością. W końcu jest to inwestycja prawdopodobnie na całe nasze życie!

Similar Posts