Porady

Inwestycja w ogrzewanie gazowe, czyli ile to naprawdę kosztuje?

Inwestycja w ogrzewanie gazowe, czyli ile to naprawdę kosztuje?

Dużo mówi się o konieczności wymiany starych pieców węglowych i innych kotłów na paliwa stałe na piece energooszczędne i ekologiczne. Do przyjaznych środowisku instalacji zaliczane jest ogrzewanie gazowe, ale dla wielu potencjalnych inwestorów jego cena jest wielką niewiadomą. Sprawdźmy, jakie koszty pociąga za sobą taka inwestycja.

Kocioł podstawą systemu ogrzewania

Atutem instalacji gazowych jest komfort ich użytkowania. Kotły, które zaopatrują cały dom w ciepło, nie wymagają regularnej kontroli czy dokładania opału. Ogrzewanie gazowe jest całkowicie bezobsługowe, a cena jego instalacji staje się coraz niższa, przez co warto rozważyć wykorzystanie takiego rozwiązania nie tylko w nowo budowanym domu, ale również w ramach wymiany starego pieca.

Z jakimi kosztami będzie się wiązać instalacja gazowa, z grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym np. w domu o powierzchni około 150 mkw. W takiej sytuacji za kocioł gazowy, wraz z niezbędnym wyposażeniem kotłowni, trzeba zapłacić od około 9 tys. zł do ponad 23 tys. zł, przy czym nie jest tu wliczony koszt montażu instalacji, czyli robocizny, który wynosi około 2 tys. zł.

Koszty zapewnienia gazu

Instalacja centralnego ogrzewania z piecem gazowym wymaga zasilania gazem. Może to być gaz ziemny, o ile na działce jest możliwość podłączenia do sieci gazowej albo gaz płynny LPG ze zbiornika, który można zainstalować i dzierżawić np. od firmy Amerigas. Ważne jest zapewnienie sobie stałych dostaw gazu, aby w jak najkrótszym czasie można było uzupełnić zbiornik, jeśli zajdzie taka potrzeba. W nowoczesnych zbiornikach stosowana jest telemetria pozwalająca sprawdzić poziom gazu w zbiorniku z poziomu strefy klienta przez internet. Dzięki temu łatwiej jest planować dostawy gazu.  

Dla ustabilizowania kosztów eksploatacji systemu ogrzewania z gazem LPG można skorzystać z gwarancji stałej stawki gazu płynnego nawet na kolejne 2 lata, co ustrzeże nas przed wahaniami cenowymi na rynku gazu LPG.

Do kosztów eksploatacji systemu ogrzewania z gazem LPG należy doliczyć też koszty serwisu technicznego i okresowych przeglądów dzierżawionego zbiornika. Mogą one być jednak wliczone w cenę obsługi, jeśli klient korzysta ze stałych dostaw gazu w tej samej firmie.

Similar Posts