Budowa

Zastosowanie wiat drewnianych.

Zastosowanie wiat drewnianych.

Drewno to budulec wykorzystywany od zarania dziejów. Również dziś znajduje bardzo powszechne zastosowanie w sztuce budowlanej – wykonuje się z niego bardzo wiele różnych konstrukcji, nie tylko mieszkalnym, ale czysto użytkowych. Do tej grupy zaliczamy wiaty, które sprawdzą się na praktycznie każdym podwórku. Jakie może być ich zastosowanie, kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Wiata jako garaż

Najczęściej wiaty drewniane wykorzystywane są jako alternatywa dla garażu samochodowego. Co prawda nie zapewniają one tego samego poziomu bezpieczeństwa, co prawdziwy, zamknięty garaż, wciąż jednak mogą mieć kilka zalet. Przy brzydkiej pogodzie, np. opadach deszczu wiata pozwoli nam wejść do samochodu lub wyjść z niego bez ryzyka zmoknięcia. W czasie upalnego lata samochód schowany pod wiatą nie będzie się nagrzewał i nie będziemy musieli wietrzyć go po zaraz po otwarciu. Dach wiaty osłoni samochód również przez zanieczyszczeniami zawartymi w wodzie opadowej, liśćmi opadającymi z drzew czy ptasimi odchodami. Pod wiatą możemy również wykonywać różnego rodzaju prace, np. naprawiać rowery na świeżym powietrzu bez wystawiania się na słońce czy deszcz. Jak widać zatem jest całkiem rozsądne rozwiązanie, które możemy zastosować jeśli z jakichś powodów nie chcemy lub nie możemy pozwolić sobie na garaż na podwórku.

Magazyn

Podobnie jak garaż, wiata może posłużyć nam za schowek na różnego rodzaju narzędzia, sprzęty i materiały, których używamy w domu i ogrodzie, np. kosiarki, łopat i grabi, worków z nawozem i wielu innych. Idealnie sprawdzi się, jeśli w naszym garażu nie ma już miejsca na tego typu niezbędne rzeczy lub jeśli po prostu chcemy mieć do nich łatwy dostęp.

– Wiata drewniana może pełni również rolę drewutni, czyli miejsca, gdzie przechowujemy drewno przeznaczone na opał – mówi przedstawiciel firmy JaremarDzięki zadaszeniu drewno pozostanie suche i łatwe do podpalenia.

Letni wypoczynek

Wiata może pełnić rolę nie tylko garażu i magazynu – świetnie spisze się również jako altana ogrodowa, w której w okresie letnim urządzimy grilla dla rodziny lub znajomych. Wystarczy wstawić do niej stół i kilka krzeseł.

Zalety wiat drewnianych

Wiatry drewniane to rozwiązanie posiadające kilka niezaprzeczalnych atutów.

  • Funkcjonalność – jedną konstrukcję można wykorzystywać na różne sposoby, w zależności od potrzeb
  • Estetyka – drewno to materiał bardzo miły dla oka. Wiata drewniana nawet używana jako magazyn narzędzi może stanowić ozdobę na podwórku
  • Niska cena – postawienie wiaty to koszt dużo mniejszy, niż wybudowanie garażu.

Similar Posts