Budowa

Wytrzymałość mechaniczna konstrukcji wsporczych – co należy uwzględnić przy projekcie

Wytrzymałość mechaniczna konstrukcji wsporczych – co należy uwzględnić przy projekcie

Konstrukcje wsporcze powinny być projektowane w taki sposób, aby wszystkie elementy podtrzymujące zapewniały pożądaną wytrzymałość statyczną. W ich projekcie niezbędne jest zastosowanie wysokiej klasy materiałów, a także odpowiedni dobór części bazowych oraz komponentów uzupełniających. W ten sposób uzyskać można stabilne podparcie wszelkiego rodzaju ciągów komunikacyjnych, kanałów wentylacyjnych, rurociągów czy urządzeń stosowanych w różnych warunkach przemysłowych.

Podpory dachowe w obiektach

Wytrzymałość mechaniczna konstrukcji wsporczych ma szczególne znaczenie w obiektach użyteczności publicznej, np. usługowych, biurowych czy handlowych. Budynki te bardzo często wymagają odpowiedniego umiejscowienia urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych na dachu. O ich prawidłowym działaniu decyduje zarówno miejsce montażu, jak i sposób rozstawienia. Bezpieczne posadowienie urządzeń i instalacji wpływa także na zminimalizowanie kosztów eksploatacyjnych, dlatego tak istotne jest uwzględnienie tej kwestii w projekcie. Do szczególnie polecanych produktów dla konstrukcji wsporczych montowanych na dachu należą podpory dachowe, które posiadają tłumiące maty przepuszczające wodę. Nie tylko poprawiają one stabilność obiektu, ale tez równomiernie rozkładają działające na niego siły. W zestawieniu z innymi elementami systemu wsporczego, podpory te dają możliwość utworzenia stabilnych konstrukcji na dachach oraz w pomieszczeniach zamkniętych.

Podpory rurociągów

Aby cały system konstrukcji wsporczej funkcjonował prawidłowo, bezpiecznie i bezawaryjnie, niezbędne jest uwzględnienie w jego projekcie solidnych elementów mocujących. Najlepszym rozwiązaniem dla rurociągów są specjalne elementy bazowe z płytami ślizgowymi, które w znaczącym stopniu zmniejszają siłę tarcia. Podpory ślizgowe rurociągów zapewniają przy tym bardzo stabilne mocowanie i podparcie rur, niezależnie od obciążenia cieplnego i mechanicznego ulegającego zmianom. Takie podpory rurociągów da się z powodzeniem wykorzystać w konstrukcjach o różnej szerokości kołnierza dwuteowników. Podpory ślizgowe można w szerokim zakresie regulować pod względem wysokości, a także tworzyć za ich pośrednictwem podpory stałe. Na poziom trwałości w dużym stopniu wpływają odpowiednio zaprojektowane otwory w płycie podstawy oraz specjalna blacha blokująca.

Wysoka jakość i prosty montaż

Komponenty wykorzystane do tworzenia konstrukcji wsporczych zawsze powinny odznaczać się wysoką jakością, która przekłada się na większą stabilność całego obiektu. O wytrzymałości i trwałości poszczególnych elementów systemu decydują zastosowane materiały, a gwarancją ich solidności mogą być pozytywne wyniki testów oraz odpowiednie certyfikaty. Nie bez znaczenia pozostaje prostota montażu. Poszczególne elementy powinny umożliwiać przeprowadzenie sprawnej instalacji, ułatwiając tym samym pracę oraz przyczyniając się do oszczędności cennego czasu. Pod tym względem najlepiej wypadają produkty dostarczane w formie wstępnie zmontowanych zestawów. Wszystkie mocowania i podpory rur muszą być jednocześnie odpowiednio przystosowane do eksploatacji w różnych warunkach, aby zapewnić możliwość tworzenia konstrukcji wsporczych w obiektach o określonych wymaganiach technicznych.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

W konstrukcjach podtrzymujących rurociągi, ciągi komunikacyjne czy wszelkiego rodzaju urządzenia konieczne jest zastosowanie stabilnych systemów wsporczych, które będą się wyróżniać dużą funkcjonalnością. Wszystkie podpory cięgnowe, dachowe oraz inne komponenty muszą też działać bezawaryjnie, co przełoży się na odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wysokiej jakości systemy oferuje firma Sikla: https://www.sikla.pl/strona-glowna-134331/serwis-134344/podpory-379633. Wszystkie produkty poddawane są badaniom wewnętrznym oraz kontrolom zewnętrznym, m.in. w ramach certyfikacji „TÜV Rheinland LGA tested Quality”. Obecność znaku jakości stanowi dodatkową gwarancję trwałości, solidności oraz bezpieczeństwa każdej konstrukcji tworzonej przy zastosowaniu tego rodzaju podpór.

Similar Posts