Porady

Zastosowanie pustaków szalunkowych w budownictwie

Zastosowanie pustaków szalunkowych w budownictwie

Jeżeli pragniesz zbudować solidną i wytrzymałą ścianę fundamentową lub piwniczną, możesz wykorzystać do tego pustaki szalunkowe. Specjaliści polecają je jako rozwiązanie trwałe i atrakcyjne cenowo. Zatem warto zwrócić na nie uwagę przy wyborze materiału do budowy wytrzymałych i solidnych ścian fundamentowych.

Czym jest pustak szalunkowy?

Pustak szalunkowy, inaczej nazywany pustakiem zasypowym lub zalewowym, produkuje się z betonu lub keramzytobetonu. Jego wnętrze jest puste i po wymurowaniu z niego ściany, ta wymaga wypełnienia betonem. Dzięki zastosowaniu pustaków szalunkowych wnosi się ściany monolityczne bez potrzeby deskowania. Właściwości pustaków szalunkowych, łatwość układania i niski koszt ich zakupu sprawia, że są one doskonałym wyborem do budowania ścian fundamentowych w wielu sytuacjach.

Rodzaje pustaków szalunkowych

Trzeba zauważyć, że pustak szalunkowy to bardzo prosty element budowlany. Materiał ten to nic innego jak bloczki betonowe o ściankach grubości 3–4 cm. Niemniej jednak trzeba wyróżnić trzy rodzaje pustaków szalunkowych:

  1. Pustaki podstawowe. Są one otwarte z obu stron i wykorzystuje się je do budowy głównej części ściany;
  2. Pustaki narożne. Są zamknięte z jednej strony, dlatego układa się je na końcu ścian, tworząc tym samym jej część narożną;
  3. Pustaki połówkowe. Są to pustaki stosowane do uzupełnienia ściany przed narożnikiem.

Pustaki szalunkowe produkuje się w wielu rozmiarach. Jednakże najbardziej popularne pustaki mają następujące wymiary:

  • 20 × 50 × 23 cm;
  • 25 × 50 × 23 cm;
  • 30 × 50 × 23 cm;
  • 35 × 50 × 23 cm.

Należy zauważyć, że różnią się one swoją szerokością. Dzięki temu można wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie grubość ściany.

Jakie jest zastosowanie pustaków szalunkowych?

Pustaki szalunkowe wykorzystywane są w budowie jako szalunek tracony. Przy ich pomocy można wznosić ściany zarówno w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym, przemysłowym, jak i przy budowie obiektów użyteczności publicznej. Należy zauważyć, że pustaki szalunkowe stosuje się do stawiania ścian: fundamentowych, nośnych, oporowych i ścian piwnic. Można z nich także wykonywać filary. Oczywiście ze względu na przeznaczenie bloczki zalewa się betonem o odpowiedniej klasie.

Zalety stosowanie pustaków szalunkowych

Niewątpliwie główną zaletą przy budowie w technologii pustaków szalunkowych jest oszczędność czasu. Bloczki są odpowiednio wyprofilowane, co ułatwia ich układanie i murowanie. Z tego też powodu koszt robocizny przy ich zastosowaniu jest niższy niż w przypadku układania szalunku drewnianego. Oprócz tego zakup pustaków szalunkowych jest tańszy niż drewna szalunkowego, które w ostatnich miesiącach podrożało niemalże 3-krotnie. Dodatkowo kształt pustaka szalunkowego jest dostosowany do łatwego układania zbrojeń zarówno poziomych, jak i pionowych, co również niezwykle przyśpiesza prace budowlane.

Zatem jeśli szukasz produktu, dzięki któremu ściana fundamentowa będzie stanowiła solidną i bezpieczną konstrukcję, a jej postawienie będzie tańsze od tradycyjnych rozwiązań, to pustak szalunkowy z pewnością spełni Twoje wymagania.

Similar Posts