Budowa domu wolnostojącego to zadanie bardzo czasochłonne. Wymaga też olbrzymiej wiedzy, by wybrać dobre materiały i zastosować odpowiednie rozwiązania. Dotyczy to również kominów, które dostępne są w wielu rodzajach. Muszą być one nie tylko wytrzymałe, ale i dopasowane do rodzaju pieca. Jak więc je wybrać? Jakie są rodzaje kominów i jakie piece są w ich przypadku odpowiednie?
Jakie są rodzaje kominów?
Kominy można podzielić, biorąc pod uwagę różne ich cechy. Jeżeli chodzi o typ obudowy, mamy kominy jedno- i wielowarstwowe. Kiedy natomiast myślimy o głównej ich funkcji, wymienia się kominy dymowe, spalinowe i wentylacyjne. Zazwyczaj istotną cechą podczas wyboru rodzaju jest to, z jakiego materiału elementy te zostały zbudowane. Wówczas wyróżnia się kominy murowane, betonowe, stalowe i ceramiczne. Przyjrzyjmy się popularnym typom kominów i ich zastosowaniu.
Kominy ceramiczne – czym się charakteryzują?
Kominy ceramiczne wykonywane są obecnie z dobrej jakości materiałów. Wyróżniają się one wysoką odpornością na zmiany temperatury oraz wytrzymałością. Przez wielu specjalistów są określane jako uniwersalne. Co to oznacza? Że są odpowiednie dla wielu rodzajów pieców. Taki właśnie komin ceramiczny dla paliw stałych, ciekłych i gazowych znajdziesz na www.schiedel.com, gdzie dowiesz się, jakie są jego właściwości i parametry techniczne. Wiele tego typu elementów jest odpornych na pożary sadzy, mają system przewietrzania, są izolowane i łatwe w montażu.
Kominy stalowe – do jakich pieców?
Kominy stalowe można podzielić na kilka rodzajów. Są dostępne w wersji żaroodpornej, kwasoodpornej i ze stali emaliowanej. Te pierwsze przeznaczone są do kanałów dymowych dla kominków i dla kotłów zasypowych, drugie sprawdzają się w przypadku kanałów spalinowych dla kotłów gazowych i olejowych. Trzecie natomiast zaleca się do montażu do kotłów z podajnikiem i do kominków.
Kominy betonowe – czy warto?
Coraz częściej odchodzi się już od stosowania kominów betonowych. Są one ciężkie i nie są zbyt trwałe. Beton podczas lat użytkowania komina kruszeje, nie jest odporny na różnice temperatur, ani na uszkodzenia mechaniczne. Może to więc oznaczać, że mając taki komin, trzeba będzie po określonym czasie go wymienić na nowy.
Kominy murowane – kiedy są stosowane?
Kominy murowane są już coraz rzadziej stosowane. Najczęściej można zobaczyć je na domach na wsi, nie bez powodu zresztą. Takie kominy murowane przeznaczone są do prostych kotłów na węgiel lub koks oraz do tradycyjnych pieców, kuchni kaflowych i otwartych kominków.
Jak wybrać odpowiedni komin?
Wybierając komin, należy skupić się przede wszystkim na jego rodzaju. To główna kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę. Warto też sprawdzać, czy wybrane przez nas kominy są trwałe, czy mają gładką powierzchnię wewnętrzną, która zmniejszy opór, czy są lekkie, szczelne, izolowane termicznie, odporne na temperatury itp. Wybór komina nie powinien być przypadkowy i koniecznie należy skonsultować to ze specjalistą, w końcu chodzi tu o bezpieczeństwo wszystkich domowników.