Porady

Zastosowanie płyt XPS

Płyty z polistyrenu ekstrudowanego od kilku dekad uznawane są za najlepszy materiał do izolacji termicznej budynków. Wykorzystuje się je w różnych miejscach domów mieszkalnych, obiektów przemysłowych i nie tylko. Właściwości płyt styropianowych i zastosowanie specjalnych dodatków przy ich produkcji sprawiają, że płyty XPS można znaleźć niemal na wszystkich zewnętrznych częściach budynków.

Przemysłowe spienianie polistyrenu za pomocą pary wodnej opracowano w Niemczech ponad pół wieku temu. Do dziś nie wynaleziono skuteczniejszego i równie taniego sposobu na wykonywanie izolacji termicznej budynków. Co więcej, styropian pojawił się prawie we wszystkich dziedzinach życia. Dlaczego właśnie lekkie płyty XPS stały się tak popularne i uznawane są za skuteczne?

Właściwości płyt XPS

Płyty styropianowe, takie jak ursa xps, wykonywane są w procesie spieniania granulek tworzywa sztucznego, zwanego polistyrenem. Pod ciśnieniem wtłaczana jest w nie para wodna, dzięki czemu uzyskuje się strukturę komórkową materiału. Pęcherzyki powietrza zamknięte są w cienkiej warstwie tworzywa. Materiał ten jest niezwykle lekki, ponieważ niemal w 98 procentach składa się z powietrza.

Struktura komórkowa płyt XPS wpływa na wiele właściwości materiału przydatnych w budownictwie. Niewielka waga płyt nie obciąża konstrukcji budynku. Ma to ogromne znaczenie w przypadku izolacji sufitu i konstrukcji dachu. Tworzywo nie sprawi też problemów podczas montażu. Płyty z polistyrenu cechują się również minimalnym poziomem wchłanialności wilgoci. Są odporne na działanie mrozu i nie ulegają korozji biologicznej. W ich obrębie występuje środowisko niesprzyjające rozwojowi mikroorganizmów i drobnoustrojów. Jednak największą zaletą płyt jest ich wysoka termoizolacyjność. Zawdzięczają ją właśnie wspomnianym wcześniej, szczelnie zamkniętym wewnątrz pęcherzykom powietrza.

Płyty XPS – gdzie można je stosować?

Trwałe płyty XPS stosowane są w obrębie całego domu. W zależności od strefy, w jakiej chcemy je umiejscowić, mają różne właściwości. Standardowe płyty elewacyjne, jak sama nazwa wskazuje, stosowane są do izolacji ścian elewacyjnych budynku. Płyty o większej odporności na ściskanie można wykorzystać do tworzenia izolacji na stropach między kondygnacjami, pod wylewką w podłodze, a nawet do izolacji parkingu czy garażu.

Płyty XPS można umieścić także w podpiwniczonych częściach domu. Niektóre płyty posiadają dodatkową izolację przeciwwilgociową, dlatego nadają się do montażu nawet w miejscach podmokłych, także do izolacji ław i stóp fundamentowych.

Sposób montażu izolacji termicznej z płyt XPS

Tylko dobrze przygotowane podłoże zapewni płytom polistyrenowym właściwą przyczepność. Dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać, aby ściana była gładka i pozbawiona luźnych elementów. Najczęściej pokrywa się ją też specjalnym klejem lub masą do tworzenia izolacji przeciwwilgociowej.

Płyty z polistyrenu produkowane są w postaci blatów o różnych grubościach. Często ich boczne krawędzie są dodatkowo frezowane, co umożliwia układanie ich na tzw. zakładkę. Zapobiega to występowaniu mostków termicznych. Płyty na stropach, podłogach i ścianach elewacyjnych powinno się układać w dwóch warstwach na zakładkę.

Similar Posts