Wanna kojarzy się z relaksem i długimi kąpielami. Zanim zdecydujesz się kupić model idealny dla siebie, poznaj zalety wanien prostokątnych, narożnych oraz wolnostojących. Sprawdź, czy lepiej mieć wannę symetryczną czy asymetryczną. Wybierz taką, która spełni Twoje wszystkie oczekiwania, a dodatkowo idealnie wpasuje się w metraż pomieszczenia.
Zakup funkcjonalnej wanny wcale nie jest łatwy. Jak wśród tysiąca modeli wybrać tę niepowtarzalną, w której codzienne kąpiele ukoją nerwy po ciężkim dniu i pomogą się zregenerować? Podpowiadamy, jakie zalety ma każda z wanien i dlaczego warto ją mieć w swoim domu.
Wanna prostokątna
Ten model wanny jest chyba najczęściej wybierany w polskich domach. Ścianki wanny prostokątnej mogą mieć długość od 100 do 190 cm. Z kolei szerokość waha się od 70 do 120 cm. Dzięki temu można dobrać idealny model do wielkości łazienki, ale i wzrostu domowników. Najczęściej wanny prostokątne mają jedną ściankę lekko pochyloną i wyprofilowaną, aby podczas kąpieli móc wygodnie oprzeć o nią plecy i się zrelaksować.
Wanna prostokątna pasuje do większości łazienek i bardzo łatwo można ją zamontować. Po jej zabudowaniu uzyskuje się dodatkowy szeroki rant, na którym można trzymać np. kosmetyki do kąpieli. Dodatkowy atut to możliwość zamontowania na prostokątnej wannie szklanego parawanu, dzięki czemu można w niej także brać prysznic.
Wanna narożna symetryczna i asymetryczna
Wanny narożne mogą mieć różne kształty – niektóre modele przypominają łzę, a inne np. pięciokąt. Wanny symetryczne (o bokach równej długości) bądź niesymetryczne (o bokach różnej długości) zazwyczaj mogą pomieścić np. 2 osoby podczas kąpieli. Ich długość to nawet 180-200 cm, a szerokość 80-100 cm. Są gwarancją wygody i sprawdzają się, gdy wśród domowników są seniorzy lub małe dzieci. To dlatego, że najczęściej wanny narożne są nieco niższe od modeli prostokątnych. To właśnie w wannach narożnych można spotkać wygodne siedziska, wyprofilowane zagłówki czy wgłębienia na łokcie.
Jeżeli w łazience nie masz dużo miejsca, kup asymetryczną wannę, którą idealnie dopasujesz do wymiarów pomieszczenia. W zależności od tego, który bok wanny jest dłuższy, można je podzielić na modele lewe i prawe. Najmniejsze wanny mają wymiary 90 x 140 cm.
Wanna wolnostojąca
Jeżeli w łazience masz mnóstwo miejsca i chcesz zaaranżować ją na typowy pokój kąpielowy, pomyśl o stylowej wolnostojącej wannie. Warto umieścić ją na środku łazienki, nadając wnętrzu charakteru. Wanna w centrum dużej łazienki może stanowić ciekawy element dekoracyjny. Najczęściej to rozwiązanie architekci polecają do łazienek, które są przy sypialni, by uzyskać nieco hotelowy efekt. Jeżeli wanna ma wąskie krawędzie, warto obok niej postawić szafkę z przyborami kosmetycznymi, aby mieć wszystko pod ręką. Warto wybrać taką wannę wolnostojącą, aby mogły wygodnie wykąpać się w niej 2 osoby. Choć montaż wanny wymaga zainstalowania baterii z przyłączami w podłodze, absolutną zaletą jest to, że można do niej wejść z każdej strony.
Wybierając wannę, pamiętaj, że przede wszystkim liczy się wygoda jej użytkowania. Jeżeli masz dużą łazienkę, pomyśl o wannie wolnostojącej. W przypadku małej łazienki w bloku, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie tradycyjna wanna w kształcie prostokąta lub wanna narożna, która pozwoli zaoszczędzić nieco więcej miejsca. Zwróć też uwagę na to, czy Twoją wannę można zabudować czy jednak wolisz, aby zdobiła pomieszczenie swoim usytuowaniem w samym centrum pokoju kąpielowego. Najpopularniejsi producenci wanien to m.in. Cersanit, KOŁO, RAVAK, Roca, Duravit czy KALDAWEI. Z pewnością w ich ofercie znajdziesz swoją wymarzoną wannę!