Koszty ogrzewania to spora część wydatków związanych z eksploatacją domu. Można je zmniejszyć dzięki urządzeniom sterującym ogrzewaniem, jak jednak wybrać to optymalne rozwiązanie? Czy wystarczy zwykły czujnik, czy może warto zainwestować w instalację typu „smart home”?
Praktyczny termostat
Nowoczesny termostat to niewielkie urządzenie zasilane baterią. Termostaty najczęściej spotykamy w instalacjach ogrzewania płaszczyznowego. Reguluje on prace pętli ogrzewania podłogowego. To prosty system, który sam ustawia wartość przepływu przez pętle ogrzewania płaszczyznowego na podstawie wprowadzonych wcześniej danych oraz informacji pobieranych z otoczenia.
Termostat wyposażony jest w czytelny ekran, który pokazuje wszystkie ważne dane związane z ogrzewaniem pomieszczenia. Najnowsze termostaty można łączyć ze sobą w jedną dużą sieć obejmującą cały dom. Regulacja temperatury jest bardzo precyzyjna, istnieje także możliwość zaprogramowania całego cyklu dobowego albo wielodniowego. Nowoczesny termostat jest też wyposażony w funkcję wykrywania otwartego okna – ogrzewanie zostaje wtedy wyłączone.
Dostosowanie temperatury
Urządzeniem da się sterować także na odległość, na przykład za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej na www.uponor.pl.
Dzięki aplikacji, sterownik zarządzający ogrzewaniem podłączony jest do sieci, co oznacza możliwość monitorowania na bieżąco sytuacji związanej z pracą instalacji – aplikacja poinformuje o awarii albo problemach technicznych, podaje także na bieżąco temperatury zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Aplikacją można zarządzać na smartfonie, tablecie albo komputerze.
Inteligentny dom
Jeszcze większe korzyści da podłączenie systemu regulacji ogrzewania do instalacji zarządzającej całym domem. To tak zwany „smart home” – jedna sieć steruje ogrzewaniem, wentylacją, oświetleniem, alarmem, roletami, otwieraniem drzwi i okien, etc.
Co to daje? Jeśli okna w domu są otwarte, instalacja automatycznie zmienia parametry dotyczące ogrzewania, tak by ograniczyć straty ciepła, a gdy czujnik ruchu wykryje powrót domowników, włączy się na przykład intensywniejsze ogrzewanie w salonie lub sypialni.