Ogród

Wiele oblicz kostki brukowej

Wiele oblicz kostki brukowej

Kostka brukowa jest materiałem o szerokim zakresie zastosowań. Nie jest to jednak jedyna jej zaleta. Możemy zamówić ją w wielu kolorach, rozmiarach oraz kształtach. Te wszystkie cechy sprawiają, że nadaje się ona idealnie do przygotowania terenu przeznaczonego na podjazdy samochodowe, różnego rodzaju ścieżki, ale także można ją wykorzystać na parkingach i przydomowych posesjach.

Dzięki szerokiej gamie dostępnych kolorów i kształtów, kostka brukowa może także pełnić funkcję ozdobne na naszych podwórkach czy też na chodnikach. W zależności od rodzaju surowca z jakiego została wykonana możemy wyróżnić: kostkę kamienną, ceramiczną, betonową oraz kamień polny.

Najpopularniejsze kształty kostki brukowej:

  • kwadrat,
  • cegiełka,
  • trapez,
  • fala,
  • kość,
  • młotek.

Gdzie kupić kostkę brukową?

Na polskim rynku jest wiele firm oferujących różne rodzaje kostki brukowej. Zanim jednak przystąpisz do zakupu warto zrobić rozeznanie którzy producenci oferują wysokiej jakości produkty. Jednym z najlepszych producentów tego materiału jest Libet S.A. Wyróżniają się oni nowoczesnymi procesami produkcji z wykorzystaniem najnowszych sprzętów do produkcji kostki brukowej. Zapewniają wysokiej jakości surowce. Ich produkty znajdziesz na stronie gardenpartner.pl.

Wytrzymały niczym głaz

Kostka brukowa charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością. Niestraszne jej różnego rodzaju czynniki atmosferyczne. Jest odporna na deszcze, ale również na mróz. Wytrzymałość tego surowca zapewnia nam długi okres użytkowania. To wszystko czyni z niej idealny materiał wykorzystywany na podjazdy czy też ścieżki.

Kostka do Kostki

Wielu z nas na pewno widziało zespoły pracujące przy układaniu kostki. Ale czy wiesz jak dokładnie przebiega ten proces? Rozpoczyna się on od wykonania projektu, czyli ułożenia planu działania.  Należy również dokładnie zmierzyć powierzchnię, na której zamierzamy ułożyć kostkę. Będziemy dzięki temu wiedzieć jaką ilość materiału musimy zakupić.

W następnej kolejności wykonuje się zabieg nazywany korytowaniem. Polega on na wykopaniu odpowiedniej głębokości rowów. Najpierw będziemy układać w nich krawężniki. Są one naprawdę bardzo ważne, ponieważ utrzymują kostkę w odpowiednim punkcie. To pomiędzy nimi układana jest kostka.

Przechodzimy do wyłożenia podbudowy. Dobieramy w tym celu kruszywo przepuszczające wodę oraz mrozoodporne. Wyrównujemy podbudowę i przystępujemy do układania kostki. Cały ten proces kończymy zagęszczeniem powierzchni i wysypaniem piasku. Zapewni to nam mniejsze prawdopodobieństwo poluzowania się kostki w przyszłości.

Similar Posts