Ogród

Trawnik z rolki czy siany? Czym kierować się podczas wyboru?

Trawnik z rolki czy siany? Czym kierować się podczas wyboru?

Zastanawiasz się, czy wybrać trawnik z rolki, czy tradycyjny trawnik z siewu? Sprawdźmy, które w tych rozwiązań będzie lepsze dla Ciebie i czym tak naprawdę kierować się przy wyborze trawnika.

Jaki trawnik lepszy siany czy z rolki?

Szukając odpowiedzi na pytanie, czy lepszy jest trawnik z rolki, czy trawnik wysiewany, spójrzmy na krótkie porównanie obu tych typów nawierzchni. Wybierając trawnik z rolki, możemy liczyć na natychmiastowy efekt wizualny. Natomiast już po 2 czy 3 tygodniach możemy w pełni korzystać z takiego trawnika. W przypadku trawnika z siewu na ewentualny efekt wizualny i możliwość korzystania z trawnika możemy liczyć dopiero po około 2 miesiącach. Kolejna przewaga trawnika z rolki nad trawnikiem z siewu wiąże się z chwastami. Wysiewając trawnik w sposób tradycyjny, musimy liczyć się z pojawieniem się na nim dużej ilości chwastów, a walka z nimi może być uciążliwa. Natomiast trawa z rolki nie przepuszcza chwastów i nie pozwala na ich rozsiewanie. Wybór pomiędzy trawnikiem z siewu a trawnikiem z rolki może mieć też bezpośredni wpływ na wygląd trawnika. Zakładanie trawnika rolowanego daje nam gwarancję jednorodnego wyglądu całej powierzchni. Natomiast w przypadku trawnika z siewu ryzykujemy, że nasiona zostaną rozłożone nierównomiernie lub przemieszczą się w wyniku działania wiatru.

Trawnik na boisko – dlaczego z rolki?

Wspomnieliśmy już, że decydując się na trawnik z siewu, nie mamy nigdy gwarancji tego, jak będzie wyglądał on po wzejściu. Na trawniku mogą pojawić się łyse plamy, miejsca, w których trawa jest przebarwiona lub jest jej mniej. Z tych względów, zakładając trawnik na boisku piłkarskim lub innym obiekcie sportowym, najlepiej wybrać trawę z rolki. Takie rozwiązanie pozwoli na osiągnięcie jednorodnej murawy, o takich samych właściwościach na całej powierzchni. Najlepsze na boisko będą specjalne mieszanki trawy z rolki, przeznaczone do uprawiania sportów. W utrzymaniu trawy na boisku w dobrej kondycji, dużą rolę odgrywają również odpowiednio dobrane nawozy do trawy.

Koszt trawnika z rolki

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że trawnik z siewu jest dużo tańszym rozwiązaniem niż trawnik z rolki. Rzeczywiście koszt trawnika z siewu za m2 jest niższy niż trawnika z rolki. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę bardzo dużą oszczędność czasu i pracy przy zakładaniu trawnika rolowanego, to dysproporcja w kosztach nie wydaje się już tak dużą. Cena trawnika z rolki zależy wybranego gatunku i mieszanki trawy oraz od wielkości naszego zamówienia. Naturalnie przy zakupach większej ilości rolowanej trawy możemy często negocjować z producentem dodatkowy rabat. Koszt trawnika z rolki oscyluje zwykle w przedziale od 7 do niecałych 20 zł za m2. Często musimy do tego doliczyć jeszcze koszty ewentualnego transportu.
Mimo nieco wyższej ceny trawniki z rolki stają się powoli standardem stosowanym w ogrodnictwie i projektowaniu terenów zielonych. Dla wielu osób gwarantowany i niemal natychmiastowy efekt, z nawiązką wynagradza wydatek na trawę rolowaną.

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: ikostudio

Similar Posts