Porady

Wynajem kontenerów na budowę krok po kroku

Wynajem kontenerów na budowę krok po kroku

Prowadzisz lub zamierzasz rozpocząć budowę? Jeżeli tak, zapewne zastanawiałeś się gdzie składować materiały budowlane, narzędzia i maszyny. Przydałoby się pewnie również zaplecze socjalne dla pracowników, miejsce gdzie mogliby się przebrać, zjeść, czy ogrzać podczas niesprzyjającej pogody. W takich przypadkach warto rozważyć usługę wynajmu kontenerów. W tym artykule przedstawiamy krok po kroku na co zwrócić uwagę wynajmując kontenery na budowę.

Jakie kontenery można wynająć i jaką pełnią funkcję na budowie?

Chociaż na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kontenerów przeznaczonych do różnych zastosowań, na budowach najczęściej można spotkać kontenery magazynowe oraz socjalne. Kontenery magazynowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do przechowywania wszelkiego rodzaju narzędzi, maszyn oraz materiałów budowlanych, które są używane podczas budowy. Najczęściej wykorzystuje się 20 stopowe kontenery morskie, które wyróżniają się kilkoma bardzo pożądanymi cechami jak:

  • szerokie dwuskrzydłowe drzwi umożliwiający swobodny dostęp do przestrzeni magazynowej
  • wytrzymała podłoga o dużej nośności – dopuszczalne obciążenie takiego kontenera to ponad 20 ton
  • kontener morski wykonany jest z wytrzymałej i grubej stali, co czyni go niezwykle odpornym na niesprzyjające warunki budowy jaki i częste przestawianie
  • grube ściany i masywne drzwi z możliwością podwójnego zamknięcia sprawiają, że taki kontener będzie trudny do sforsowania dla złodzieja, a my możemy być spokojni o przechowywane w nim wartościowe maszyny, czy materiał
  • dzięki otworom w górnych narożnikach można go łatwo przestawić za pomocą dźwigu lub samochodu HDS w inne miejsce
  • wymiar 20 stopowego kontenera to 6 x 2,4 metra. Dzięki takim wymiarom kontener można łatwo przewieźć, łatwo też wygospodarować na niego miejsce na placu budowy zachowując przy tym dość sporą przestrzeń magazynową.

Oprócz kontenerów magazynowych drugi najbardziej popularny rodzaj wynajmowanych kontenerów to kontenery socjalne. W odróżnieniu od kontenerów magazynowych są one izolowane oraz wyposażone w okna i instalację elektryczną. Grzejniki elektryczne utrzymują odpowiednią temperaturę podczas chłodnych lub zimowych drzwi. Bywają również kontenery socjalne, które są klimatyzowane.

Kontenery socjalne wynajmowane są z przeznaczeniem na:

  • biura – oprócz pokojów dla kierowników budów oraz pracowników zarządzających i pełniących nadzór mogą w nich znajdować się również sale konferencyjne, sanitariaty lub pomieszczenia kuchenne
  • szatnie – mogą być to pojedyncze lub połączone w większe zestawy kontenery wyposażone w szafki BHP
  • umywalnie – specjalne kontenery sanitarne, w których zamontowane są prysznice, umywalki, kabiny wc. Należy pamiętać o konieczności podłączenia do takich kontenerów zasilania w wodę oraz odpływu kanalizacji.
  • jadalnie – spotykane zazwyczaj na większych budowach wyposażone w aneks kuchenny
  • stróżówki – kontenery o małych wymiarach na przykład 2,4 x 2,4 metra z oknami na większości ścian przeznaczone dla stróżów, ochrony, wartowników itp.

Specyficznym rodzajem kontenerów na wynajem, który w swojej ofercie posiadają tylko nieliczne firmy, (na przykład www.anga.pl) są kontenery magazynowo-biurowe. To ciekawe i pomysłowe rozwiązanie opiera się na 20 stopowym kontenerze morskim, który podzielony jest na 2 pomieszczenia z oddzielnymi wejściami – mały magazyn oraz biuro. Mamy więc w jednym kontenerze spełnione jednocześnie dwie funkcje, co oszczędza miejsce oraz obniża koszty wynajmu.

Formalności związane z wynajmem kontenerów

Zgodnie z paragrafem 29, ust 1 punkt 24 pozwolenia na budowę nie wymaga postawienie obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych. Nie musimy się zatem martwić o oddzielne pozwolenie na budowę zaplecza kontenerowego.

Przy wynajmie kontenerów musimy podpisać umowę, w której określone będą nie tylko wszelkie koszty z tym związane, ale także długość umowy, warunki płatności oraz obowiązki i prawa najemcy. Umowa taka powinna chronić interesy zarówno wynajmującego jak i najemcy tak żeby w razie jakichkolwiek problemów można było się powołać na jej odpowiednie zapisy.

Jak przygotować miejsce dla kontenerów

Wynajmując kontenery powinniśmy pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego miejsca na budowie. Dobrze żeby teren był utwardzony (na przykład płyty betonowe, trylinki), chociaż w większości wypadków wystarczą wypoziomowane bloczki betonowe w narożnikach kontenerów. Do zaplecza kontenerów musi prowadzić odpowiednio szeroka droga. Trzeba pamiętać że samochód ciężarowy typu HDS, którym zazwyczaj dostarczane są kontenery waży co najmniej kilkanaście ton, a kontenery może podać na odległość nie większą niż 10 metrów (odległość ta może być różna w zależności od typu HDS-u). Jeżeli wynajmujemy dwa kontenery mogą one być dostarczone samochodem ciężarowym z przyczepą co jest znacznie tańsze. Taki zestaw ze względu na swoją długość wymaga jednak jeszcze więcej miejsca do manewrowania.

Kontenery socjalne są gotowe do użytkowania zaraz po postawieniu. Musimy tylko doprowadzić i podłączyć prąd, a do kontenerów wyposażonych w część sanitarną przyłącze wody i kanalizacji. Jeżeli na budowie nie ma możliwości podłączenia kanalizacji zamiast kontenerów można skorzystać z przenośnych toalet typu „toi toi”.

Wynajem kontenera – ile to kosztuje?

Koszty wynajmu kontenerów można podzielić na płaconą zazwyczaj co miesiąc kwotę czynszu za kontenery oraz koszty jednorazowe na które mogą się składać:

  • koszt transportu i rozładunku (w bliskiej lokalizacji ustalany zazwyczaj jako kwota ryczałtowa, w dalszej jako stawka za kilometr)
  • koszt transportu powrotnego
  • koszt montażu kontenerów w przypadku zestawu kontenerów
  • koszty sprzątania końcowego

Dosyć często praktykowaną przez firmy wynajmujące kontenery formą zabezpieczenia jest pobieranie kaucji na poczet ewentualnych uszkodzeń kontenera. Stawki miesięcznego czynszu będą różniły się w zależności od firmy, rodzaju kontenera oraz długości okresu najmu. Przy dłuższych umowach powyżej sześciu miesięcy możemy liczyć na znaczne upusty. Do wstępnej kalkulacji można przyjąć kwotę około 10 – 20 zł netto za każdy dzień najmu.

Najtańszy będzie wynajem kontenerów magazynowych natomiast najdroższy kontenerów sanitarnych. Z reguły firmy wynajmujące kontenery mają oddziały w dużych miastach więc przy mniejszych i oddalonych miejscowościach należy się liczyć z większymi kosztami dowozu.

Similar Posts