Przedsiębiorstwa będące odbiorcami gazu ziemnego mogą korzystać z wielu dostępnych taryf. Różnią się one między sobą mocą umowną, rocznym zużyciem, częstotliwością rozliczeń, ale także rodzajem pobieranego gazu. Od tego ostatniego czynnika zależy charakterystyka spalania i cena paliwa. Oto cechy poszczególnych rodzajów gazu.
Gaz wysokometanowy
Gaz ziemny wysokometanowy typu E charakteryzuje się najwyższą zawartością metanu, która wynosi około 98%. Oprócz tego znajdziemy w jego składzie niewielką domieszkę etanu, propanu, butanu, azotu i dwutlenku węgla. Dzięki temu ma on bardzo wysoką wartość opałową wynoszącą około 39 MJ/m3. Za te właściwości należy zapłacić więcej, ale z drugiej strony zużycie gazu w firmach, które korzystają z tego rodzaju paliwa, jest niższe.
Gaz ziemny zaazotowany
Gaz zaazotowany odznacza się sporo niższą zawartością metanu, co przekłada się oczywiście na niższą wartość opałową. Zależnie od oferty dystrybutora skład gazu może się różnić. Zawartość metanu w tego typu gazie waha się w przedziale od około 60% do 80%. Wówczas odpowiednio zwiększa się ilość azotu w gazie, który dociera do odbiorcy, natomiast domieszka pozostałych substancji wciąż pozostaje marginalna. Gaz zaazotowany jest tańszy, ale należy liczyć się z jego większym zużyciem.
Propan-butan
Propan-butan to płynna mieszanina gazów, otrzymywana zazwyczaj z ropy naftowej. Dystrybutorzy gazu oferują jej różne wersje. Gaz propan-butan-powietrze charakteryzuje się ciepłem spalania na poziomie około 24,0 MJ/m3. Z kole w przypadku gazu propan-butan-rozprężony wynosi ono około 115,0MJ/m3.
Wybór rodzaju gazu dostarczanego przez sprzedawców może znacząco wpłynąć na efektywność energetyczną przedsiębiorstwa i rachunki. Jeszcze innym sposobem na optymalizację kosztów paliwa gazowego bywa zmiana sprzedawcy gazu. Nie wymaga ona żadnych opłat, a nowy sprzedawca załatwia w imieniu klienta niezbędne formalności. Więcej na temat procesu zmiany sprzedawcy gazu można przeczytać na stronie https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-firmy/.