Ukierunkowanie społeczeństwa na oszczędność energii elektrycznej sprawia, że wykorzystanie oświetlenia LED staje się coraz bardziej popularne. Taśmy LED-owe są bardzo praktyczne i długowieczne. Dzięki nim możemy realizować spektakularne zamierzenia aranżacyjne. To ciekawe rozwiązanie niewątpliwie nada charakteru i stworzy niepowtarzalny klimat w różnych pomieszczeniach w naszym domu. Nowoczesne diody ledowe usytuowane na taśmach to oświetlenie liniowe, będące ciekawym uzupełnieniem każdej aranżacji wnętrz. Dobrze sprawdzą się zarówno w przedpokoju, jak i łazience, salonie czy sypialni. Najistotniejsze jest ich właściwe dopasowanie. Niewątpliwie, podczas dokonywania wyboru, należy uwzględnić aspekty takie jak jasność i kolorystyka wnętrza oraz szczelność i możliwość zamontowania profili zabezpieczających (szczegółowe informacje znajdziemy w instrukcji obsługi). Z uwagi na powszechność taśm LED, łatwo popełnić standardowe błędy przy ich wyborze. Aby tego uniknąć, warto bliżej poznać ich charakterystykę i zastosowanie. Przeczytaj artykuł i wzbogać się o niezbędną wiedzę!
Taśmy LED – rodzaje, budowa i zasilanie
Współcześnie alternatywą dla tradycyjnego źródła światła jest oświetlenie LED. Nieograniczone możliwości zastosowania pozwalają na tworzenie nieszablonowych kombinacji. Taśma LED zbudowana jest z trzech modułów. Z kolei te wyposażone są w diody emitujące światło o różnym zabarwieniu (np. RGB Red – barwa czerwone, Blue – niebieska itd.). Obok diod, swoje miejsce znajduje również opornik. Wszystkie te elementy usytuowane zostały szeregowo na elastycznej taśmie PCB. Do produkcji taśm LED-owych wykorzystuje się cztery rodzaje diod, które różnią się między sobą mocą i ilością pobieranej energii. Dla przykładu, mini-żarówka o numerze LED 3528 charakteryzuje się niskim poziomem zapotrzebowania na energię, jednocześnie przy niskim koszcie zakupu. Mimo energooszczędności, emitujące światło pozwala na tworzenie efektownych aranżacji. Drugim rodzajem są nieco mocniejsze, diody LED 5050, które częściej wykorzystuje się do np. bocznego oświetlenia schodów. LED 2835 to trzeci rodzaj nowoczesnego oświetlenia. Wyróżnia je wysoka jakość emitowanego światła, niski pobór energii oraz długotrwała żywotność, dlatego też jest klasyfikowana jako jedna z najoszczędniejszych taśm. Ostatni rodzaj – LED 5630, których moc jest niezrównana i wprost porównywalna do oświetlenia zewnętrznego lamp ulicznych.
Jak zostało już wspomniane, w układzie szeregowym taśmy LED znajdują się moduły zbudowane z trzech diod i opornika. To zastosowanie pozwala na utrzymanie stałego przepływu prądu w obwodzie. Długość obwodów uzależniona jest od długości wstęgi i powinna zostać dobrana według proporcji. W zależności od przeznaczenia, taśmę LED można zasilać napięciem stałym o wartości 12V lub, w niektórych przypadkach 24V. Nawinięte na rolkę produkty występują w określonych przedziałach metrowych, co sprawia, że można je w dowolny sposób przycinać, tworząc indywidualne systemy instalacyjne. W sprzedaży bardzo często możemy spotkać taśmy LED kompatybilny z instalacją zasilacz. Jeśli decydujemy się jedynie na zakup taśmy, bezsprzecznie czeka nas samodzielne podłączenie do sieci. Wówczas szczególną uwagę należy poświęcić na właściwy wybór urządzenia zasilającego.
Czym różnią się od siebie taśmy LED?
Oferta taśm LED-owych na rynku jest bardzo szeroka. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że produkty te różnią się kilkoma kluczowymi parametrami, które mają wpływ na ich funkcjonalność oraz praktyczność. Na wstępie należy określić swoje indywidualne potrzeby. Jeśli zależy Ci na intensywnym oświetleniu, np. blatu roboczego, gdzie będą wykonywane precyzyjne prace lub planujesz oświetlenie LED jako główne źródło światła (na sufit), wówczas tym czego potrzebujesz, jest taśma LED-owa emitująca jak najwięcej światła. Z kolei, gdy chcemy zamontować taśmę jako oświetlenie dekoracyjne mebli, półek kuchennych bądź w sypialni, możemy z powodzeniem wybrać diody o mniejszym natężeniu. Podczas dokonywania wyboru odpowiedniego oświetlenia, z pewnością zauważymy także rozbieżność cenową. W rzeczywistości to przekłada się na jakość i wiele innych, istotnych dla użytkownika szczegółów. W niemal wszystkich przypadkach, spotkamy się ze zapewnieniem ze strony producenta, że żywotność diod wynosi 50 000 godzin. Jednak, warto mieć na uwadze, że im produkty tańsze, tym mogą nie przetrwać wyznaczonego czasu. Bardzo często się przepalają bądź tracą intensywność koloru.
Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.salonled.pl/pl/52-tasmy-led.
Co warto uwzględnić?
- Szczelność taśm – wyroby nieodporne na działanie wody montujemy zwykle w miejscach suchych, tj. ściany, sufit, półki lub innych miejscach ozdobnych. W kuchni i łazience stosujmy taśmy wodoodporne, pokryte powłoką silikonową.
- Poziom świecenia – do oświetleń dekoracyjnych zwykle wykorzystywane są nowoczesne diody o numerach 3528. W sytuacjach, w których zależy nam na mocnej jasności – lepiej zdecydować się na jaśniejsze chipy, jak np. 5050.
- Rozmieszczenie diod na taśmie – na jednej bieżącej taśmie może znajdować się 30, 60 bądź 120 diod. Ich ilość decyduje o jakości światła, z uwzględnieniem parametru, jaki jest mierzony w lumenach (strumień świetlny).
- Kolor światła – lampy mogą być zarówno jedno, jak i wielokolorowe. Dzięki wyposażeniu taśmy w pilot, możliwe jest sterowanie barwami. Do pomieszczeń mieszkalnych najczęściej wybiera się białe ciepłe lub ewentualnie białe zimne światło.
- Pobór mocy – nie bez znaczenia pozostaje także aspekt poboru mocy na jeden bieżący metr taśmy. Należy mieć na uwadze, że im jaśniejsze diody wybierzemy, tym będzie on większy.
- Długość taśmy – taśma zwykle osiąga długość 5 metrów. Można ją dowolnie przycinać w wyznaczonych miejscach, co umożliwia tworzenie spektakularnych aranżacji.
- Dobór odpowiedniego zasilacza – właściwie dobrany zasilacz to taki, który ma moc adekwatną do długości taśmy oraz rodzaju i ilości diod. Najważniejsze, aby był to zasilacz prądowy i stabilizowany.
Podsumowanie
Taśma LED to w obecnych czasach bardzo łatwo dostępne źródło światła. Co więcej, ich zastosowanie to bardzo ekonomiczne, a zarazem energooszczędne zastosowanie. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że są one łatwe w montażu i doskonale wpasują się w każdego rodzaju pomieszczenie. Taśmę można przymocować bezpośrednio do podłoża, często spotykane są także rozwiązania dekoracyjne, np. jako podświetlenie meblowe. Wybór odpowiedniej taśmy LED z pewnością nie jest łatwy. Jeśli dodamy do tego, że równie ważne jest dobranie właściwego zasilacza oraz praktyczne i wydajne instalacje, proces ten stanowić nie lada wyzwanie. Nie zapominajmy, że w całości montażu mamy do czynienia z prądem elektrycznym!