Porady

Klucz udarowy – jaki wybrać, jaki okaże się najlepszy?

Klucz udarowy – jaki wybrać, jaki okaże się najlepszy?

Męczysz się z zapieczonymi śrubami? Chcesz przyspieszyć i ułatwić sobie pracę przy odkręcaniu i dokręcaniu śrub lub nakrętek? Dowiedz się, na czym polega działanie klucza udarowego i wybierz taki, który najlepiej sprawdzi w Twojej pracy.

Na czym polega działanie klucza udarowego?

Wszystkie klucze udarowe posiadają mechanizm ze sprzęgłem kołkowym. Jego praca polega na cyklicznych uderzeniach bijaka w dwa kołki aż do momentu natrafienia na opór. W tym momencie jednak ciągle pracują kulka w wyżłobieniu oraz wał napędowy przekładni, czego efektem jest podniesienie bijaka do góry i skręcenie sprężyny. Po skumulowaniu się wystarczającej ilości energii kinetycznej następuje proces odwrotny – sprężyna rozwija się, bijak ponownie się obniża i uderza w kołki. W ten sposób powstaje udar.

Rodzaje kluczy udarowych

Klucze udarowe możemy sklasyfikować ze względu na rodzaj zasilania. W tym kontekście wyróżniamy klucze udarowe elektryczne oraz pneumatyczne.

Klucze udarowe elektryczne

Ten rodzaj kluczy pneumatycznych sprawdzi się w zastosowaniu amatorskim, na przykład u majsterkowiczów czy podczas domowych lub garażowych napraw. Mogą być zasilane prądem sieciowym lub akumulatorowym – sieciowe zwykle cechują się nieco wyższym momentem obrotowym niż akumulatorowe (zwykle około 1000 Nm przy 500 Nm kluczy akumulatorowych). Ich zaletą jest to, że nie wymagają dodatkowych inwestycji, takich jak niezbędny przy kluczach pneumatycznych kompresor powietrza. Są zdecydowanie za mało wydajne i niedostatecznie trwałe, by wykorzystywać je w profesjonalnym użytku.

Klucze udarowe pneumatyczne

Ten rodzaj kluczy udarowych sprawdza się w profesjonalnym użytkowaniu, np. w warsztatach motoryzacyjnych czy wulkanizacyjnych. Energia wytwarzajaca udar ma swoje źródło w sprężonym powietrzu, dlatego do jego działania niezbędny jest kompresor powietrza o wydajności przynajmniej 500 l/min. Klucze pneumatyczne są lżejsze i bardziej poręczne niż elektryczne, choć ze względu na konieczność podłączenia do kompresora ich mobilność jest dość mocno ograniczona. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i długą żywotnością, dlatego, pomimo konieczności zainwestowania w kompresor, są jedynym rozsądnym wyborem do użytku profesjonalnego.

Zwróć uwagę na dodatkowe opcje

Szczególnie w przypadku kluczy do użytku profesjonalnego należy w czasie zakupu zwrócić uwagę na kilka dodatkowych możliwości, jakie oferują klucze udarowe.

  • Regulacja – szczególnie niezbędna przy zakupie silniejszych klucze z dużym momentem obrotowym. Aby stał się on narzędziem uniwersalnym, musi mieć możliwość ustawienia niższego momentu obrotowego.
  • Możliwość ustawienia kąta pracy – dzięki temu możesz dokręcać śruby w trudno dostępnych miejscach.
  • Dynamometr – umożliwia ustawienia momentu obrotowego na poziomie wskazanym przez producenta materiału, do którego dokręcasz śrubę. Po osiągnięciu wskazanego momentu obrotowego klucz poinformuje o tym odpowiednim sygnałem lub zacznie “ślizgać się po śrubie”.

Jednym z parametrów jest również prędkość obrotowa. Nie wpływa ona jednak na jakość wykonywanej pracy, a jedynie na szybkość odkręcania lub dokręcania śrub. Ten parametr jest istotny szczególnie w przypadku, gdy w danym czasie musi zostać przykręcona ustalona liczba śrub, np. przy produkcji masowej.

Similar Posts