Porady

Jak powinna wyglądać balustrada balkonowa?

Jak powinna wyglądać balustrada balkonowa?

Kształt balustrady – tak istotnej przecież ze względu bezpieczeństwa – nigdy nie może być przypadkowy. Przyjęto, że swoim kształtem powinna ona nawiązywać do reszty aranżacji budynku, czerpiąc z niego swój charakter, specyfikę, ale przede wszystkim rozwiązania architektoniczne.

U czy C, czyli jak zwrócić uwagę na słupki boczne?

Standardowy kształt balkonu z którym mamy do czynienia w większości blokowisk, nie jest szczególnie wymagający dla projektantów balustrad. Problem pojawia się, gdy ów balkon ma formę litery U, bądź C. W takiej sytuacji słupki boczne będące niejako „nasadą” balustrady, są w szczególny sposób wyeksponowane. Istotne jest więc to, by optycznie zlewały się one z architekturą budynku. Słupki zarysowane w sposób nadmierny sprawią, że balustrada zaburzy kompozycję budynku. Z kolei jeśli będą one oszczędne w przekazie, nie stworzą jednolitej formy z zaawansowaną i rozbudowaną elewacją zewnętrzną.

Balkon wysunięty – lekkość i masywność w jednym

Balustrady balkonowe powinny być również zaprojektowane z uwzględnieniem konstrukcji balkonu a zwłaszcza jego punktów podparcia. Jeśli płyta balkonowa jest wysunięta, balustrada powinna wyróżniać się delikatnym zarysem. Jeśli jej konstrukcja będzie zbyt rozbudowana, przełoży się to na uczucie architektonicznego niedopracowania. Dlatego tak ważne jest, by w tego typu konstrukcjach balustrady miały smukłą prezencję i – najlepiej – były wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, będącej wsparciem dla płyt pleksiglasowych, lub szklanych. Nawiasem mówiąc, zastosowanie takiego rozwiązania przełoży się na ilość powierzchni balkonowej o ile – rzecz jasna – wspomniana balustrada będzie dosunięta do krawędzi płyty.

Co wybrać, czyli kilka słów podsumowania

Balustrada montowana w konstrukcji balkonu, powinna być dostosowana do jego kształtu. Co więcej, w zależności od charakteru płyty balkonowej, powinna być ona lekka, lub masywna. Należy jednak pamiętać, że balustrady o wyjątkowo masywnej konstrukcji odchodzą powoli do lamusa. Czy na zawsze? O tym się jeszcze przekonamy…

Similar Posts