Porady

Wybór bramy segmentowej – na co zwrócić uwagę

Wybór bramy segmentowej - na co zwrócić uwagę

Najlepszym rodzajem bram do garażu są te zbudowane z segmentów. Głównymi zaletami bram segmentowych jest to,  że są one mocne i trwałe. Ponadto sposób ich otwierania sprawia, że nie zajmują zbyt dużo miejsca przed garażem ani w środku. Brama garażowa najczęściej znajduje się  z przodu budynku, a więc musi być ona dopasowana odpowiednio do koloru elewacji. Czym zatem charakteryzuje się brama garażowa? Na co należy zwrócić uwagę? Z czego się składa brama segmentowa?

Bramy segmentowe i ich popularność

Bramę garażową można spotkać w kilku rodzajach.  Na rynku dostępne są bramy rozwierne, które często nazywane są także skrzydłowymi. Jednak nie udało im się go podbić tak jak bramom z rodzaju uchylnych. Kilkanaście lat temu były one hitem, a więc każdy chciał je mieć. Z biegiem lat i postępującym rozwojem technologii przestały tracić na wartości. Bramy uchylne do otwarcia potrzebowały około półtora metra wolnego miejsca przed garażem. Podczas otwierania w charakterystyczny sposób wysuwały się na przód, aby następnie schować pod stropem.
Po wielu latach świetności bramy uchylne zostały wyparte przez bramy segmentowe. Ich ogromną zaletą, jak już wcześniej wspomniano, jest to, że nie potrzebują przestrzeni przed garażem do otwarcia. Składa się ona z poszczególnych segmentów, które zwijają się pod strop lub przy ścianie.  Dzięki temu osoby korzystające z garażu nie muszą się martwić, że mają zbyt mało miejsca, aby otworzyć bramę. Wybór odpowiedniej bramy garażowej nie jest więc trudny, jednak należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, aby dopasować ją jak najlepiej do preferencji użytkownika.

Jak wygląda konstrukcja bramy garażowej segmentowej?

Bramy garażowe tego rodzaju składają się z paneli, które są połączone specjalnymi zawiasami. Natomiast mechanizmy te wyposażone są w łożyska kulkowej, dzięki którym poruszają się po prowadnicach podsufitowych i pionowych. Dodatkowo dla większego bezpieczeństwa są one również wyposażone w specjalne zamknięcia chroniące zawiasy przed wilgocią i zabrudzeniami.
Dzięki zastosowaniu tego typu mechanizmu brama garażowa otwiera się w cichy i płynny sposób. Podczas podnoszenia skrzydła zaczynają pracować sprężyny skrętne i naciągowe, które wyposażone są w zapadkowe sprzęgło chroniące przed ich zerwaniem. Jest to podstawowy system wyposażenia bram garażowych. Dużą zaletą tego systemu jest  możliwość podnoszenia bramy o bardzo dużej wadze przy pomocy siły rąk.
Tego typu bramę garażową uzupełniono jeszcze w kilka bardzo ważnych elementów – uszczelki, które chronią garaż przed przedostawaniem się do środka wody i zanieczyszczeń. Niektóre modele są również wyposażone w specjalne ocieplenia, jednak zazwyczaj dobierane jest ono na życzenie klienta.

Jak otwierane są bramy garażowe segmentowe?

Jak już wcześniej wspomniano dużą zaletą bram segmentowych jest to, że nie potrzebują miejsca przed wjazdem  do garażu. Najczęściej otwierane są w linii prostej do góry, jednak coraz częściej można spotkać modele bram garażowych otwieranych w poziomie.  Wybierając taki rodzaj bramy należy mieć na uwadze właśnie jej sposób otwierania, a więc nie powinno się na ścianie ani suficie montować żadnych dodatkowych urządzeń, które mogłyby ograniczać ich pracę.
Cały ciężar bramy utrzymywany jest przez wspomniane sprężyny. Są one przede wszystkim trwalsze, mocniejsze i bezpieczniejsze. Najlepiej zamontować je pionowo nad otworem, jednak w przypadku, gdy nie ma miejsca na to, warto wybrać przestrzeń z tyłu przy napędzie. Warto jednak zadbać aby montaż segmentowej bramy garażowej był zrealizowany przez firmę zajmującą się montażem takich bram. Wówczas można mieć pewność, że będzie działać sprawnie. 

Rodzaj bramy garażowej bocznej

Mimo iż najpopularniejszym rodzajem bram garażowych są te otwierane do góry, to niekiedy można również spotkać modele pracujące w poziomie. Konstrukcja niczym się nie różni, jednak jest stosowana w przypadku, gdy nie ma miejsca pod sufitem na zamontowanie mechanizmu.
Wtedy całość znajduje się na ścianie, co także jest zaletą. Ewentualne naprawy i konserwacje nie wymagają wchodzenia na drabinę i rzecz jasna praca przy nich jest o wiele bardziej komfortowa. Bardzo dużym atutem bramy segmentowej otwieranej w poziomie jest to, że można ją tylko lekko uchylić. Całość porusza się na szynach, które znajdują się w posadzce i ścianie. Można więc śmiało powiedzieć, że takie bramy pełnią również funkcję drzwi.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru bramy garażowej segmentowej?

Przede wszystkim nie należy sugerować się tym jaka widnieje przy niej cena, a to jednak niekiedy może być problemem. Ludzie najczęściej właśnie spoglądają na wysokość kwoty, a nie jakość wykonania czy też systemy bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że cena bram garażowych zależna jest od zastosowanych ustawień takich jak ocieplenie, jakość sprężyn, grubość profili, mechanizm otwierania poziom/pion, czy też innych indywidualnych ustawień klienta.
Decydując się na wybór bramy garażowej segmentowej powinniśmy określić zakres ruchu, czy ma on być w poziomie, czy w pionie. Warunkuje to oczywiście wolna przestrzeń znajdująca się w garażu. Innym istotnym elementem jest ocieplenie bramy. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy z domu możemy przejść od razu do pomieszczenia gdzie znajduje się samochodów. Wszelkie nieszczelności, czy zbyt cienkie izolacje będą prowadzić do wychładzania się domu.  Odpowiedni materiał termoizolacyjny bramy segmentowej sprawi, że ciepło będzie się utrzymywać na stałym poziomie w pomieszczeniu.
Dla niektórych ważne mogą być także drzwi. Do bramy segmentowej otwieranej w pionie się ich nie stosuje, Natomiast do tych, które otwierają się w poziomie, jest możliwość, jednak będą one bardzo wąskie z powodu tego, że szerokość paneli, z których się składają owe bramy nie są szerokie.
Bardzo wielu ludzi ceni sobie możliwość otwierania bramy za pomocą pilota. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie w szczególności, gdy za oknem nie panuje sprzyjająca aura, Deszcz, śnieg, zalegające błoto, skutecznie zniechęcają do wychodzenia z samochodu. Używając pilota do bramy nie będziemy musieli się tym przejmować.
Warto także zwrócić uwagę na doświetlenie bramy, które pomaga podczas wjazdu do garażu. Najczęściej montowane są świetliki z akrylu, które są odporne na uderzenia. Decydując się na wybór bramy warto również posiłkować się opiniami znajomych, którzy już je posiadają u siebie. Poza tym lepiej skorzystać z oferty znane producenta, gdyż wtedy jest większa gwarancja poprawności jej działania.

Similar Posts