Jasne, drewniane, bogato rzeźbione fronty, liczne prześwity i misterne ażury, to cechy, których w kuchennych meblach angielskich nie może zabraknąć. Styl ten z powodzeniem możemy zastosować zarówno w niewielkiej kuchni w bloku, jak i w dużej kuchni, zarówno tej zamkniętej, jak i w aneksie otwartym na salon. Jak zatem gustownie i praktycznie ją urządzić i czego nie powinno w niej zabraknąć?
Bogato zdobione jasne fronty
Cechą charakterystyczną angielskich aranżacji kuchni są jasne wybarwienia oraz bogato zdobione fronty i detale, najczęściej ramowo–płycinowe lub ażurowane deskowanymi prześwitami. Jeśli chcemy kuchnię w iście angielskim stylu, to powinniśmy postarać się o wykonanie takich mebli na wymiar. Wtedy będziemy mieli pewność, że będą one pasować do przyjętej przez nas stylistyki i przede wszystkim wszystko w nich pomieścimy. Oczywiście angielskie propozycje znajdziemy także w licznych ofertach gotowych rozwiązań, dostępnych w salonach firmowych lub na stronach producentów.
Stylizowana witrynka lub kredens
Poza jasną stolarką, utrzymaną najlepiej w kremach, wanilii czy pastelach, charakterystycznym elementem kuchni angielskich jest spora ilość szuflad, wykończonych najczęściej mosiężnymi uchwytami. Mosiężne uchwyty z powodzeniem możemy zastąpić również porcelanowymi gałkami. Kolejnym typowym elementem którego nie powinno zabraknąć w takiej kuchni jest szklana witrynka lub kredens, najlepiej stylizowany na starszy niż jest w rzeczywistości. To co w kuchniach angielskich widoczne jest na tzw. “pierwszy rzut oka” to przede wszystkim liczne sfazowania i uskoki.
Klasyczny okap z geometrycznymi uskokami
Zabudowa naszej kuchni utrzymanej w angielskim stylu, powinna być spójna, wykonana najlepiej w jednym ciągu, Znaleźć się w nim powinny tradycyjne szafki, szuflady, półki czy przegródki na wino. Istotna jest również prosta z geometrycznymi uskokami zabudowa okapu, stylizowana na angielską oprawę kominkową.
Ma być jasno i przytulnie
Kuchnie angielskie kochają światło dlatego poza jasnym kolorem mebli powinniśmy zdecydować się także na jasne, najlepiej pastelowe ściany. Nadrzędna zasada urządzania takich wnętrz brzmi: ma być jasno i przytulnie. Toteż istotny będzie tu również odpowiedni dobór sprzętów i dodatków. Poza doborem mebli i okapu niezwykle ważny jest tu stylowy dobór odpowiedniej armatury i zlewu. Najbardziej odpowiednia będzie tu emaliowana blacha i kran z tradycyjnymi dwoma kurkami. Także nasz piecyk powinien być z gatunku tych stylizowanych na retro. Jeśli mamy nowoczesne sprzęty typu mikrofala, to podobnie jak lodówkę, warto je schować lub zabudować. W przeciwnym razie zepsują uroczy efekt “słodkiego pudełka” .
Sprawdź ofertę mieszkań na sprzedaż w Lublinie
Paski, kwiaty i kratka- szyjemy zasłony
W stylu angielskim z powodzeniem można łączyć różnego rodzaju wzory: paski, kwiaty i kratkę. Dlatego w tego typu stylizacjach często możemy natrafić na otwarte szafki z kwiecistą zasłonką. Takim kawałkiem materiału możemy również zasłonić strefę pod zlewozmywakiem, jak również uszyć z niego zasłony lub tradycyjne serwetki. W kuchniach w stylu angielskim mile widziany jest również haft.
Herbatka przy okrągłym stole
Styl ten, to również liczne lecz przemyślane kuchenne dodatki. Porcelanowa zastawa, szklane figurki, gliniane donice, fantazyjne poduszki na krzesłach, ściereczki do naczyń, czy zegar z kukułką będą w takiej kuchni miłym akcentem. Ciekawym uzupełnieniem tego jakże sielskiego i kobiecego stylu będzie także klasyczny żyrandol najlepiej z jakimś kwiatowym motywem. W angielskiej kuchni nie powinno zabraknąć również okrągłego rozkładanego jasnego stołu, przy którym bez względu na porę dnia, spokojnie wypijemy filiżankę świeżo zaparzonej herbaty.
Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome.pl