Porady

Wnętrza w stylu skandynawskim – niebanalne połączenie prostoty i elegancji

Wnętrza w stylu skandynawskim - niebanalne połączenie prostoty i elegancji

Styl skandynawski pojawił się w latach trzydziestych w Danii, a jego główne cechy to prostota i funkcjonalizm. Całkowity rozkwit przypada na lata 1954 – 1957, kiedy został ukazany szerszej publiczności na wystawach w USA. Meble i aranżacje w stylu skandynawskim wykonane są z najlepszych jakościowo, naturalnych surowców.

Lustra są znane i doceniane od wieków. Przy ich pomocy jesteśmy w stanie nie tylko optycznie powiększyć pomieszczenie, ale także nadać mu odpowiedni nastrój. Spełniają również swoją funkcję praktyczną. Pierwsze z nich powstały około sześć tysięcy lat temu i wykonane zostały z kamienia, następnie zastąpiono je przez lustra z brązu, stworzone w Indiach i Chinach trzy tysiące lat przed nasza erą. Nie oddawały jednak w pełni rzeczywistego obrazu i kluczową misją stało się ich udoskonalenie. Prototyp lustra znanego nam dzisiaj wynaleziony został przez Rzymian w pierwszym wieku naszej ery. Wiek XIII to początek prawdziwej rewolucji, Wenecjanie dodali do ich produkcji rtęć, tworząc w rezultacie doskonały produkt. Przez wiele lat były dobrem luksusowym i dostępnym tylko dla elit. Prekursorzy lustra w stylu skandynawskim postawili na naturalne surowce jak drewno, obniżając tym samym koszty produkcji. Dzięki temu stały się w końcu dostępne dla wszystkich. 

Podstawą wnętrz w stylu skandynawskim są neutralne kolory – szarości, beże, brązy. Inspiracją – surowy klimat i krajobraz północnej Europy. Dodatki, w tym meble, najczęściej są pastelowe i intensywne. Aranżacje wymagają także odpowiedniego oświetlenia, najlepiej, by ściany pomalowane zostały w jasnych odcieniach. Kluczową rolę odgrywają praktyczne formy – elementy wyposażenia powinny być użyteczne, a także tworzyć wrażenie ładu i harmonii. Geometryczne wzory akcentują charakter stylu skandynawskiego i są jedną z jego wyróżniających cech. Najczęściej stosowane naturalne materiały tkanin to len i bawełna. Pomieszczenia mają być przede wszystkim komfortowe i przytulne, a znaczącą rolę odgrywają w tym lustra. Charakteryzuje je prostota, a ramy są maksymalnie ograniczone, bądź w ogóle nie występują, by uwydatnić jedynie taflę. Jako element dekoracyjny mają być stylowe i wyszukane, a równocześnie stonowane. Dostępne są w ramach drewnianych, metalowych, ewentualnie białych. Faktury wyglądają, jakby zostały celowo postarzone, w związku z tym są oryginalne i przyciągają wzrok.  

Styl skandynawski stał się inspiracją dla dekoratorów wnętrz i nieustannie ewoluuje. Naturalne materiały i nawiązania do natury sprawiają, że jest praktyczny i ponadczasowy. 

Similar Posts