Porady

Jak i kiedy czyścić dach? Czy warto podjąć się samodzielnego mycia dachu?

Choć zazwyczaj tego nie widzimy, to jednak mamy świadomość, że dach naszego domu ulega zabrudzeniom. To naturalny efekt upływającego czasu, wilgoci, która sprzyja pojawianiu się mchów i porostów czy osadzającego się kurzu i sadzy. Problem nawarstwia się miesiącami, aż po jakimś czasie zdajemy sobie sprawę, że nieruchomość prezentuje się źle, a szpeci ją po prostu brudny dach. Czyszczenie i malowanie dachów to skuteczny sposób na pozbycie się brudu, ale też utrzymanie blachy czy dachówki w doskonałej kondycji na lata.

Kiedy potrzebne jest mycie dachów?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć z całą pewnością i jednoznacznie, bo sporo zależy od położenia domu (przy lesie, ruchliwej drodze), a także od warunków pogodowych, rodzaju pokrycia, a wreszcie też jego koloru. Jednak specjaliści Biotop od malowania dachów rekomendują, aby robić to regularnie co kilka lat (5-10 lat). Zaznaczają przy tym, że najrozsądniej jest co roku robić przegląd techniczny, z którego dowiemy się, czy dach nie został uszkodzony po zimie i jaka jest jego ogólna kondycja.

Mycie i malowanie dachów – jakich dachów dotyczy?

Warto pamiętać, że podobnie jak malowanie dachu, również jego czyszczenie wykonujemy bez względu na rodzaj zastosowanego pokrycia. Zatem usługi czyszczenia, malowania i renowacji odnoszą się do dachów blaszanych, a także wykonanych z dachówek ceramicznych i betonowych – bez względu na ich kształt, dostępność czy stopień nachylenia.

Czyszczenie dachów – jak wygląda, na czym polega?

Czyszczenie dachów to kilkuetapowy proces, który ma na celu zidentyfikowanie rodzaju i skali zabrudzeń, a potem wybranie i wdrożenie najlepszej techniki pracy. Możemy wydzielić cztery najważniejsze kroki mycia dachów:

  1. Sprawdzanie stanu technicznego dachu.
  2. Nałożenie środka penetrującego, który zwalcza mchy, porosty, grzyby.
  3. Usunięcie zabrudzeń myjkami spalinowymi pod optymalnym ciśnieniem.
  4. Wymiana uszkodzonych dachówek.

Czasem samo mycie dachu to za mało i właściciel nieruchomości przy tej okazji decyduje się także na renowację. Malowanie dachówki to świetna alternatywa dla kosztownego remontu, pozwalająca na przywrócenie budynkowi estetyki lub zmianę jego designu.

Mycie dachu – samodzielnie czy z ekipą?

Często zadajemy sobie pytanie, które czynności wokół domu możemy wykonać sami. To naturalne, że zastanawiamy się nad tym również wtedy, gdy czeka nas malowanie dachówki i mycie dachów. Jednak zachęcamy do tego, aby – ze względów bezpieczeństwa – powierzyć czyszczenie i malowanie dachów ekspertom.

Firma Biotop malowanie dachów wykonuje z wykorzystaniem technik alpinistycznych, dbając o zabezpieczenie pracujących na wysokościach. Do malowania dachów Biotop wykorzystuje wyłącznie profesjonalne środki –wysokiej klasy rozpuszczalnikowe nanoimpregnaty hydrofobowe z dodatkiem biocydów.

Co daje mycie dachów?

W pierwszej kolejności oczywiście zauważymy różnicę w wyglądzie – czyszczenie i malowanie dachów daje efekt od razu, zatem cieszymy się świeżym, odnowionym wyglądem budynku. Ale to nie wszystkie korzyści. Warto dodać, że mycie dachu z zastosowaniem wspomnianych wyżej środków zapewnia też skuteczną ochronę przed mchem, glonami i porostami. Co więcej, starannie wykonane czyszczenie dachów to także zabezpieczenie przed skutkami promieniowania UV, deszczu czy śniegu.

Czyszczenie i malowanie dachów jest niezbędne doraźnie, ale też ze względu na przyszłe korzyści. Jeżeli chcemy utrzymać wartość nieruchomości na wypadek ewentualnej odsprzedaży, powinniśmy w nią zainwestować.

Similar Posts