Porady

Oświetlenie LED w przemyśle — czy warto?

Oświetlenie LED w przemyśle — czy warto?

Przemysł jest bardzo wymagającą gałęzią gospodarki. Intensywne przetwórstwo materiałów, konieczność zachowania ciągłości produkcji oraz intensywne zużywanie energii to typowe cechy specyfiki tej branży. Jednym z poważniejszych zagadnień dotyczących tej branży jest zapewnienie bezpieczeństwa pracy i właściwe zabezpieczenie finansowe przedsiębiorstwa. Istnieje szereg urządzeń zabezpieczających proces produkcji przed zagrożeniami typowymi dla takich miejsc oraz zmniejszające zużywanie energii. Należy do nich również oświetlenie LED, które łączy w sobie te dwa wspomniane wymogi.

Oświetlenie LED w przemyśle — zalety stosowania

Pierwszą niewątpliwą zaletą jest energooszczędność w eksploatacji. Lampy LED do przemysłu wyposażone w diody elektroluminescencyjne zawsze zużywają mniej energii elektrycznej niż lampy typu wolframowego lub metalohalogenkowego. Lampy LED konwertują znaczną ilość energii w światło, a nie w ciepło. Dzięki temu osiągają znacznie większą wydajność świetlną. Nie nagrzewają się nadmiernie, a należy pamiętać, że to właśnie zbyt wysoka temperatura pracy zwykle przyczynia się awarii.
 

W zakładzie przemysłowym niektóre substancje po zetknięciu z nagrzanym przedmiotem mogą eksplodować lub zająć się ogniem. Przemysłowe lampy LED z niską temperaturą pracy i odpowiednimi zabezpieczeniami szczelności eliminują ten problem. Dodatkową zaletą oświetlenia LED, wynikającą poniekąd ze sposobu pracy, jest długa żywotność. Nowoczesne lampy LED mogą standardowo pracować do 50 000 godzin. Najlepsze produkty na rynku, oferowane przez profesjonalnych producentów i hurtownie z oświetleniem, osiągają wynik nawet 100 000 godzin. Warto dodać, że wysokiej jakości oświetlenie LED dla przemysłu w żaden sposób nie emituje szkodliwego promieniowania UV i zachowuje ciągłość strumienia światła.
Wybierając profesjonalne lampy przemysłowe, nie wolno zapominać o sprawdzeniu certyfikatów bezpieczeństwa przeciwwybuchowego. Wysoka klasa szczelności i wytrzymała obudowa to za mało do tak wymagającego środowiska pracy. Wiele substancji lotnych obecnych w przemyśle ciężkim w określonych warunkach osiąga stan krytyczny powodując eksplozję lub trudny do opanowania pożar. Dla zapewnienia bezpieczeństwa potrzebne są certyfikaty przeciwwybuchowe EX ATEX, których oznaczenia należy porównać z oznaczeniami obecnymi na etykietach surowców używanych w danej fabryce.
 

Oświetlenie przemysłowe LED — możliwe oszczędności

Możemy teoretycznie założyć, że nasze przedsiębiorstwo przemysłowe ma ustaloną stawkę opłat za 1 kWh na poziomie 0,75 zł. Przedsiębiorstwo przemysłu ciężkiego pracuje w systemie zmianowym 24 h na dobę. Dla naszych obliczeń możemy przyjąć, że w naszym zakładzie pracy mamy 200 lamp wyposażonych w stare żarówki metalohalogenkowe o mocy 300 W, które pracowały w hermetycznych obudowach. Zamiennikiem dla naszej lampy będzie profesjonalna lampa przemysłowa w postaci naświetlacza LED Greenie SuperTitanium 100W IP66 z certyfikatem EX-ATEX, którą można nabyć w profesjonalnym sklepie z oświetleniem LED.
 

Obliczamy roczny czas świecenia w godzinach: 24 h * 365 dni = 8760 h
Następnie roczne zużycie energii przez 1 starą żarówkę 300W i 1 nową lampę 100W
8760h x 300W = 2628 000 Wh dla starej żarówki
8760h x 100W = 876 000 Wh dla nowej lampy przemysłowej od Greenie Polska
Dalej, zmieniamy Wh na kWh dla obu wyliczonych oszczędności.
Jeśli: 1000Wh = 1kWh
to:
2628 000 Wh / 1000 = 2628 kWh dla starej żarówki
876 000 Wh / 1000 = 876 kWh dla nowej lampy
Roczny koszt zużycia energii dla obu rodzajów oświetlenia:
2628 kWh*0,75 zł /kWh = 1971 zł za rok pracy 1 żarówki 300W
876 kWh*0,75 zł /kWh = 657 zł za rok pracy 1 lampy Supertitanium

Oświetlenie LED w przemyśle — to się opłaca

Jak możemy sami się przekonać, mając podstawowe dane takie jak czas pracy zakładu oraz moc konkurujących ze sobą żarówek, możemy wiele osiągnąć. Oszczędności i bezpieczeństwo mogą iść ze sobą w parze. Nowoczesne oświetlenie LED w przemyśle może przyczynić się do lepszego wykorzystania zaoszczędzonych zasobów finansowych. Tak zaoszczędzone środki będą stanowiły pewny kapitał na następne inwestycje.

Similar Posts