Ogród

Hortensja – sposób na piękny ogród

Jakie kwiaty warto zamieścić w naszym ogrodzie? Co będzie wyglądało pięknie a jednocześnie nie jest zbyt wymagające i poradzi sobie z kapryśną pogodą w Polsce?

Hortensje bukietowe w ostatnich latach robią furorę w naszych ogrodach. Po pojawieniu się nowych odmian o pięknych, dużych kwiatach, stały się bardzo poszukiwane. Wszystkie zakwitają na biało w lipcu, jednak w zależności od odmiany, część z nich po przekwitnięciu zmienia kolor na zielonkawy, a inne przebarwiają się na różowo. Kwitnienie w lipcu powoduje, ze kwiaty mamy całe lato, a przecież to właśnie na tym nam zależy by całe lato nasz ogród był ukwiecony.

Kwiatostany mogą być złożone z kwiatów płonnych i płodnych jak i tylko płonnych. Większość hortensji bukietowych dorasta do około 1,5-2 metra, ale np. odmiana „Bobo”, czy „Polestar” osiąga 60 cm, „Sundea Fraise” raczej nie przekracza jednego metra. Dzięki niewielkim rozmiarom możemy je posadzić na małej rabacie albo w pojemniku. Stwarza to możliwość zasadzenia ich nawet w bardzo małych ogródkach. Jedną z ładniejszych odmian jest hortensja „Limelight” i „Magical Candle”. Wyróżniają się tym, że mają kwiaty o lekko żółtawym zabarwieniu. Z kolei wśród zmieniających kolor na różowy króluje „Vanilla Fraise”, „Fraise Melba” i ” Diamand Rouge”, oraz o kwiatach płonnych Pinky Winky”. Piękne kwiaty ozdobią nasz ogród na dlugo. Z kolei odmiana „Wim’s Red” przebarwia się na bordowy kolor. Intensywność koloru jest niesamowita. Nowością są hortensje na pniu, które dzięki swojej piennej formie mogą być sadzone na wąskich rabatach. To stwarza dodatkowe możliwości sadzenia.

Zaletą tych roślin jest duża wytrzymałość na mróz. Hortensje bukietowe są ogólnie odporne na choroby i raczej nie są atakowane przez szkodniki. Dzięki temu nie wymagają bardzo szczególnej opieki.

Sadzenie także nie stwarza problemów. Sadzimy je do ziemi żyznej, lekko kwaśnej, w miejsce słoneczne lub lekko zacienione. Hortensje zwłaszcza w czasie kwitnienia muszą mieć wilgotną glebę, dlatego nie możemy zapomnieć o ich podlewaniu. To jedyny wymóg. Kwitną na jednorocznych pędach. Każdego roku na wiosnę przed pojawieniem się liści przycinamy je krótko, 10 centymetrów powyżej ubiegłorocznego cięcia. Dzięki temu wytworzą długie pędy na których będą duże kwiaty. Warto pamiętać, że rośliny nie przycinane mają więcej kwiatów, ale są one mniejsze.

Większość z hortensji opisanych wyżej można zakupić w Szkółce Wrzos w Krzemienicy, lub przez sklep internetowy www.szkolkawrzos.pl


Similar Posts