Sterowniki odpowiadają za działanie bramy automatycznej, dlatego tak ważny jest dobrze przemyślany dobór centrali sterującej. Warto decydować się na sterowniki PLC, które mają wbudowany komunikator GSM. Można je dzięki temu wszechstronnie wykorzystać w automatyce bram. Dlatego już teraz warto przyjrzeć się dostępnym produktom i w wybranych sklepach wybierać takie, które w pełni odpowiadać będą oczekiwaniom.
Sterowniki PLC – charakterystyka
Sterowniki PLC to programowalne sterowniki logiczne, będące bazą dla wszystkich systemów sterujących. Gwarantują one prawidłowe działanie całego systemu w oparciu o reguły, które zostały wcześniej zaprogramowane. Sam proces zależy od wyników operacji arytmetyczno – logicznych oraz innych zmiennych wewnętrznych i wyznaczonych odgórnie warunków czasowych. Najważniejsze zalety wskazanych sterowników, na jakie wskazują producenci automatyki przemysłowej to: elastyczne rozwiązania, szybka realizacja, wiele zastosowań. Co ważne, zastosowanie sterowników PLC pozwala nie tylko na łatwe zarządzanie automatyką w posiadanych urządzeniach, ale także na sprawowanie pełnej kontroli nad wszystkimi zachodzącymi procesami. Sterowniki PLC można zastosować w przemyśle, w wielu wariantach. Jednym z zastosowań jest także pełna automatyka w bramach przydomowych. Wynika to z wszechstronności wskazanych urządzeń. Można je bez problemu przystosować do modelu, marki, czy stopnia zaawansowania działania we wskazanej centrali sterującej. Omawiana różnorodność wynika zwłaszcza z wymagań technologicznych odnośnie różnych podzespołów. Dlatego, niezależnie od jakiego producenta zamówiona zostanie automatyka – sterowniki wysokiej jakości również będą od niego dostępne. Renomowani producenci wręcz o to dbają. Dopasowanie podzespołów jest ważne nie tylko z uwagi na kwestie techniczne, ale również z uwagi na wymagania klientów. Każdy w końcu chce posiadać to, co sprawdzone i najlepsze, gdy decyduje się na zamieszczenie bramy automatycznej na swojej posesji. Funkcjonalność sterowników można przystosować do własnych celów. To właśnie sterowniki PLC gwarantują wyjątkową precyzję działania, a także pełną kontrolę nad systemami opracowanymi przez wiodących producentów. Działają na podstawie przekazania sygnałów do poszczególnych podzespołów. Jako, że posiadają opcję autostrojenia to można dopasować je do regulowanego obiektu jakim jest brama automatyczna. Wówczas można powiedzieć, że pełna automatyka zadziała bez zarzutu. Sterowniki PLC jako elementy wykonawcze zapewniają optymalne warunki podczas otwierania i zamykania bramy. Urządzenia te pozwalają dodatkowo na łatwe zlokalizowanie występujących problemów oraz umożliwiają sukcesywne zarządzanie poszczególnymi poziomami dostępu dla wskazanych grup docelowych. Standaryzacja to jeden z głównych walorów sterowników PLC. Ich ujednolicenie sprawia, że użytkownicy nie muszą poznawać nowych zasad oprogramowania. A to, należy przyznać, jest bardzo ważne dla monterów. Sterowniki programowalne PLC są proste w obsłudze. Ich cena jest również atrakcyjna. Jak więc widać, mają wiele zalet i rzeczywiście warto o nich wiedzieć i decydować się na nie, gdy dobieramy całość automatyki bramowej na naszą posesję.
Automatyka do bram – podstawowe elementy
Wszystkie dostępne napędy do bram są najczęściej ułożone w specjalnych zestawach, co można określić nazwą pełna automatyka – będzie ona jak najbardziej trafna. W skład podstawowego zestawu wchodzą: siłowniki – sterowniki, centrala sterująca, fotokomórki, listwy optyczne, czy piloty. Każdy napęd odpowiada za poruszanie skrzydłami bramy, natomiast praca napędu uzależniona jest od tego, jak działa centrala. Dlatego na przykład warto zaopatrzyć się dodatkowo w fotokomórki, ponieważ to one zapobiegają nieplanowanemu zamknięciu bramy. Dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa, że brama niepostrzeżenie zamknie się i uszkodzi pojazd lub narazi na ryzyko osobę przechodzącą. Automatyką bramy można sterować zdalnie za pomocą pilota bądź przy użyciu innych gadżetów. We wszystkich centralach umieszczone są odbiorniki radiowe, odpowiadające za dobranie optymalnych częstotliwości na których to pilot współpracuje z napędem. Użyte w napędach kodowanie zmienne zapobiega możliwości powtórzenia kodu. W centrali sterującej można zakodować takie parametry jak: regulacja siły napędu, określenie czasu automatycznego zamykania za pojazdem lub zakres spowolnienia na początku i na końcu ruchu. Dodatkowo, można też ustawić różne warianty pracy bramy oraz wskazać, w którym momencie skrzydło bramy ma się zatrzymać. Z uwagi na tę wszechstronność nic dziwnego, że polscy użytkownicy z chęcią stosują napędy do bram od wiodących na rynku producentów. Aktualnie można poszerzać zakres funkcji automatyki, montując w centrali zamontować dodatkowe moduły. Oferowane systemy można zintegrować z innymi instalacjami znajdującymi się w domu, co dla właścicieli nowoczesnych obiektów mieszkalnych jest wyjątkowo ważne. Priorytetem jest to, aby dobrać właściwie automat do bramy. Jeżeli mamy świadomość, co wchodzi w skład zestawu i orientujemy się co do tego, jakie z podzespołów są najlepsze to innych większych problemów mieć nie powinniśmy, jeśli chodzi o zarządzanie bramą.