Wyobraź sobie przebywanie w pomieszczeniu korzystającego jedynie ze światła sztucznego i bez dostępu do naturalnego światła. Chwila spędzona w takim pomieszczeniu to już nie lada wyzwanie, a po kilku godzinach zmęczone oczy i ból głowy mogą dać o sobie znać. Z pomocą w doświetleniu naturalnie pomieszczenia przychodzą wtedy świetliki dachowe.
Co to jest świetlik dachowy?
Świetlik dachowy jak sama nazwa wskazuje jest instalowany w dachu i ma za zadanie pomóc w naturalnym oświetleniu pomieszczenie dostarczając wiązkę promieni słonecznych do wnętrza pomieszczenia. Takie rozwiązanie wpływa pozytywnie na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu.
Standardowo świetlik składa się z kilku części:
- pierwsza, czyli najbardziej zewnętrzna przymocowana do samego dachu przyjmująca często różne kształty takie jak kopuła ma za zadanie przedostanie przez swoją powłokę promieni słonecznych
- środkowa część, czyli rura światłonośna. Tunel przekazujący wiązki światła może być w przypadku utrudnień w mocowaniu elastyczny – wówczas możemy dowolnie wygiąć tunel w mocowaniu lub sztywny, gdy nie ma komplikacji
- ostatnia część – wewnętrzna – widoczna dla użytkowników w pomieszczeniu jako okrągłe okienko w suficie przepuszczające światło.
Budowa świetlika dachowego
Przed budową należy dokładnie zbadać możliwości jego montażu. Warto pamiętać, że świetlik by jak najlepiej spełniał swoje założenie powinien mieć zbudowany tunel pod odpowiednim kątem, by promieni słonecznych wpadało do pomieszczenia jak najwięcej. Najkorzystniejsza jest sytuacja, kiedy tunel jest krótki i w linii prostej – równolegle do promieni słonecznych. Oczywiście tunel taki może być znacznie dłuższy, bo nawet do 15 metrów, jednak należy pamiętać, że im dłuższy i zawiły tunel dla takiego świetlika tym mniej promieni słonecznych przedostanie się do pomieszczenia.
Należy również wykonać projekt takiego świetlika i zastanowić się nad jego kształtem po stronie zewnętrznej. Większość świetlików występuje w wypukłej formie dzięki czemu nie zalegają na niej woda i śnieg w przypadku opadów.
Materiałem zaś najczęściej wykorzystywanym przy budowie świetlików dachowych jest poliwęglan, gdyż jest wysoce odporny na czynniki atmosferyczne chociażby na dużą amplitudę temperatur.
Zainwestuj w dobre oświetlenie
Cena wykonania świetlika zależy od skomplikowania jego umiejscowienia, długości, kształtu i rozmiarów. Jednak z pewnością są to dobrze wydane pieniądze, które przede wszystkim poprawiają komfort z użytkowania pomieszczenia i dają odetchnąć oczom od sztucznego światła.
W celu wykonania świetlików najlepiej skonsultować to z firmą, która specjalizuje się nie tylko w projektach, ale również ich budowie np. Domgaz.com.pl